Ana Sayfa Kuruluşlar Ramazan Kayan Manader’de Konuştu

Ramazan Kayan Manader’de Konuştu

0
Ramazan Kayan Manader’de Konuştu

Mana-Der’in organize ettiği, Ramazan Kayan Hoca’nın konuşmacı olarak katıldığı, “Değişen Dünyada Değişmeyen Sorumluluklarımız” konferansı 23 mayıs cuma akşamı, Manisa Tarihi Rum Bedesteninde gerçekleşti.

Program Gazze'li üniversite öğrencisi, Ayman Abu Amer'in Kuran tilaveti ile başladı.Kuran tilavetinden sonra konuşan Ramazan Kayan, Mısır'da Firavun torunlarının İhvan üyelerine verdiği gayri hukuki idam kararlarına tepki göstererek, tekbirler ve rabia selamıyla konuşmasına başladı.

 

Bu minvalde, Şuara suresi 34-35. ayetlerinde geçen Musa ve Firavun arasındaki diyaloğa değindi. Değişen dünyada değişmeyen sorumluluklarımız konu başlığı üzerinden konuşmasına devam eden Ramazan Kayan, sorumluluklarımızı üç başlıkta; kendimize karşı sorumluluklarımız, topluma karşı sorumluluklarımız ve Allah'a karşı sorumluluklarımız olarak inceledi. 

 

Oturduğu yerden yorulmaya başlayan insanı, iradesizleşmeye başlayan insan olarak tanımlayan Ramazan Kayan, insanın salt bir kabiliyete sahip olmasının kurtuluş için yeterli olmadığını, bu kabiliyeti amel ve kararlılıkla harmanlamak gerektiğini söyledi.

 

Müslümanın literatüründe öz eleştiri kavramının yerine tövbenin yer etmesi gerektiğini belirten Kayan, bu noktadan hareketle kişinin kendini vahiy ile tezkiye etmesi gerektiğini, bu temizlik neticesinde kişinin takva sahibi olacağını vurguladı.

 

Kişinin bildiği ilimlerden hesaba çekileceğini, imanın lezzeti ve izzettini insanlarla paylaşmanın bizim asli görevlerimizden biri olduğunu söyledi.

 

Konferans Ramazan Kayan'ın dinleyicilerin kitaplarını imzalaması ile sona erdi.