Ramazan Kayan ile Hasbihal

0
Ramazan Kayan ile Hasbihal

Mevlit Kandili ve Konferans Salonu açılışı için düzenlenen ‘Ramazan Kayan ile Hasbihal’ programı Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde yapıldı

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından Mevlit Kandili ve Konferans Salonu açılışı için düzenlenen Ramazan KAYAN ile Hasbihal programı Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde yapıldı.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonunun hem Mevlit Kandilinin idrakine katkı sağlamak amacıyla hem de Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde bulunan konferans salonunun açılışı dolayısı ile organize ettiği ve Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan KAYAN’ın konuşmacı olarak katıldığı program 23 Ocak Çarşamba günü Mevlit Kandili gecesinde yapıldı.

Sunumunu Öğretmen Komisyonu üyesi eğitimci Neşat ARIKAN’ın yaptığı program Hafız Murat ÇALIŞICI tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Ramazan KAYAN: “Hayalimizdeki Muhammed (s.a.v) bizim için kurtarıcı olmayacak, hayatınızdaki Muhammed (s.a.v) bizim için kurtarıcı olacak.”

Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra kürsüye gelen Ramazan KAYAN Hocamız konuşmasında özetle şunları söyledi: “İki türlü bina vardır. Birincisi takva ve rıza üzerine inşa edilen binalar. İkincisi ise çürük bir zemine, dünyalık rant beklentisi ile inşa edilen binalar. Bu bina Kâbe’yi inşa eden niyet ile inşa edildi. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Rabbim yaptıklarımızla bizi şımartmasın. İnse ve cinne söz geçiren Süleyman (a.s) şu cümleyi ağzından hiç düşürmüyordu. ‘Bu saltanat bana Rabbimin bir lütfu bir ikramıdır.’ Hz. Süleyman’ın durduğu yerde durmalıyız. İşte biz de diyoruz ki burası bize Rabbimizin nimetidir, rahmetidir.

Allah korusun bir niyet kayması, buraların içini dolduramamak bizlerin çürümesine yol açar. Bir zamanlar Endülüs’ümüz vardı, Kudüs’ümüz vardı. Kudüs’ü, Mescidi Aksa’yı kurtaracak nesillerimiz yoksa, eğer biz bu nesillere karşı sorumluluğumuzu yerine getiremezsek Endülüs’leşme, Kudüs’leşme sorunu ile karşı karşıyayız demektir.

Bu mekânlar gençlik için bir sığınak, barınak, ocak, otak olacak, karargâh olacak. Evlerimizde bulamadığımız kardeşlik iklimini buralarda bulacağız. Bu mekânlarda ruhsal bunalımlarımızı atacağız inşallah. Allah geçmiş kuşakları içinde bulundukları durum ile imtihan etti bizi de bu mekânlarla imtihan ediyor. İnşallah bu mekânların içini doldurmak için gayret edeceğiz.” dedi.

Gençlerin enerjisine, yaşlıların tecrübesine ihtiyacımız var.

Konuşmasında Tunus gezisine de değinen KAYAN sözlerini şöyle sürdürdü: “Tunus’da Nahda Hareketini, Selefileri, İşçi Partisini ziyaret ettik. Hiç birinin bu kadar büyük, bu kadar donanımlı mekânları yok. O zaman ne yapmamız gerekiyor; ufkumuz geniş olacak, perspektifimiz geniş olması lazım. Gençlerin enerjisine yaşlıların tecrübesine ihtiyacımız var.

Nesillerimizi inşa edebilmek için 4M formülüne ihtiyacımız var. Nedir 4M formülü: 1.M; mekânda Kuran, merkezde Vahiy olacak. 2.M; Hayatı inşa etmek için mimar Hz. Peygamber olacak. 3.M; Model Ehl-i Beyt olacak. 4.M; Metot Siyer-i Nebi olacak.

Mevlit kandilini bu şekilde okursak maksat hasıl olacak inşallah…”