Ramazan Kayan İle Hasbihal

0
80

Anadolu Öğrenci Birliğinin desteğiyle Erciş’ten gelen liseli kız öğrencilerle AKDAV merkezinde Ramazan Kayan Hoca ile hasbihal yapıldı.

16 Aralık Cuma günü vakfın mescidinde yapılan hasbıhale liseli öğrencilerden yoğun katlım oldu. Bu toplantı aynı zamanda tanışma ve kaynaşma ortamını beraberinde getirdi.

Hocamız Van’da yaşanan deprem gündemiyle sözlerine başladı. Yer yer duygusal anlar yaşandı. İmtihanların yer ve zaman olarak değişik dönemlerde insanlara sirayet ettiğine değindi ve sözlerine şöyle devam etti:

Depremde imtihan konusu olan her şey aynı anda yaşandı. O anki şiddetli sarsıntının korkusu, bununla beraber süreklilik gösteren artçıların korkusu, can ve mal kaybı vs. Bir insanın günlük hayatta sabırla karşılaştığı olayların yanı sıra, depremde birçok imtihan olayını aynı anda yaşayıp, buna sabretmesi ona sevapların karelerini ve küplerini kazandırır.

Ayetleriyle titrememizi istiyor Allah (c.c)… Bu ayetler insanoğluna etki etmeyince, Rabbim bizi yerin dibinden gelen ayetiyle silkeledi… Deprem birçok insanın Rabbiyle buluşmasına vesile oldu. Yaşanan bu deprem o anki atmosfer, o an yaşanan olayın ciddiyeti sekiz yaşındaki küçücük bir kız çocuğunun şu dualarına tanık oldu:

“Allah’ım bir daha arkadaşlarıma karşı kibirlenmeyeceğim… onlara hava atmayacağım… onlara hiç küsmeyeceğim… annemi babamı hiç üzmeyeceğim…”

Allah Resulü (sav)’in Mekke’den çıkışı beraberinde birçok Medine’lerin inşasına sebep olduğu gibi, bizim de yeni Medine’ler inşa edebilmemiz için bulunduğumuz yeri bazen terk etmemiz gerekebilir.

Mekke terk edilmeseydi bugün Medine gibi büyük İslam medeniyeti ortaya çıkmazdı. Ali Şeriati’nin de dediği gibi; “her büyük medeniyetin arkasında mutlaka hicret vardır.”

Deprem bizim aleyhimize gibi görünse de bizi Allah’a yaklaştırdığı sürece lehimizedir inşallah… Tıpkı 28 Şubat sürecinde başörtüsü mağduru olan kızlarımızın dünyayı topyekun ele almalarını sağladığı gibi…

Ramazan Kayan başımıza gelen bunca musibetlere hakkıyla sabredebilme duasıyla… diyerek konuşmasını sonlandırdı.