Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Ramazan İstişaresi Kurtuluş Ormanında Yapıldı

Ramazan İstişaresi Kurtuluş Ormanında Yapıldı

0
Ramazan İstişaresi Kurtuluş Ormanında Yapıldı

Geleneksel hale getirilen ve iki oturum şeklinde her yıl Ramazan ayında yapılan Ramazan İstişarelerinin 4.sünün ilk oturumu 20 Haziran Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Kurtuluş Ormanında yapıldı. İstişareye Vakıf yönetimi, 18 komisyonun başkanları ve komisyon üyelerinin katıldığı program, iftardan sahura kadar devam etti.

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir başkanlığında yapılan istişarede komisyonlar bir yıl boyunca yaptıkları faaliyetleri anlatıp, yıllık değerlendirme raporlarını paylaştılar. Sunum yapan komisyona soruların da yöneltildiği istişare, 60 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Komisyonlara öneri, eleştiri ve temennilerin iletileceği; şehrimize, ülkemize, ümmet coğrafyasına ve dünyaya dair yeni plan ve stratejilerin konuşulup geliştirileceği ikinci oturum ise 4 Temmuz Cumartesi günü aynı mekân ve formatta yapılacak.

 

Konuyla ilgili Bülbülzade Vakfı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi;

 

"Ramazan ayının gelmesiyle birlikte toplumda tatlı bir heyecan başlar. Maddi ve manevi olarak toplumun çoğunu, kendine bir çekidüzen verme telaşı sarar. Ramazan, hayatımızı kuşatan dualarla Rabbimize yönelme ayıdır. Ramazan ayı sadece oruç tutulan ve kişisel olarak kalplerimizin huzurla dolduğu bir mevsim olmayıp, aynı zamanda İslamî şuurumuzun, siyasi bilincimizin, tefekkürün zirveye tırmandığı bir mevsim olmalıdır. Ramazan ayı, basiretimizin köreldiği değil, bilakis bilendiği günler olmalıdır.

 

 Oruç önemli bir boyutuyla nefsi kötülüklerden arındırma teşebbüsü olmakla birlikte geleneksel, modern ve küresel bütün sapmalardan arınma çabasıyla da Ramazan günlerimizi güzelleştirmelidir. Biliyoruz ki Rasulullah (sav) ilk kez vahyi Ramazan ayında telakki ettiği gibi, birçok savaş ve fethi de Ramazan ayında yapmıştır.

Bu bilinçten hareketle her Ramazanı arınma, tefekkür ve muhasebe ayı olarak değerlendirmeliyiz. O dönemde çöldeki bir kabileden İslam ümmetini ve iktidarını üreten bilinci yeniden tefekkür etmeliyiz.

 

21.yy da zamanın ruhunu anlamak, çağın hastalıklarına deva olmak, ümmetin sorunlarına çözümler üretmek, mazlumların sığınağı, yetimlerin ocağı, kimsesizlerin sesi olmak için Bülbülzade Vakfı olarak Ramazan ayında yıllık muhasebemizi yapıyoruz. Yeniden Müslümanlar arasından Musab bin Umeyrler, Hamzalar, Ebubekirler, Hacerler, Fatımalar, Meryemler, Zekeriyalar ve Ömerler nasıl yetişir bunun planlamasını ve hazırlıklarını yapıyoruz."