Raid Salah'tan Anadolu Platformu'na Ziyaret

0
180

Şeyh Raid Salah beraberindeki bir heyetle Anadolu Platformu’na ziyarette bulundu.

Ziyarette Anadolu Platformu YİK Başkanı Ramazan Kayan, YİK Üyeleri Hanifi Fırat, Davut Güler, Anadolu Platformu Genel Sekreteri Mehmet Alpcan, Anadolu Öğrenci Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Hanifi Tosun, ANESİAD Başkanı Ali Kılavuz, ANESİAD YK üyeleri Ömer Çiçek, M. Rıza Şekerli hazır bulundular. Şeyh Salah ile birlikte Mirasımız Derneği Başkanı Muhammed Demirci de ziyarette bulundu.

Mirasımız Derneği’nin davetiyle Türkiye’ye gelen, işgal edilmiş bölgedeki Filistinlilerin kurduğu 1948 Filistin İslami Hareketi’nin lideri Şeyh Raid Salah, Suriye ve İsrail’de yaşanan olayları değerlendirdi.

Salah, 1948 yılında başlayan Filistin direnişinden bu yana mescit ve kabirlerin maruz kaldığı saldırılar ile özelde Mescid-i Aksa’nın zor durumunu anlatmak için Türkiye’de bulunduklarını belirtti.

Raid Salah Suriye’de yaşanan olaylara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

”Suriye rejimi, Arap dünyasında ve kendi topraklarında saygınlığını, meşruiyetini yitirmiş bir yönetimdir artık. İnsan haklarını ihlal eden bu yönetimi destekleyen tüm rejimler, Suriye halkına savaş açmıştır. Suriye halkının kendi liderini seçme ve özgürlüklerine yeniden kavuşma vaktidir.”