Rabia İradedir

0
214

İDSB, Rabia Platformu ve çeşitli kuruluşlar tarafından 3-6 Temmuz tarihleri arasında Saraçhane Parkı’nda Mısır’daki darbenin yıl dönümüne ilişkin etkinlikler başladı

 

Mısır darbesinin birinci yıl dönümünde İstanbul Saraçhane'de etkinlikler düzenleniyor. "Rabia İradedir" sloganı ile gerçekleştirilen programda Mısır halkının darbeye karşı direnişi, Türkiye halkı tarafından selamlanacak.

 

Dört gün sürecek etkinlikler kapsamında İslam ülkelerinden önemli misafirler ağırlanacak. Program boyunca akşam, yatsı ve teravih namazları yabancı hocalar eşliğinde cemaat ile kılınacak. Sanatsal etkinliklerin de düzenleneceği programda misafir ilahi gurupları eşliğinde her gün bin kişilik iftar verilecek.

 

İDSB (İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği) tarafından yapılan çağrıda, Rabia Platformu, Rabia Mısır Dayanışma Derneği ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının destek vereceği programda uluslararası camiadan Yusuf Karadavi, Senegal Başkan Müsteşarı Alioune Tine, Senegal Parlamentosu Başkan Vekili Mbaye Niang, Mısır İletişim Bakanı Yahya Hamid, Mısır Cumhurbaşkanı Müsteşarı Ahmed Abdulaziz,  Dr. Cemal Haşmet, Senegal Müslüman Topluluğu ve Rahman’ın Kulları Cemaati Başkanı ve Şeyh Muhammed Abdulmaksud gibi önemli konuşmacılar da etkinlikte yer alacak.

Ayrıca haklarında idam kararı verilen bazı mahkumlar ile Esma Baltaci ailesi gibi şehid yakınları da programda yer alacak.

İDSB'den Yapılan Açıklama:

Mısır Halkına Destek İçin “Rabia Bir İradedir”

Başlıklı Uluslararası Etkinlik Gerçekleştiriliyor

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB), Rabia Platformu ve Rabia Mısır Dayanışma Derneği tarafından Rabiatul-Adeviyye Meydanı olaylarını anmak üzere farklı İslam ülkelerinden politikacılar, medya mensupları, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile 3-6 Temmuz 2014 tarihleri arasında İstanbul Saraçhane Meydanı’nda düzenlenecektir.

Program içerisinde Senegal Başkan Müsteşarı Alioune Tine, Senegal Parlamentosu Başkan Vekili Mbaye Niang, Mısır İletişim Bakanı Yahya Hamid, Mısır Cumhurbaşkanı Müsteşarı Ahmed Abdulaziz,  Dr. Cemal Haşmet, Senegal Müslüman Topluluğu ve Rahman’ın Kulları Cemaati Başkanı ve Şeyh Muhammed Abdulmaksud gibi önemli konuşmacıların yanı sıra haklarında idam kararı verilen bazı mahkumlar ile Esma Baltaci ailesi gibi şehid yakınları katılımı ve sanatsal etkinlikler, misafir ilahi gurupları eşliğinde her gün bin kişilik iftar programı yapılacak olup, dört gün boyunca akşam yatsı ve teravih namazları yabancı hocalarla cemaat ile kılınacaktır.

Destekleyen Kurum ve Kuruluşlar:

Tüm İDSB üyeleri ile birlikte, Akabe Eğitim ve Kültür Vakfı, Anadolu Ajansı, Anadolu Platformu, Beşir Derneği, Davet ve Kardeşlik Vakfı, Genç Hareket, Hayrat İnsani Yardım Derneği, İDDEF İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu, İHH İnsani Yardım Vakfı, İnsan ve Medeniyet Hareketi