Rabia İradedir Saraçhane Programı Sona Erdi

0
189

Mısır darbesinin yıldönümünü protesto ve Mısır halkının direnişini selamlamak üzere IDSB öncülüğünde ” Rabia İradedir” sloganı ile 4 gün süren Saraçhane Parkı etkinliği sona erdi.

 

Mısır'da halkın iradesi ile seçilmiş olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi başkanlığındaki hükümet geçen yıl bu ayda Abdulfettah Sisi’nin liderliğinde yapılan darbeyle devrildi. Bir yıldır süren özgürlük mücadelesinde verilen şehitlerin acısının yanında Mısır zindanlarında idam kararlarını bekleyen binlerce Müslüman bulunmakta.

 

Darbenin birinci yıldönümünde Saraçhane'de yapılan etkinliklerde bu yıl Mısır halkının da yoğunlukla olarak katılması orada bulunanlar için bir kardeşlik havzası yarattı. Her gün iftar öncesi Kur-an tilavetiyle başlayan program, alanda yapılan iftar, akşam namazı, teravih ile devam etti. Programa farklı İslam ülkelerinden konuşmacılar katıldı. Mısır darbesine bizatihi şahit olanlar, şehit yakınları ve Sisi zulmünden kaçan Mısır halkının yaptığını konuşmalar bir zulmün açık tanıklığı niteliğindeydi.

 

Etkinliklerin dördüncü gününde Anadolu Platformu İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan Hoca da bir konuşma yaptı. Kayan konuşmasına Rabia direnişini tanımlayarak başladı. Rabia bizim için hafızadır, mekteptir, özgürlüğün simgesidir, uyanıştır, diyen Kayan bu çizginin dışında kalanların zulmü ve zilleti temsil ettiklerini vurguladı. Mısır devriminin ümmet için bir laboratuvar olma özelliği gösterdiğini ve bunun, bizlerin ciddiyetini, sadakatini, inancını test ettiğini dile getirdi.

Konuşmasının devamında şunları söyledi; "Allah, insanın toprağına kendi ruhundan üflemiştir ve bu ruhtan şahit, halife, öncü ve önder çıkmıştır. Bu ruhla Rabia direnişinden de insanlık, onur çıktı. Bu ruh Gazze'de Ahmet Yasin, Bangledeş'te Abdulkadir Molla, Mısır'da Rabia oldu. Rabia ruhuna ve direnişine bulunduğumuz coğrafyanın ve dahi tüm yeryüzünün yeniden hayat bulması için ihtiyacımız var. Ruhsuz, onursuz, ölü toprağı serpilmiş insanlığın buna ihtiyacı var. Rabia çizgisi tüm aşırılıklara, asabiyetlere, atalete karşı İslami ve insani duruşu temsil eder."

Ramazan Kayan Mısır'ın onurlu direnişçilerini selamladıktan sonra Türkiye halkına seslendi. "Mısır, Arakan, Gazze, Suriye'yi selamlamadan önce Saraçhane'de olması gerekenlere bir sözüm olacak; Minye mahkemelerinde seslerini yükseltenler var, Mısır zindanlarında sesini arşa duyurmuşlar var, Arakan'da, Suriye'de acı çekenler var. Eğer Saraçhane sessiz kalırsa bunun hesabınu Allah'a veremeyiz."

 

Kayan'ın konuşmasından sonra özellikle Mısır halkı tekbirlerle bu duaya katıldı. Programın devamında İHH avukatlarından Gülden Sönmez, Mısır şehitlerinden Habiaba Abdelazizi'nin annesi ve birçok  Mısırlı konuşmalara katıldı.

 

Şiddetten uzak, barıştan mülhem bir halk devriminin darbeciler tarafından kesintiye uğratılması tüm İslam halkları için bir sarsıntıdır. İslam coğrafyasında devam eden zulümler ramazan ayında insanlık onurunu daha derinden zedelemekte. Saraçhane Adeviye Meydanı etkinlikleri sona ererken İstanbul'da ve tüm Türkiye'de bu zulme hayır demeye devam edilmesi gerektiği vurgulandı. Onuru ve özgürlüğü yeniden ayağa kaldırmak için mücadeleye giren Mısır halkı selamlandı. Türkiyeliler olarak da acziyetimizden Rabbimize sığınarak zulme karşı mazlumların yanında olduğumuz beyan edildi.