Ana Sayfa Yazarlar Ömer Faruk Söyler Pütürge ne yana düşer usta! – (Ömer Faruk Söyler)

Pütürge ne yana düşer usta! – (Ömer Faruk Söyler)

0
Pütürge ne yana düşer usta! – (Ömer Faruk Söyler)

Malatya halkı, kimliği ve kişiliği olan, adaletin, merhametin ve ahlakın iç içe geçtiği bir şehir istiyor.

 

“Kenar-ı Dicle’de bir kurt kapsa koyunu,

Gelir de adli ilahi sorar Ömer’den onu.”

Mehmet Akif Ersoy

Pütürge Malatya’ya 74 km. uzaklıkta, arazi yapısı engebeli, sarp ve dağlık, 2011 genel nüfus sayımına göre köyleriyle birlikte toplam nüfusu 19.361 olan, 62 köyü ve 325 mezrası bulunan küçük ve şirin bir ilçedir.

İlçeye bağlı köy ve mezra yollarının bir kısmının toprak veya stabilize olması nedeniyle yoğun kış şartlarında bazı yolların trafiğe kapandığı, bu anlamda zorlukların yaşandığı bir ilçedir.

Dünyanın sekizinci harikası sayılan Nemrut Dağındaki harabeler Pütürge ile Adıyaman ili sınırında olup, Pütürge üzerinden bu harabelere ulaşım imkânı bulunmaktadır.

İlçeye bağlı köylerde genellikle tarım ve hayvancılık, bazı yerlerde ise arıcılık yapılmaktadır, düz arazi yok denecek kadar az olduğundan tarım arazileri sınırlıdır.

Pütürge geçim kaynaklarının kısıtlı olması nedeniyle, başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere göç veren bir ilçedir.

İstanbul’a göç eden Pütürgelilerin büyük bir kısmı tekstil sektöründe çalışmaktadır.

Nitekim son yerel seçimlerde Pütürge Belediye Başkanı seçilen Mehmet Polat da İstanbul’da tekstil sektöründe başarılı olan Pütürgeli saygın bir iş adamıdır.

***************

Ak Parti’nin 30 Mart 2014’teki yerel seçimlerde en yüksek oy aldığı iller Rize, Konya, Malatya ve Şanlıurfa olarak sıralanırken Malatya’nın Pütürge ilçesi de en yüksek oyu aldığı 8. ilçe olarak kayıtlara geçti.

Ahmet Çakır % 62 oy oranıyla Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanırken, Pütürge Belediye Başkanlığını da Mehmet Polat % 71’lik bir oy oranıyla kazandı.

Malatya’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte Merkez ilçenin ikiye bölünmesiyle oluşturulan Yeşilyurt ve Battalgazi ilçe belediyelerini de Ak Parti adayları rakiplerine büyük bir fark atarak %60’ların üzerindeki bir oy oranıyla kazandılar.

Malatya’nın 13 ilçesinin 11’inde Ak Parti, 2’sinde ise CHP Belediye Başkanlıklarını kazandı.

Malatya halkı her zaman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a büyük teveccüh gösterdi, hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde Ak Partiye olan desteğini %50’lerin üzerindeki oy oranlarıyla net bir şekilde ortaya koydu.

30 Mart seçimlerinden önce de 6 Mart’ta Malatya’da yapılan Ak Parti Mitinginde Başbakanı dinlemeye gelen mahşeri kalabalık ve mitingdeki coşku, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a paralel örgüte karşı verdiği mücadelede yalnız olmadığını gösterdi ve bundan sonraki mitinglerin daha kalabalık ve coşkulu olmasının işaret fişeği oldu.

Ancak Malatya halkının büyük oranda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsına duyduğu güvenden kaynaklanan bu büyük desteği, önceki dönemlerde Malatya ve ilçelerine gerekli yatırımların ve hizmetlerin gelmesini tam anlamıyla sağlayamadı. Burada merkezi hükümetten çok Malatya’da Ak Parti’den Belediye Başkanı ve milletvekili seçilenlerin vizyonu böyle bir sonuç ortaya koymuştur.

Malatya benzer durumu ne yazık ki rahmetli Turgut Özal döneminde de yaşamıştı.

Turgut Özal, “Malatya’nın en büyük sorunu veya temel ihtiyaçları nelerdir, gereğini sağlayalım” dediğinde yetkililerden aldığı cevap vizyonu net bir şekilde ortaya koymuştu: “Efendim Belediyemizin çöp arabalarına ihtiyacı var!”

Malatya’nın Büyükşehir olmasının ardından Malatya’da yaşayan herkes, 30 Mart Yerel Seçim sonuçlarının Malatya için bir milat olmasını, iktidar partisine verilen bu desteğin milletvekilleri, belediye başkanları, vali, kaymakamlar, resmi kurumlar ve STK’ların işbirliği ile Malatya’ya hizmete dönüşmesini, bu desteğin merkezi hükümetten en üst düzeyde karşılık bulmasını ve Malatya’nın yaşanabilir bir şehir haline getirilmesini istiyor.

Ak Parti’ye ve Başbakana Malatya halkının verdiği bu destek geçmiş dönemlerdeki gibi heba edilmemelidir.

***************

Malatyalı;

Şehirdeki tarihi dokunun ve yeşil alanlar korunmasını ve arttırılmasını, kayısı bahçelerinin beton yığınları için katledilmemesini, gelecek nesillere yaşanabilir bir şehir bırakılmasını istiyor.

Şehre yeni sosyal yaşam alanlarının ve parkların yapılmasını istiyor.

Gökyüzüyle irtibatını kesen yüksek katlı binaların yapımının engellenmesini, dikey yapılaşma yerine yatay yapılaşmaya öncelik verilmesini ve 5-6 kattan daha yüksek yapıların yapılmamasını istiyor.

TOKİ’nin Beydağı’nın eteklerine kondurduğu ucubelere son vermesini, geçmişle geleceği harmanlayan ve yaşam tarzımıza uygun mimaride yapılar istiyor.

Şehirdeki trafik sorununun çözümlenmesini, şehir merkezinde kaldırımları işgal eden esnafa engel olunmasını istiyor.

Yaşanabilir her şehirde bulunan bisiklet yollarının Malatya’da da olmasını istiyor.

Diğer kurum ve kuruluşlarla eşgüdümlü bir şekilde yatırımların gerçekleşmesini, belediyelerin buna önderlik etmesini ve ülke kaynaklarının heba edilmemesini istiyor.

Doğru zamanda, doğru yatırımlar ve icraatlar yapılmasını istiyor.

Şehrin sorumlularına; belediye başkanlarına ve milletvekillerine daha hızlı ulaşmak ve sorunlarını paylaşmak istiyor.

Mütevazı, samimi, fedakâr, çalışkan, daima gülümseyen ve nereden geldiğini unutmayan yöneticiler istiyor.

Malatya’ya değer katacak önemli yatırımlarla ilgili fikir ve önerilerinin dikkate alınmasını istiyor.

İnsanı merkeze koyan, şehrin her tarafına adil bir şekilde yatırım ve hizmet götüren bir belediyecilik anlayışı görmek istiyor.

Şehrin emanetini üstlenenlerin şehre ihanet etmemesini istiyor.

Tarihinin, kültürünün, geleneklerinin ve inançlarının dikkate alınmasını istiyor.

Mutlak şeffaflık ve açıklık, daha fazla refah, daha fazla özgürlük, daha fazla saygınlık ve eşitlik, daha fazla adalet ve daha fazla halk iradesi istiyor.

Kısaca ifade etmek gerekirse Malatya halkı, kimliği ve kişiliği olan, adaletin, merhametin ve ahlakın iç içe geçtiği bir şehir istiyor.

***************

Malatyalı;

Belediye Başkanlarını (Şehrin Eminini) halkın arasında doğal bir şekilde görmek istiyor.

Sizleri bir garibanın sofrasında yemek yerken, bir gecekonduda çay içerken, bir esnafla muhabbet ederken görmek istiyor.

Sizleri belediye otobüslerinde, minibüslerde halkla seyahat ederken, onlarla dertleşirken görmek istiyor.

Sizleri emeklilerin uğrak yeri olan parklarda yaşlı amcaların yaşlı teyzelerin ellerini öperken, onların dertleriyle hemhal olurken görmek istiyor.

Sizleri sürekli Malatya’nın sosyete mekânlarında şımarık ve muhteris iş adamlarıyla, müteahhitlerle aynı karede görmek istemiyor.

Sizleri, etrafınızı dalkavuk tiplerle doldurarak, halktan ve gerçeklerden izole olmamanız konusunda uyarıyor.

Malatya halkı, beş yıllık bir süre için seçilen Belediye Başkanlarının bu süreyi iyi değerlendirmelerini ve Malatya’ya hizmet yolunda canla başla çalışmalarını istiyor.

Daha huzurlu bir şehir yaşamı için Malatya’da yaşayan her bireyin de kendine şu soruyu sorup samimi bir şekilde cevaplaması gerekiyor: “Biz şehrimizde insanlık ailesine nasıl bir katkı sunabiliriz? Mahalledeki komşumuzla, işyerindeki çevremizle birlik, beraberlik, güven, barış ve huzur içerisinde yaşamak için bize düşen sorumluluklar nelerdir?”

***************

Beş yıl sonra Pütürge ilçesinin herhangi bir köyünün yolu hala toprak veya stabilize ise Ahmet Çakır ve Mehmet Polat kendilerini başarılı belediye başkanları olarak görmemelidir.

Kış aylarında Pütürge’nin yollarında herhangi bir hasta veya yolcu mahsur kalacak olursa, belediye başkanları bunun sorumlusu olarak kendilerini görmeli ve böyle bir olay yaşanmaması için gerekli önlemleri önceden almalılar.

2019’da yapılması beklenen bir sonraki yerel seçimlerde aday olmaları halinde, önceki seçime göre daha yüksek oranda oy alamıyorlarsa kendilerini başarısız saymalılar.

Beş yıllık sürede öyle iyi bir performans ortaya koymalılar ki yeni dönemde daha önce oy vermeyenler de kendilerine oy verebilsin.

Başbakanın karizmasıyla bu oyları aldığınızı unutmayın ve kibre kapılmayın.

Seçildikten sonraki dört yıl boyunca yatan, seçimlere bir yıl kala kaldırımlarda ve yollarda göstermelik yatırımlar yapan Belediye Başkanlarını bu millet çok gördü, bir daha da görmek istemiyor.

Neden beş yıl sonra Malatya, yeni Türkiye’nin gelişmiş ve örnek şehirlerinden biri olmasın?

NOT:

Malatya’nın yerel seçim sonuçlarına dair üç önemli konuyu burada kısaca ifade etmek gerekiyor:

1-) Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Ahmet Çakır, Malatya’da bir kesim tarafından dile getirilen ve geride bıraktığı beş yıllık başkanlığı döneminde oluşan; “yolları ve kaldırımları sık aralıklarla yenileyerek gereksiz yatırımlar yapan, Belediye’deki işleri daha çok bazı MHP ve paralel örgüte yakın Başkan Yardımcıları ve Müdürlerin yürüttüğü ve Ahmet Çakır’ın bu süreçlere müdahil ol(a)madığı” şeklindeki, algı mı yoksa gerçek mi olduğundan emin olamadığımız yaygın kanaati dikkate almalı ve yeni dönemde bunu bertaraf etmelidir.

2-) Ak Parti eski milletvekili Münir Erkal’in seçim sürecinde paralel örgütle ortak hareket ederek eski partisine karşı SP’nden Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olması, paralel örgütün Ak Parti’nin oylarını düşürme çalışmalarına katkı sunması ve seçim sonuçlarının ardından siyasi bir mevtaya dönüşmesi manidardır. Bu olay, Müslüman bir siyasetçinin ahde vefasızlığın önemli bir örneği olarak siyasi tarihimizde yerini almıştır.

3-) Aynı şekilde Malatya’da İslami çevrelerde saygınlığı bulunan bazı kişi, oluşum ve grupların da Ak Parti karşısında diğer partileri veya bağımsız adayları desteklemeleri, yeni Türkiye olgusuna ne kadar yabancı olduklarını, dünyadaki ve Türkiye’deki değişimi ve gelişmeleri iyi okuyamadıklarını ortaya koymuştur.

 

 

———————————-

Ömer Faruk Söyler

 

DİĞER KÖŞE YAZILARI