Provakasyonlara Karşı Tepki

0
198

Reyhanlı’da bulunan Sivil Toplum Kuruluşları Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneğinin öncülüğünde bir araya geldi.

Reyhanlı’da bulunan Sivil Toplum Kuruluşları Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneğinin öncülüğünde bir araya gelerek oluşturduğu “Reyhanlı Sivil İnisiyatif Platformu” üyeleri bombalı saldırıda ölenleri anmak ve daha sonrası yaşanan provokasyonlara tepkisini göstermek için patlamanın olduğu Belediye Binası’nın önünde kitlesel basın açıklaması yaptı.

Reyhanlı Sivil İnisiyatif Platformu’na üye STK’ların temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantı Mustafa İri Hocamızın Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı. Tüm STK’ların katılımıyla hazırlanan ortak metin Mustafa ÇAĞLI tarafından okundu. Toplantı Basın açıklamasından sonra Abdulhamit EKMEN Hocamızın duasıyla sona erdi.

İşte O Basın Açıklaması;

11 Mayıs günü Reyhanlı’mızda meydana gelen ve yüreklerimizi yakan menfur saldırı sonucu şehit olan kardeşlerimizi anmak ve üzerimizde oynanan olaylara tepkimizi göstermek üzere burada toplanmış bulunuyoruz.

Bizler Reyhanlı’ya ve Reyhanlılara hizmeti kendine şiar edinmiş sivil toplum kuruluşları olarak şu kısa sürede yaşanan üzücü olaylara müdahil olma gerekliliğini hissetmiş ve süreçte sağduyunun tarafı olmaya karar vermiş bulunuyoruz.

Öncelikle menfur saldırı sonucu şehit olan 45 Türkiyeli ve 6 Suriyeli kardeşimize Allah’tan rahmet yakınlarına ise sabır diliyoruz. Yaralı olan kardeşlerimize de acil şifalar diliyoruz.

Bu saldırıyı yapanları, yaptıranları ve destek olanları lanetliyoruz.

Rabbim bir daha ülkemize ve tüm kardeş ülkelere böyle acılar yaşatmasın diye dua ediyoruz.

Barış ve hoşgörü şehri Hatay’ımızın ve özelliklede Reyhanlı ilçemizin bu saldırı için seçilmiş olmasını manidar buluyoruz.  

Komşumuz Suriye’de ülkemiz Türkiye’de ve hassaten Reyhanlı’mızda neler olup bittiğinin farkındayız.

Yaklaşık üç yıldır basından seyrettiğimiz, bizlere sığınan Suriyeli kardeşlerimizden dinlediğimiz Esed zulmünü, bu menfur saldırıyla bizzat yaşamış olduk.

Yanı basımızda kardeşlerimiz, zalim diktatör Esed tarafından katlediliyor. Çocuklar yetim ve kadınlar dul bırakılıyor, Böylesi bir durumda seyirci kalamazdık. Bize yakışan mazlum kardeşlerimize yüreklerimizi ve evlerimizi açmaktı.

Reyhanlı’mız kutsal hac yolculuğunun bir durağı olmanın da verdiği tecrübe ile gelen mazlum Suriyeli kardeşlerine kucak açmış ve onlara hizmet etmenin, ekmeğini – aşını paylaşmanın onurunu yaşamıştır. Mevcut huzur ortamı, Reyhanlı Halkının, tarihinden, Kültüründen ve dininden gelen misafirperver ve kardeşlik ruhunu sergilemesi; karanlık kalpleri, art niyetli odakları rahatsız etmiş ve bu acı olayı bizlere yaşatmışlardır.

Menfur Saldırı sonucu; daha yararlıların feryatları duyulurken, cesetler ortaya saçılmışken, insanlarımız korku ve telaşla koşuştururken Reyhanlılı ve Suriyeli kardeşlerimiz yaralılara yardım için canla başla çalışırken, insanlıktan nasibini almamış (Dışarıdan gelen olduğunu düşündüğümüz) bir gurubun Suriyelilere saldırmasına işyerlerini yağmalamasına dehşetle tanık olduk.

Yine olayların hemen akabinde malum grupların bu acı olaydan yola çıkarak siyasi rant sağlamak ve bizi birbirimize düşürmek için giriştikleri iğrenç eylemlerine tanıklık ettik.

İnsanlarımızı birbirine düşürüp kaos ortamı yaratmak, olayı Suriyeli mültecilere mal edip halkımızın Suriyelilere karşı sergilediği kardeşliği yok etmek ve asıl failleri örtbas etmek amacını taşıyan bu eylemlerin ve kışkırtmaların farkında olduğumuzu herkesin bilmesini isteriz.

Bu menfur saldırıyı tertipleyenlerin Esen rejimi ve onun Türkiye deki destekçisi olan bir grubun olduğunu biliyoruz, Reyhanlı’mızda olay öncesi ve sonrası yapılan provakatif eylemlerin de bu grubun düzenlediğini biliyoruz.

Birileri sessizliğimizi, haksızlıklara karşı sokakları kullanmamamızı yanlış anlamamalıdır. Bu sessizliğimizi fırsat bilip sokakları provake eden, halkı kışkırtmaya çalışan ve Suriyeli kardeşlerimize Reyhanlıyı dar etmek isteyen malum şahıslara müsaade etmeyeceğimizi çok yüksek sesle ifade ediyoruz.

Ve duruma göz yummaması için tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Son olarak diyoruz ki; Yüce Allah bizleri kardeş ilan etmiş, kimsenin gücü bu Kardeşliği bozmaya, bozgunculuk yapmaya yetmeyecektir.

Bu menfur saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Aziz milletimizin başı sağ olsun.   

 

REYHANLI SİVİL İNSİYATİF PLATFORMU ADINA

TERTİP KOMİTESİ

Reyhanlı Ufuk Eğitim Derneği

Reyhanlı Birlik Derneği

Türk Eğitim sen

Memur Sen Reyhanlı Temsilciliği

 

REYHANLI SİVİL İNSİYATİF PLATFORMU

 

REYHANLI UFUK EĞİTİM DERNEĞİ

REYHANLI BİRLİK DERNEĞİ

MEMUR SEN REYHANLI TEMSİLCİLİĞİ

TÜRK EĞİTİM SEN

MİSAK DER

REHİDER

GÖNÜLPINARI YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

ANADOLU PLATFORMU

SEMERKAND VAKFI REYHANLI TEMSİLCİĞİ

TÜRKAV

BEŞİR DERNEĞİ REYHANLI TEMSİLCİLİĞİ

TÜMSİAD REYHANLI TEMSİLCİLİĞİ

REYHANLI YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

EĞİTİM BİRSEN

SAĞLIK SEN

DİYANET SEN

REYHANLI ZİRAAT ODASI

REYHANLI TORNACILAR DEMİRCİLER VE MAKİNİSTLER ODASI

REYHANLI TİCARET VE SANAYİ ODASI

REYHANLI MAHALLE MUHTARLARI