Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Peygamberler Tarihi ve Günümüze Mesajları

Peygamberler Tarihi ve Günümüze Mesajları

0
Peygamberler Tarihi ve Günümüze Mesajları

Adana Anadolu Öğrenci Birliği Kız öğrencileri, 22 Nisan’da geniş katılımlı bir panel düzenledi.

Öğle yemeği ile başlayan program, saat 18:00’a kadar devam etti. Programa çok sayıda üniversiteli öğrenci ve farklı illerden misafirler katıldı.

Program, Anadolu Öğrenci Birliği Üniversite Komisyonu üyelerinden Ebru BOZKURT’ un açış konuşması ile başladı. Bozkurt, Anadolu Öğrenci Birliği hakkında kısaca bilgi verdikten sonra Kuran’daki Peygamber kıssalarının insanoğlu var olduğu müddetçe ortaya çıkacak problemlerin çözümünde anahtar görevi üstleneceğine değindi. Programın ilk konuşmacıları; Büşra GÜLER, Zinet ERGİN, Sema VURSAL ve moderatör Ebru BOZKURT’tu.

İlk İnsan-İlk Eş- İlk Baba- İlk peygamber başlığıyla Hz. Adem’i Büşra GÜLER, Hz. Yusuf’a Yenik Düşen Haset ve Şehvet başlığıyla Hz. Yusuf’u Zinet ERGİN, Adanmış Bir Annenin Mucizevi Çocuğu başlığıyla Hz. İsa’yı Sema VURSAL anlattı.15 dakikalık çay arasından sonra ikinci oturuma geçildi.

v       Allah Âdem’i çamurdan yarattı ve meleklerine ona secde etmesini istedi. Bütün melekler ona secde etti fakat şeytan etmedi. Şeytan isyankârdır, ırkçıdır, mezhepçidir, ayrımcıdır, saptırıcıdır.

v      Bir kardeş kıskançlığı nerelere götürdü Yusuf’u… İmtihanı o yaşta başladı. … İffet ve şehvet çatışması, bunu sonucunda zindan hayatının daha hayırlı olması; teslimiyet ve teslimiyetin ispatı gömleğin arkadan yırtılması… 

v      Meryem’in iffeti, takvası ve teslimiyetiyle seçkin kullardan olması ve mucizevî çocukla müjdelenmesi… İşte Allah’ın üstünlüğün kadında yada erkekte değil de takvada, teslimiyette olduğunun en güzel kanıtı…

Firavun’a Hakkı Anlatan Peygamber başlığıyla Hz. Musa’yı Nuran YILMAZ, Bir Küçük Taşın Gücü başlığıyla Hz. Davut’u Esma ÖZÇELİK, Milletine Ahlakı Anlatan Peygamber başlığıyla Hz. Lut’u Sadiye BULUT anlattı. Soru- cevap kısmından sonra 3. oturuma geçildi. 

v      Tahtının kurbanı olan firavuna  ( tahtının esaretine giren zavallılar )  ne yaparsa yapsın Rabbimin dilediğinin ötesinin olmayacağını gördüğümüz örnek bir yaşam Hz. Musa’nın ki…

v      Küçük yaşta bir delikanlı iken, hak davanın amansız düşmanı Câlût’u sapan taşıyla öldürmüştür. Bugün Filistinli çocukların elindeki taşlar Hz. Davut’un attığı taşa benzer.

v      Yeryüzünün en ahlaksız kavimlerindendi. Lut kavminin helakı ibretliktir. Sodom ve Gomere bu durumun en bariz örnekleridir

Sabır ve Namazla Yardım İsteyen Kişi başlığıyla Hz. Eyyüp’ü Halime BİNBİR, Yürüyüşte Süreklilik başlığıyla Hz. Yunus’u Nurgül DURSUN, İlk Şirkin Bekçisi başlığıyla Hz. Nuh’u Hatice GELEBEK, Nuran YILMAZ’ın moderatörlüğünde sunumlarını yaptılar. Namaz ve çay arasından sonra son oturuma geçildi.

v      Âleme örnek kılınan Eyyüp(as)’ın en önemli yönü hastalıklara karşı sabrı… Yahudilerin soyunda peygamberi indirgeme gibi bir düşünceleri var olduğundan, vücudundan kurtlar döküldüğü hakkındaki İsraili bilgiler İslam’a girmiştir. Fakat bu bilgiler doğru değildir.

v      Tevbe ve davette sabrın gerekliliği… Yunus’un 33 yılda alamadığı ürünü son 30 günde aldığını göz ardı etmemeliyiz.

v      Nuh bir semboldür; bütün bunlara rağmen karada gemi yapmayı sürdürmenin sembolü. Etrafın lafına değil, işine bakmanın sembolü. Gürleyip gelen tufanı önceden görmenin sembolü….

Bir Kral Bir Peygamber başlığıyla Hz. Süleyman’ı Rukiye GÜVEN, Davette Kararlılık ve Devamlılık başlığıyla Hz. Şuayb’ı Rabia CEMİLOĞLU, Tek Başına Ümmet Olan Peygamber başlığıyla Hz. İbrahim’i Ebru BOZKURT anlattı.

v Çok güçlü ve görkemli bir orduya sahipken ve canlıların dilinden anlama nimeti verilmişken Allah’a şükretmekten geri durmamak…

v Hayata aktarılan bir namaz… Hz. Şuayp bizlere namazımızla hayatın bütünleşmesi gerektiğini, davetçi misyonunu yüklenen bizlerin hatip özelliğini taşıyan bireyler olmamız gerektiği…

v Hz. İbrahim sınandıkça kazanan bir kul ve nebidir. Düşünme eyleminin daha çocuk yaşlardayken başlaması ve imanın tefekkür boyutunu aşıp, teslimiyet boyutuna varması…

4 oturum şeklinde yapılan sunumların ardından kapanış konuşmasını yükseköğrenim kız öğrencilerinden sorumlu olan Fethiye YILDIZ yaptı. Peygamberlik tarihi, insanlık tarihidir. Allah’ın insanlara en büyük nimeti peygamber göndermesidir. Aslında peygamberler bir kayıktaki kürek gibidir ve bize yön veren, örneklik teşkil eden insanlardır.  Allah insanlara kitap göndermese bile peygamber göndermiş ve insanı asla başıboş bırakmamıştır. Bu durumun en bariz örneklerini yoktan var ettiği Hz. İsa ve Hz. Adem’de görmekteyiz. Artık yeryüzüne peygamber gönderilmeyeceğine göre günümüz davetçilerinin peygamberden alacağı pek çok örnek vardır. Yıldız sözlerini Tevbe 128. ayetle tamamladı : ” Andolsun içinizden, sizin sıkıntıya düşmeniz kendisini üzen, sizi çok düşünen ve size karşı şefkatli ve merhametli olan bir peygamber geldi.”