Ana Sayfa Kuruluşlar Peygamberle Yükselen Gençlik Onuru

Peygamberle Yükselen Gençlik Onuru

0
Peygamberle Yükselen Gençlik Onuru

Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Ülfet Spor Kulübü Ortaöğretim Komisyonu öğrencileri olarak nisan ayında kutlu doğum ayı münasebetiyle “Peygamber ile Yükselen Gençlik Onuru” adlı program gerçekleştirdi.

Programın akışı şöyleydi:

                      Sunucu: Şamil Kılıçparlar

                      Açılış Konuşması: İbrahim Tokgöz

                      Kur’an-ı Kerim: Ömer Faruk Çoban

                      Kur’an-ı Kerim Meali: Yusuf Kanhan

                      “Peygamber’in (a.s) Gençliğe Verdiği Değer” adlı sunumuyla: Selami Kayam

                      “Peygamber’i (a.s) Anlamak” adlı sunumuyla: Furkan Bedir

                      “Genç Örnek Sahabe, Mus’ab Bin Umeyr” adlı sunumuyla: Furkan Özcoşkun

                      İlahi ve şiiriyle Ö. Faruk Çoban ve Furkan Sungur

                      “Beyin Fırtınası” adlı çalışma ile M. Ali Tek ve H.İbrahim Albay

                      Dua: Faruk Özcoşkun

Açılış konuşmasıyla İbrahim Tokgöz Hoca, gençlerin içinde bulundukları Allah’ı hatırlatan mekanların kıymetlerini bilmeleri gerektiğini, okul derslerine önemsedikleri kadar içinde bulundukları sohbet halkalarına da önem verilmesi gerekildiğini vurguladı ve son olarak bu çalışmanın mimarlarına teşekkürlerini sunarak sözlerini noktaladı.

“Peygamber’in (a.s) Gençliğe Verdiği Değer” adlı sunumuyla, Selami Kayam özetle şunlara değindi:

Gençlik, verimli bir tohuma benzer.

Allah, Peygamber’e (a.s) Nur Dağı’nda uçsuz bucaksız bir tarla nasip etti ve Peygamber oradaki tohumlardan insanlığın istifade edeceği nice güzel meyveler (sahabeler) devşirdi.

Peygamber (a.s) İslam’ın temellerini on dört asır öncesindeki gençlerle attı. Sözlerini Ömer Muhtar’ın veciz sözüyle bitirdi: “Çocuklarınıza sütle birlikte Kur’an’dan öğütler verin. Boyları büyürken, kalpleri ve bakış açıları da büyüsün.”

“Peygamber’i (a.s) Anlamak” adlı sunumuyla, Furkan Bedir; mucizevi bir peygamber ile tarihi bir peygamber arasındaki farkın bizim açın önemsenmesi gerektiğini ve hayatımızda nasıl bir peygamber olması gerektiğini anlattı.

“Genç Örnek Sahabe, Mus’ab Bin Umeyr” adlı sunumuyla, Furkan Özcoşkun; Musab b. Umeyr, içinde bulunduğu refah bir hayata rağmen mutsuz bir hayat sürdüğünü ifade etti ve yaşanan bu olay zarfında İslam diniyle şereflendiğini dile getirdi. Kalbini Allah ile nurlandırdığı kimseyi görmek istiyorsanız; Mus’ab’ı tanıyın mutlaka, sözüyle sunumunu noktaladı.

Ömer Faruk Çoban’ın ilahisiyle, Kırk Yaşındasın adlı okuduğu şiirle Furkan Sungur, salondakilere bir asr-ı saadet atmosferi yaşattı.

“Beyin Fırtınası” adlı çalışma ile komisyon sorumlularından M. Ali Tek ve H. İbrahim Albay

“Peygamber deyince aklınıza ne geliyor?” sorusuyla şu cevaplar alındı: – yüreği kuraklaşmış kalplere bir yağmurdur – insanlar içinde Allah ile konuşan son insan – insan yüzlü peygamber – dengeli bir peygamber – ol gösterici – son önder – dirilişe çağıran peygamber – ahlakıyla tanınan bir insan – karanlığa doğan güneş – yürüyen Kur’an – hayatımızdaki önder adlı cevaplar alındı ve çalışmanın ufuk açıcı mahiyette verimli olduğu dile getirildi.

Ardından Faruk Özcoşkun’un yaptığı dua ile program sona erdi.