Parçalanıp Bölünmeyin

0
123

Körfez Derneği 7 Mayıs’ta Dörtyol’da Kur’an’la Diriliş adlı konferansı düzenledi.

İsmail Kılıçaslan Hoca’nın Kur’an tilavetiyle başlayan programda Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Osman Öz selamlama konuşmasında “Birbirini Allah için seven kişiler imanın tadını almıştır.” hadisini hatırlattı ve bizlere bir emanet olan yeni nesle karşı sorumluluğumuzun onları Kur’an-ı Kerim’le buluşturmak olduğunu söyleyerek sözü Namaz Gönüllüleri Platformu’ndan Ahmet Bulut’a bıraktı.

Ahmet Bulut konuşmasında özetle şu konulara değindi:

– Dünyanın farklı bölgelerinde Kur’an’la tanışıp hidayete eren insanlar var. Kur’an-ı Kerim hidayet nuru ve hayat rehberi olarak algılanmalı ve okunmalıdır.

– Peygamber’e (sav) övgü dolu sözlerin söylendiği anma programları onu aramızdan ayrılmış bir efsane gibi tanıtma riski taşıyor.

– Türkiye’de beş vakit namaz kılanların oranı %30’u geçmiyor. Kur’an-ı Kerim’i üzerinde düşünmek, anlamak ve yaşamak üzere okuyanların oranı maalesef %5’te kalıyor. Türkiye’de bu anlamda ulaşılması gereken %70’lik ve %95’lik bir kitle bulunuyor.

– Cemaat çalışmalarının birbirinden adam kapma yarışına dönmemesi gerekir.

– Salona hep birlikte şu sözleri tekrar ettirdi: “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız.” Müslüman’ın her manada “Ne mutlu şöyleyim diyene” sözünü söylememesi gerekir. Bir ırka, bir mezhebe, bir cemaate mensup olmak bizleri cennete kavuşturmayacak.

– Batılı kurtlar dünyada iki büyük oyun kurmaya çalışıyor. Birincisi sinirleri alınmış, cihatsız İslam yani light İslam. İkincisi ise şeriatsız tasavvuf. Bu oyuna gelmemeliyiz.

– Ümmeti bir bölgede Türk-Kürt diye bölenler başka bir bölgede Sünni-Şii kavgası çıkarmaya çalışıyor. Suriye’deki mazlum kardeşlerimize yardım edeceğiz, destek olacağız fakat “La İlahe illallah” diyene de asla düşman olmayacağız, adaleti ve Hakk’ı savunurken bir mezhebi toptan dışlama tuzağına da düşmeyeceğiz…