Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Paralel Yapı Değil: “Zındıka Komitesinin Taşeronları”

Paralel Yapı Değil: “Zındıka Komitesinin Taşeronları”

0
Paralel Yapı Değil: “Zındıka Komitesinin Taşeronları”

Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) 17-25 Aralık darbe girişimlerinin arka planını aydınlatmak için Gaziantep’te bir panel düzenledi.

Moderatörlüğünü BEKAM Koordinatörü İbrahim Özmantar'ın yaptığı panele Gazeteci Yazar Time Türk Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek ve Akit Gazetesi Yazarı Mehtap Yılmaz katıldı.

 

20 Aralık Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonu'nda yapılan panale yoğun katılım dikkatleri çekti.

 

Panelin açılışında konuşan BEKAM Koordinatörü İbrahim Özmantar ülkemizin 17 ve 25 Aralık'ta çok önemli bir virajdan geçtiğini belirterek; "Bu olayın yıl dönümünde aynı hatalara düşmemek için, unutmamak için, bu darbe girişiminin anatomisini bir kere daha gözler önüne sermek gerektiğini düşündük. Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Bülbülzade Vakfının çatısı altında düşünce üreten bir akademi. Toplumsal olaylara duyarsız kalmamak adına yakın tarihimizi çok ilgilendiren bu girişimi iki değerli dostumuzla bugün enine boyuna konuşacağız." dedi.

 

Gazeteci Yazar Nevzat Çiçek yaptığı konuşmada uluslar arası sistemin İran üzerinden Türkiye'yi vurmaya çalıştığını bunun için de paralel yapıyı kullandığını belirterek; "Bu olayı gerçekleştirenler için bugüne kadar paralel yapı terimini kullanıyordum. Dün geceden itibaren onu değiştirdim. Yeni tamımım şu; "Zındıka Komitesinin Taşeronları." Zındıka Komitesi Üstad'ın risalelerinde geçen bir terim. 17-25 Aralığa gelmeden önce "İslam'a karşı İslam" projesine değinmek lazım. İslam dünyasının birbirleri ile uğraşması, içerinden müdahalelere uğraşması noktasında bir tez. Hiçbir İslam ülkesi yok ki ya mezhepsel kavgalar, ya sınır kavgaları ya da ılımlı İslam radikal İslam kavgalarına şahit çıkar. Rol model ülkelere baktığımızda üç ülke ve üç siyasi oluşum öne çıkıyor. Bunlar Türkiye, Mısır ve Tunus'taki siyasi yapılardır. Bunlar seçimle işi ele almış, üçü de aynı tarihlerde üç tane fraklı meydanla aynı sosyal toplum katmanları tarafından indirilmeye çalışılmış. Bunlar Türkiye'de Gezi olayları, Mısır'da Tahrir olayları, Tunus'ta Bugriba caddesindeki meydan. Bir ülkenin bağımsız olabilmesinin temel yolu o ülkenin iktisadi olarak bağımsız olmasıdır. Eğer bir ülke iktisadi olarak bağımsız değilse siyasi olarak bağımsız değildir. Türkiye cumhuriyetinin bağımsız olduğunu hep iddia ediyoruz. %70 enerji bağımlılığı olan bir ülkenin ekonomik olarak bağımsız olmasını imkânı yoktur. Bütün mesele burada düğümleniyor" diyerek sunumunu gerçekleştirdi.

 

Gazeteci Yazar Mehtap Yılmaz'da paralel yapının Risaleyi Nur'un içini boşaltarak laik sisteme entegre etmeye çalıştığını, cihat kavramı, Kürt isimleri, tesettür konusu ve münafıklarla ilgili bölümler çıkarılmış dedi.

 

Sunumların ardından soru cevap kısmına geçildi. Yaklaşık 3 saat süren program dinleyicilerden gelen soruların cevaplanmasının ardından sona erdi.