“Özgürlüğümüzün Teminatı Örgütlülüğümüzden Geçer”

0
214

Yusuf Yalçınkaya, Akdeniz Derneği Kültür Komisyonu tarafından düzenlenen Cumartesi seminerlerinde “Aidiyet ve Sorumluluk Bilinci” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Akdeniz Derneği Kültür Komisyonu tarafından düzenlenen Cumartesi Seminerlerinde bu hafta (7 Ekim Cumartesi) Akdeniz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yalçınkaya “Aidiyet ve Sorumluluk Bilinci” başlıklı bir seminer verdi.

Dernek merkezinde gerçekleşen seminere derneğin üye ve gönüllüleri katıldı. Yalçınkaya konuşmasında özetle şunları dile getirdi:

“Aidiyet bizim kim olduğumuza karar vermemizdir. Aidiyet bizim kimliğimizdir. Aidiyet toplum içerisindeki adresimizdir. Aidiyet bizi biz yapan değerlerimizin toplamıdır. Aidiyeti olan insan, kimden olduğunu belirtirken, kimden olmadığını ve kimlere karşı olduğunu da ortaya koyar.

En temel aidiyetimiz insan olmaktır. Allah’la olan ilişkimizdir. Aile bir aidiyettir, cemaat bir aidiyettir, ümmet bir aidiyettir. Aidiyet hayata anlam kattığımız ve kendimizi anlamlı bulduğumuz yerdir.

‘Sizi yeryüzünün halifeleri kılan, size verdiği (nimetler) hususunda sizi denemek için kiminizi kiminizden derecelerle üstün kılan O’dur. Şüphesiz Rabbin, cezası çabuk olandır ve gerçekten O, bağışlayan merhamet edendir.’ (Enam Suresi 175)

Yaşadığımız hayatı bir emanet bilinciyle kuşanmamız gerekiyor. Çalışmalarımız, derneklerimiz, vakıflarımız, işlerimiz, mahallelerimiz, şehirlerimiz birer emanettir. Emaneti mülk edinmeden, duyarlılıklarımızı koruyarak, sürdürdüğümüz hayatı anlamlı kılmak zorundayız.

Müslüman olmak büyük bir sorumluluktur. Aliya ‘çalışma ve mücadele olmadan yapılan her türlü ibadet ve tebliğ riyadır’ der.

İslam bireysel, münzevi yaşanmaz. İslam yaşanılan hayatın dışında kalarak da yaşanmaz. Bizim hayatı adalet ve merhamet üzere değiştirmeye, dönüştürmeye, yeniden inşa etmeye yönelik fikirlerimiz, planlarımız, bir mücadelemiz olmalı. İslami hayat bilinçli ve dinamik bir süreçtir.

Hayatı, bulunduğumuz yerleri bir mektebe dönüştürmemiz gerekiyor. Tüm insanlık için çalışmalıyız.

Bizler, bilmeliyiz ki özgürlüğümüzün teminatı örgütlülüğümüzden geçmektedir. Eğer örgütlenemiyorsak sürdürülebilir bir özgürlükten de bahsetmek mümkün değildir.”