Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Özgür ve Adil Bir Suriye

Özgür ve Adil Bir Suriye

0
Özgür ve Adil Bir Suriye

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu tarafından 15-22 Mart Tarihleri arasında “Suriye Halkıyla Dayanışma Haftası” kapsamında yapılan etkinliklerin son gününde Eminönü İskelesi’nde bir basın açıklaması yapıldı.

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu tarafından 15-22 Mart Tarihleri arasında “Suriye Halkıyla Dayanışma Haftası” kapsamında yapılan etkinliklerin son gününde Eminönü İskelesi’nde bir basın açıklaması yapıldı. İlginin yoğun olduğu açıklama Türkçe ve Arapça olarak okundu. Okunan metinde hafta kapsamında yapılan etkinlikler anlatıldı.

Açıklamanın tam metni şu şekilde;

ÖZGÜR VE ADİL BİR SURİYE

İnsanca Bir Yaşam Umuduyla

Sokağa Dökülen Mazlum ve Kardeş Suriye Halkı Desteğinizi ve Dualarınızı Bekliyor!

70 binden fazla Suriyeli kardeşimiz Esed rejiminin mermileri ve bombalarıyla can verdi.

Milyonlarca mülteci ve 250 binden fazla kayıp ve tutuklu var.

Katliamlar devam ederken, dünya suskun, dünya sessiz.

Özgürlük ve adalet ayaklanmasının 2. yılı biterken, kardeşlerini hiçbir zaman yalnız bırakmayan Türkiye’deki birçok sivil toplum kuruluşu, Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu adı altında birleştirdi. Suriye’deki halk direnişi bizi de bir kıldı ve Türkiye Halkı 15-22 Mart tarihleri arasını Suriye Halkıyla Dayanışma Haftası ilan etti.

Bu hafta kapsamında;

Aralarında İstanbul, Gaziantep, Bursa, Malatya, Ankara, Van, Uşak ve Trabzon’un da bulunduğu 27 ilde Suriye Halkıyla Dayanışma mitingleri düzenlendi.

Yine Türkiye halkı 71 ilde 15-16 Mart tarihlerinde Suriye Halkına destek amaçlı basın açıklamaları yaptı.

Birçok yardım kuruluşumuz bu hafta içinde Suriye Halkına yardımlarını artırarak devam ettirdi.

Hafta kapsamında Gaziantep ve İstanbul’da ayrı ayrı olarak Suriyeli gençler bir araya getirildi ve onların dertleri ve gelecek hakkındaki düşünceleri dinlenildi.

Türkiye’deki 81 ilin tamamında Suriye’de Yaşanan Dramı anlatan ve fotoğrafları Suriye Devrimi Medya Ekibi tarafından hazırlanan Fotoğraf sergileri 7 gün boyunca 210 farklı yerde 605 defa açıldı. Suriye dramının anlatıldığı fotoğraf sergilerini 400 binden fazla insan 7 gün boyunca ziyaret etti.

Yine bir çok ilde Suriye Halkına destek amaçlı olarak 15 kermes açıldı.

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, ulusal bir çok gazeteye tam sayfa olarak Suriye’de yaşananların anlatıldığı ilanlar verdi. Türkiye halkının Suriye’de yaşanan dramı daha iyi görebilmeleri için televizyonlarda kısa filmler yayınladı ve Türkiye’de 3000’den fazla bilbordu bilgilendirme amaçlı kullandı.

Günün en önemli iletişim aracı olan internette suriyehalkiyla.com adresi 2 milyondan fazla tıklandı. Twitter’da binlerce kişi etkinlikleri gün gün takip etti. Facebook ve Youtube adreslerini binlerce insan ziyaret etti.

Twitter’da başlatılan, 15 Mart’taki Fatih Camii ve Saraçhane Meydanı’nda yapılan eylemi anlatan #15MARTTAFATİHCAMİİNDE etiketiyle, Çanakkale Savaşı’nda şehit olan 1805 Suriyeli için başlatılan #ÇANAKKALERUHUSURİYEDE etiketi TT oldu ve 1 günü aşkın olarak TT listesinden düşmedi.

Değerli Basın Mensupları,

Bizler, Türkiye Halkı olarak, Kardeşimiz olan Suriye Halkının hep yanında olmaya devam edeceğiz ve Esed gidene, Suriye halkı özgürlüğe ve adalete kavuşana kadar mücadelemizi, desteklerimizi, yardımlarımızı artırarak devam ettireceğiz.

Suriyeli kardeşlerimiz bilsinler ki: “Özgür Bir Suriye” çok yakında inşa edilecektir.