Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Özgür Suriye Akademisyenler Birliği Kuruldu

Özgür Suriye Akademisyenler Birliği Kuruldu

0
Özgür Suriye Akademisyenler Birliği Kuruldu

Suriye Özgür Akademisyenler Birliği Gaziantep’te yapılan toplantı ile ilan edildi.

Özgür Suriye Akademisyenler Birliği 27-28 Ekim tarihlerinde Gaziantep Bülbülzade Vakfı Mütercim Asım Konferans Salonunda yapılan toplantı sonucunda ilan edildi. Toplantıya Suriye Ulusal Devrim Konseyi Üyesi Celalettin Hancı ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen 80 civarında akademisyenin katıldı.

Toplantı ile ilgili bilgi veren Özgür Suriye Akademisyenler Birliği kurucularından Prof. Dr. Muhyiddin Benene birliğin aslında bir yıl önce kurulduğunu ancak çeşitli sebeplerden dolayı ilanının bu güne kaldığını belirerek; “Bu birliğin kurulmasında bizlere katkı veren Anadolu Platformu ve Bülbülzade Vakfı’na sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

27 Yıldır Sürgünde Yaşıyor

Şam Üniversitesinde Öğretim Üyesi iken 1986 yılından Hafız Esad rejiminin baskıları sonucunda Fransa’ya gitmek zorunda kaldığını dile getiren Benene; kurdukları bu birlik ile öncelikli hedeflerinin öğrencilerin eğitimlerine devam ederek kaliteli bir eğitim almalarına yardımcı olmak olduğunu belirterek “savaş sebebiyle Suriye’de üniversite öğrencilerinin aksayan eğitimini devam ettirmek için tamamen ücretsiz olarak bir üniversite kuracağız. Üniversitemizin adının da Özgür Üniversite koyacağız. Binamız hazır, eksiklerimizi giderdikten sonra inşallah çok yakında eğitime başlayacağız. Ayrıca akademisyenlerimiz için bir havuz oluşturacağız. Oluşturacağımız bu havuz ile ihtiyaca göre nitelikli akademisyen yetiştirilmesine katkı sağlayacağız. ” dedi.

Toplantıya Suriye içinden ve dışından 80 civarında akademisyenin katıldığını belirten Benene; “toplantı için Avrupa’dan ve Amerika’dan gelen Suriyeli akademisyenler var. Birlik merkezini Suriye’ye yakın olması hasebiyle Reyhanlı olarak belirledik. Türkiye ile eğitim konusunda işbirliği yaparak tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz.” dedi.

Suriye’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz sorumuza ise Benene şöyle cevap verdi; “bunca kan, bunca gözyaşı ve bütün Batılı güçlerin karşımızda olmasına rağmen Suriye’nin geleceğini çok aydınlık görüyorum. Biz özgürlük için yola çıktık, özgürlüğün ve onurun bedeli çok büyüktür. Şimdi o bedeli ödüyoruz ve özgürlüğümüzü alana kadar yolumuzdan dönmeyeceğiz.”

Toplantının kapanış bölümünde Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer de bir konuşma yaparak birliğin hayırlara vesile olmasını diledi.