ÖSO Komutanları Gaziantep'te Anlaştı

0
178

Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı değişik tugay ve birliklerden 70 komutan Gaziantep’te Anadolu Platformu tarafından verilen iftar programında bir araya geldi.

Bülbülzade Vakfı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen iftar programına Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Halep Devrim Konseyi Başkanı Abdulcabbar el-Akidi, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü Ufuk Ulutaş, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, çeşitli muhalif gruplardan 70 komutan, ilim adamları ve aktivistler katıldı.

Katılımcılar toplantıya geçmeden önce Bülbülzade Vakfı tarafından verilen iftar yemeğine bir araya geldiler. İftar programında Halep Kadısı Ahmet Feyyaz tarafından Suriye ve tüm ülkelerde özgürlük mücadelesi veren halkalar için dua edildi. Katılımcılar iftar programının ardından Bülbülzade Vakfı Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya geçti. Toplantıda en önemli gündem maddesinin Suriye’de Esad yönetimine karşı mücadele eden tüm grupları tek çatı altında birleştirmek olarak açıklandı. Toplantının diğer gündem maddeleri ise ülkedeki sorunlar ve son günlerde yaşanan olaylar olarak açıklandı.

Toplantının açılış konuşmasını Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Aldemir konuşmasında Suriye’de verilen özgürlük mücadelesinin değerlendirmesini yapmak için bir araya geldiklerinin belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Yüzyılı aşkındır İslam dünyasının insanları olarak büyük buhranlar yaşadık, itildik, kendi topraklarımızda azınlık muamelesi gördük. Ama son yıllarda yüz yıldır sessiz ve derinden verilen o çabaların birer meyvesi olarak İslam dünyasının yiğit insanları imanın emniyet ve güvenini yeniden yeryüzü insanlığı ile buluşturmak için büyük bir mücadeleye girdi. Bugün burada tıpkı Hz. Peygamber’in her Ramazan Hz. Cibril ile bir araya gelip geçmiş yılın muhasebesini yaparak, gelecek yılın planlamasını yaptığı gibi bizler de bu geceyi bu toprakların yüreği yanık, ağır bedeller ödemiş insanları olarak derin bir müzakere ve mütalaa ile geçirir ve inşallah bu istişaremizi Allah katında hakkı ile idrak edilmiş oluruz. İslam dünyası olarak birçok sorunlarımız ve problemlerimiz var. Suriye’de bunu en ağır bir şekilde yaşıyoruz. Son bir aydır Mısır’da imtihan sürecinden geçiyoruz. Hala sürecin başındayız ve bunu daha ileriye taşımak için büyük çabalar vermemiz gerekiyor. Sizin bugün Suriye’de verdiğiniz mücadelenin ne demek olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Yüz yılın başında bu topraklarda Anadolu’da işgalcilere karşı büyük bir mücadele verdik. Fakat o mücadeleyi kazandık ama masa başında yönetemediğimiz için savaştığımız o yönetimler bizi yeniden kendi idealleri, kendi fikirleri altında zulme ve zulüm yönetimlerine mahkûm ettiler. Değerli kardeşlerim cephede savaşı kazanmak önemlidir. Fakat bunu şehir merkezlerinde, üniversitelerde, gençliğin yüreğinde, halkın içinde sürdürebilmek ve adalet ve merhamet ekseninde bir yönetime dönüştürmek çok daha önemlidir. Biz Türkiye’deki kardeşleriniz olarak Suriye’deki zulme karşı mücadele veren her bireye eşit mesafedeyiz ve onların ve sizin yanındayız. Suriye’yi adalet ve merhamete inanan Suriyelilerin yönetmesi için biz tüm imkânlarımızla sizlere destek olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Aldemir’in konuşmasının ardından müzakereler kısmına geçildi. Toplantıya Suriye’den ve Türkiye’den katılan katılımcılar Suriye’deki direniş gruplarının tek çatı altında toplanması ve Esad yönetimine karşı birlikte mücadele edilmesi konusunda görüş bildirdiler.

Toplantıya katılanlardan ÖSO’ya bağlı Nurettin Zengi Tugayı Komutanı Tevfik Şahabettin, yaptığı açıklamada, Suriye’yi birlik ve beraberlik içinde inşa edeceklerini, Kürtler, Araplar ve Türkmenler ile hep beraber mücadele verdiklerini söyledi. Bazı yanlışlıklar olduğunu ancak şu anda birliğin sağlandığını vurgulayan Şahabettin, “Suriye’nin bir karış toprağından bile vazgeçmeyeceğiz. Suriye tek kalacak, hiç kimsenin Suriye’yi bölmesine müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

ABD Senatosunun Özgür Suriye Ordusuna silah yardımını onamasına da değinen Şahabettin, bunun sadece sözde kaldığını, şu ana kadar Amerika’nın bir yardımını görmediklerini söyledi. Şahabettin, “Amerika’nın amacı rejimin sürmesidir. Yoksa bize yardım ederdi, biz de zalim rejimi son verirdik.” diye konuştu.

Halep Askeri Konsey Başkanı Albay Abdulcabbar el-Akidi ise birlik ve beraberlik için bir araya geldiklerini, askeri meclislerinde Türkmen, Kürt ve Arapların aynı çatı altında mücadele verdiğini belirtti. Tek cephe altında çalıştıklarına dikkati çeken Akidi, Türkmen, Kürt ve Araplar arasında bir farklılığın olmadığını söyledi.

Yeni bir cephe açma gibi bir fikirlerinin olmadığını belirten Akidi, “Bizim kuvvetimiz PYD’den daha fazla. Şimdi ilk amacımız karşımızdaki zalim Esed rejimini düşürmek.” ifadelerini kullandı.

Fatih Sultan Mehmet Tugay Komutanı Mahmut Süleyman da “Araplar, Türkmenler ve Kürtler arasında birlik beraberlik var. Rejime karşı savaşıyorlar. Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kuramazlar. İnşallah gelecek haftalarda güzel şeyler duyacaksınız. Amerika’nın desteği boş laflar, bir şey yapmadılar, yapamazlar da. Onlar Müslümanların iyiliğini istemezler.” diye konuştu.

Sahura kadar devam eden toplantı sonunda Suriye’de mücadele eden tüm grupların tek çatı altında birleşerek Esad yönetimine karşı güç birliğine gitmesi kararlaştırıldı.