Ana Sayfa Kuruluşlar Osmaniyede Tunus ve Mısır İçin Ortak Basın Açıklaması

Osmaniyede Tunus ve Mısır İçin Ortak Basın Açıklaması

0
Osmaniyede Tunus ve Mısır İçin Ortak Basın Açıklaması

04.02.2011 Cuma günü saat 14.00’te Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneğinde, Osmaniye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımlarıyla, Tunus’ta başlayıp Mısır’da ve diğer ülkelerde devam eden kardeş halkların Adalet, Özgürlük ve Hak arayışlarına destek vermek için bir basın açıklaması ve dua yapıldı.

      04.02.2011 Cuma günü saat 14.00’te Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneğinde, Osmaniye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımlarıyla, Tunus’ta başlayıp Mısır’da ve diğer ülkelerde devam eden kardeş halkların Adalet, Özgürlük ve Hak arayışlarına destek vermek için bir basın açıklaması ve dua yapıldı.

      Kamuoyunu Bilgilendirmeye yönelik yapılan açıklama tüm yerel gazeteler, radyo ve televizyonlarda geniş bir şekilde işlendi.

  

 

Basın Açıklamasının Tam Metni

 

 

     Çok Değerli Basın Mensupları

 

     İslam dünyasında önce Tunus’ta başlayan ardından Mısır ile gelişen ve toplu halk ayaklanmasına dönüşen özgürlük hareketleri, halkını baskı ve zulüm altında yöneten diktatörlere karşı hızla yayılmaktadır. Bugün Mısır’da ve Tunus’taki kardeşlerimizin başlattığı hak ve özgürlük mücadelesine destek vermek için buradayız.

 

      Tunus ve Mısır’daki hak arama mücadelesi; halkına, inancına ve değerlerine yabancılaşan hatta bunlara savaş açan tüm liderlere ibret olmalıdır. Halka rağmen halkın yönetilemeyeceğini anlamalıdırlar. Batılı ülkelerin desteklediği bu kukla diktatörler devleti ve halkı kendi mülkü gibi görüp, bugüne kadar efendilerine diyet ödemişlerdir.

 

    Osmanlı Devleti siyasi hayattan çekildikten sonra İslam coğrafyası üzerinde sömürgecilerin ürettiği aç gözlü yöneticiler söz sahibi olmuşlardır. Ülkelerinin yeraltı ve yerüstü zenginliklerini kendi halklarını yok sayarak Batılılara peşkeş çekmişlerdir.

 

     Bugün Tunus ve Mısır halkı bu kukla diktatörlerin sömürü politikalarına “YETER!.. Bu topraklar bizim. Artık kendi topraklarımız üzerinde aç ve esir yaşamak istemiyoruz” diyerek, hak arama mücadelesini başlatmışlardır. Bu haklı mücadele karşısında hem emperyalist güçler hem kukla diktatörler paniklemişlerdir. Tunus diktatörü kaçmış, Mısır Firavunu direnmeye çalışmaktadır. Emperyalist güçler ise bunların yerine daha uysal diktatörler bulma çabasına düşmüşlerdir. Bu işgalci ve sömürgeci güçler için önemli olan zaten şahıslar değil, tek hedef çıkarlarının devam etmesidir.

 

      Tüm mazlum halklar gibi Mısır halkı da bu haklı mücadelesinde mutlaka galip gelecektir. Hiçbir zulüm ilelebet devam edemez. İslam dünyasının stratejik öneme sahip bir yerinde bulunan Mısır’da kardeşlerimiz bu haklı mücadelelerini muvaffak oluncaya kadar sürdürmelidir. Türkiyeli kardeşlerinin ve tüm dünya Müslümanlarının, kendilerini desteklediğini bilmelidirler.

 

     İsrail ve Batı destekli Mısır yönetimi makyaj yaparak iktidarını sürdürmeye çalışsa da halkın kararlılığı karşısında dayanması mümkün değildir. Mübarek, Mısır halkına yaptığı zulüm ve adaletsizliklerin, Filistin halkına yardım kapılarını kapatmanın ve sömürgecilere verdiği desteğin hesabını çok yakında verecektir inşallah.

 

      Basına yansıyan haberlere göre, Mısır’da şimdiden yüzlerce şehit, binlerce yaralı olduğu anlaşılmaktadır. Bunun bir katliama dönüşmesini istemiyoruz.

 

     Bizler devleti ve milletiyle, Osmanlının bir emaneti ve mirası saydığımız bu toprakları, topraklarımız; halkları kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Yaşanan zulme ve diktatörlerin iktidarlarını korumak için kendi halklarına uyguladıkları katliama sessiz kalamayacağımızı bütün gücümüzle haykırıyoruz. Bunu aynı zamanda bir insanlık görevi olarak görüyoruz.

 

     Biz, aşağıda ismi belirtilen Osmaniyeli Sivil Toplum Kuruluşları olarak Tunus ve Mısır’da başlayan ve gittikçe yayılan bu adalet ve özgürlük mücadelesinin bütün diktatörlere ve Firavunlara ders olmasını temenni ediyoruz. Mısır yönetimine musallat olan bu Firavunun son Firavun olmasını diliyoruz. Bütün gönlümüzle ve dualarımızla Tunus ve Mısır halkının bu onurlu mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz.

 

     MEMUR-SEN,  EĞİTİM –BİR-SEN,  OSMANİYE İLİM SANAT VE KÜLTÜR DERNEĞİ, ENSAR EĞİTİM DERNEĞİ,  DİYANET – SEN,  ORT(OSMANİYE RADYO TELEVİZYONU), AKÇEV,  ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ,  BAYINDIR MEMUR-SEN,  HAS PARTİ,  SAADET PARTİSİ,  ELDE DEMOKDASİ GAZETESİ,  ORT HABER GAZETESİ,  ALPEREN OCAKLARI, BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ.