Ana Sayfa Kuruluşlar Osmaniye’de Müslüman Tacir Konuşuldu

Osmaniye’de Müslüman Tacir Konuşuldu

0
Osmaniye’de Müslüman Tacir Konuşuldu

Anesiad, Osmaniye İlsander ile Birlikte Bir Program Düzenledi

Anesiad Genel Başkanı Ali Kılavuz, Başkan Yardımcısı ve Teşk. Kur. Başk. Coşkun Alay, Yönetim Kurulu üyeleri Davut Güler, Doğan Durgungül ve Genel Sekreter Ali Şahin, İlim Sanat ve Kültür Derneği (İlsander) Esnaf Komisyonu’nun düzenlediği programa katıldı.

 

Anesiad’ı, İlsander Başkanı Süleyman Dağ, Anesiad Osmaniye Temsilcisi ve kurucu üyesi Ahmet Çelik ve İlsander Esnaf Komisyonu Başkanı ve Anesiad kurucu üyesi Necadin Karataş karşıladı.

 

İlsander Konferans Salonunda gerçekleşen programın açılışını Necadin Karataş yaptı. Karataş, belirli periyotlarla bu tarz programlar tertip ettiklerini amaçlarının esnaf arkadaşları, alanlarıyla ilgili konularda aydınlatmak ve ufuklarını açmak olduğunu söyledi.

 

Ev sahibi adına söz alan İlsander Başkanı Süleymen Dağ, kısaca Müslüman tacir ve esnafın sorumluluklarına değindi.

 

Anesiad Genel Başkanı Ali Kılavuz ise ekonominin tarihi ve İslam’ın ekonomiye bakışı üzerine bir sunum yaptı. Müslümanların ekonomiyi servet biriktirme ve tahakküm aracı olarak göremeyeceğini belirten Kılavuz, “Allah’ın sana verdiği (bu servet) içinde ahiret yurdunu ara, dünyadan da nasibini unutma.” “Sizi yeryüzünün halifeleri yapan, verdiği şeylerde sizi denemek için kiminizi kiminizden derecelerle üstün kılan O’dur.” ayetlerinden hareketle, Müslüman sahip olduklarının kendisine bir sorumluluk yüklediğini bilir ve ona emanet bilinciyle bakar, dedi. 

 

Müslüman esnaf, sanayici ve iş adamlarının bu sorumluluk ve emanet bilincini taşımaları ve hayata geçirmeleri için örgütlü bir yapıya ihtiyaç olduğunu ifade eden Kılavuz, Anesiad’ın bu ihtiyaçtan dolayı ortaya çıktığını ve kurulduğunu söyledi.

 

Programda Osmaniye Kosgeb Müdürü Nihat Karademir de kobilerin yapısı ve Kosgeb teşvikleri ile ilgili bir sunum yaptı.