Ana Sayfa Kuruluşlar Osmaniye’de Anlamlı Gece

Osmaniye’de Anlamlı Gece

0
Osmaniye’de Anlamlı Gece

Çağımızı “bunalım çağı” olarak nitelendiren Prof. Dr. Yaşar Düzenli günümüz insanlığının kurtuluşunun aslında Kur’an da olduğunu ifade etti.

15 Nisan Pazar günü Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezinde yapılan Kutlu Doğum programına, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Düzenli’nin  “Nebevi Mesajı Günümüze Doğru Taşımak” başlıklı konuşması damgasını vurdu.  

Dernek başkanı Süleyman Dağ’ın açış konuşmasının ardından dernek tanıtım sinevizyonu ve İL-SAN DER Evde Karakter Eğitimi Komisyonu’nun 5. sınıf örgencilerinin seslendirdiği ilahiler konferansa ayrı bir renk kattı.

Süleyman Dağ açış konuşmasında; Kutlu doğum haftası etkinliklerinin amacına uygun yapılmasını, ifrat ve tefritten uzak durulması gerektiğini vurguladı. Kutlu doğumun günümüz moda gün ve hafta kutlamalarına kurban edilmemesi gerektiğini ifade etti.

‘Kutlu doğum etkinliklerinde amacın şöyle belirlenmesi gerekir.’ Diyen Daği “Peygamberî mesajın günümüze doğru taşınması ve yaşanması, peygamberimizin günümüzde örnek model olabilecek şekilde tanıtılması, vahiy-peygamber ilişkisinin doğru anlaşılması hedef olarak belirlenmelidir.”

Nebevi mesajı günümüze doğru taşımak

Çağımızı “bunalım çağı” olarak nitelendiren Prof. Dr. Yaşar Düzenli günümüz insanlığının kurtuluşunun aslında Kur’an da olduğunu ifade etti. Cahiliye kavramının günümüzde yanlış anlaşıldığı noktasından hareketle, eski cahiliye toplumunun aslında kendi şartlarına göre edebiyatta, sanatta, ticarette gelişmiş olduğunu ALLAH inançlarının da var olduğunu bilmek gerektiğini, onların Allah’ı yeryüzündeki işlerine karıştırmadıklarını, bu sebepten tevhit inancından koptuklarını, cahiliye toplumu nitelemesini bu yüzden yapıldığını söyledi.

Çağımızda insanlığın bunalımdan kurtulmasının tek yolunun, vahiy ve onun uygulaması olan Hz. Peygamberi iyi anlamaktan geçtiğini söyleyen Yaşar Düzenli dinleyicilere Kur’an ve hadislerden birçok örnekler verdi. Konuyu anlatırken dinleyicinin sıkılmaması için “drama usulü” ile anlattı. Hz. Peygamberin şu anda yanı başımızda olduğunu düşünerek ona kendi dilimizden sorular yöneltti. Ve hoca-hafız olmasının avantajını kullanarak Kur’an dan her bir soruya mantıklı cevaplar verdi.

Bu anlamlı gecede dinleyiciler şevkle ve heyecanla konferansı sonuna kadar dinlediler. Birçok kişi hocayı ve dernek yönetimini tebrik etti.