Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonumuzdan Kitap Tahlili

Ortaöğretim Komisyonumuzdan Kitap Tahlili

0
Ortaöğretim Komisyonumuzdan Kitap Tahlili

Beşincisi yapılan tahlilin bu ay ki kitabı Abdullah Yıldız’ın Pınar yayınlarından çıkan ‘Yusuf’un Üç Gömleği’ idi.

 

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Komisyonu 25 Nisan Cuma günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yemekli buluşma ve kitap tahlili programı düzenledi. Programa Komisyon Başkanı Adem Er, komisyon üyeleri, eğitimciler ve çeşitli semt dernekleri ve okullardan çok sayıda öğrenci katıldı. Beşincisi yapılan tahlilin bu ay ki kitabı Abdullah Yıldız’ın Pınar yayınlarından çıkan ‘Yusuf’un Üç Gömleği’ idi.

Program İmam Hatip öğrencilerinden Emre Günebakan’ın Kur’an tilaveti ile başladı. Tilavetten sonra Anadolu Platformunun tanıtım sinevizyonu izlendi. Daha Sonra Komisyon Başkanı Adem Er açılış ve selamlama konuşması yaptı. Konuşmasının ardından Meslek Lisesi öğrencilerinden İbrahim Polatbilek ve Hasan Taş tarafından birer şiir seslendirildi. Programın son bölümünde ise moderatörlüğünü eğitimci Cumali Kaplan’ın yaptığı kitap tahlili vardı. Tahlil sunumu ise Anadolu Lisesi öğrencilerinden M. Yasir Aksu tarafından yapıldı. Yoğun katılımın olduğu program oldukça verimli ve renkli geçti.

Kitap tahlilinden öne çıkan bazı dipnotlar;

Mağduriyet Gömleği (Kanlı Gömlek): Daha çocuk denecek yaşta kendisini kıskanan kardeşleri tarafından öldürülmek istenir. Vicdanları buna müsaade etmeyince de küçük Yusuf’u kuyuya atarlar. Yusuf’un üzerindeki gömleğe kan sürerek babalarına götürüp Yusuf’un kurt tarafından parçalandığı yalanını uydururlar. Kana bulanmış bu gömlek Yusuf Peygamber’in kitapta kastedilen birinci gömleğidir ve onun mağduriyetini temsil eder. Babaları Hz. Yakup kardeşlerin söylediklerine inanmasa da sabreder her şeyi hikmetle yaratan yöneten yaşatan Allah’a dayanarak beklemeye koyulur.

İffet Gömleği: Mısır’ın önde gelenlerinden birinin evine köle olarak alınan Hz. Yusuf efendisine vefalı birisi olarak hizmette bulunur. Belli bir yaşa geldiğinde efendisinin hanımı Züleyha kendisinden birlikte olmayı talep eder. İffet abidesi olan Hz. Yusuf kadının bu teklifini reddeder ve kapıya doğru koşar Züleyha ise Yusuf’un peşinden koşup onu kendine çeker ve gencin gömleğini arkadan yırtar. Gömleğin arkadan yırtıldığını gören efendileri Züleyha’nın haksızlığını anlar ve onu uyarır. Arkadan yırtılmış bu gömlek Yusuf Peygamber’in kitapta kastedilen ikinci gömleğidir ve onun iffetini temsil eder.

İktidar/Adalet Gömleği: Sekiz sene sürecek hapis hayatında hücre arkadaşlarına yaratılışın gayesini Allah’a olan inancını anlatır. Kendisine bahşedilmiş hadiseleri ve rüyaları yorumlama yeteneğiyle hücre arkadaşlarının rüyalarına dair isabetli tespitlerde bulunur. Bir gün Mısır kralı rüya görür ve ülkenin ileri gelenlerinden bunu yorumlamalarını ister. Hiç kimse bu rüyanın ne anlama geldiğini çözemez. Bu vesileyle eski bir hücre arkadaşı Yusuf’u hatırlar ve yanına gidip rüyayı yorumlamasını ister. Hz. Yusuf’un bu rüyayı yorumlayışı kralın dikkatini çeker ve onun haksız yere oturduğu hapisten çıkarır. Kendisini mali konularda da yetiştiren Hz. Yusuf ülkenin ekonomisinden sorumlu bakan vazifesine tayin edilir ve yöneticilik gömleğini giyer. Bu yaldızlı gömlek Yusuf Peygamber’in kitapta kastedilen üçüncü gömleğidir ve onun iktidarını temsil eder. Büyük bir yetki alanına sahip olan Hz. Yusuf kardeşlerini affeder ailesini Mısır’a getirtir ve hasretini çektiği babasına kavuşur.