Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı

Ortaöğretim Komisyonu Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı

0
Ortaöğretim Komisyonu Hizmetiçi Eğitim Programı Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Komisyonu Hizmetiçi Eğitim Programı Gaziantep’te yapıldı.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Komisyonu Hizmetiçi Eğitim Programı 29 Ekim Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Programa Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Adem Er, komisyon üyeleri ve 60 civarında eğitimci katıldı. Hizmetiçi Eğitim Programında; eğitimcinin niteliği, nitelikli çalışma, ders gruplarının işleyişi ve müfredat ele alınarak çeşitli konularda atölye çalışmaları yapıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Adem Er yaptı. Er, konuşmasında yarının Türkiye’sini bugünden birlikte kurguladıklarını belirterek; “Yarınları bugünden kurgulayacağımızı hissettiğimiz zaman karşılaştığımız zorlukları unutuyoruz. 10 yıl sonrayı nasıl düşlüyorsak bugünden başlamamız gerekiyor. Her birimiz, elimizin altında yetiştirdiğimiz çocuklarımızın ahlaklı, edepli, dava şuuruyla yetişmelerini sağlamak için azami gayret sarf ediyoruz. İnşallah bu tür programlarla bu işleri organize etmeyi amaçlıyoruz.

Bizler yarını şekillendiren insanlar olarak, kötü gidişata dur demek için buralardayız. Herkesin kendi çocuğunu bile eğitmekten imtina ettiği bu zamanda Evde Karakter Eğitimi’nden üniversite öğrencilerine kadar bir hareketin içerisindeyiz. Herkes sorumluluklarını ıskalarken bizler sorumluluklarını her geçen gün arttıran insanlarız. Bu uğurda zaman zaman yorulduğumuz anlar olacak. İşte bu anlarda gücümüzü birlikteliğimizden alacağız” dedi.

Açılış konuşmasının ardından “Vakıf Gönüllülüğü ve Teşkilat Anlayışımız” konulu seminere geçildi. Seminerin sunumunu BEKAM Başkanı Mehmet Ali Eminoğlu yaptı. Eminoğlu sunumunda çeşitli kültürlerde gönüllülüğün tarifine ve mahiyetine değindiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gönüllülük kavramı farklı ülkelerde farklı anlamlarda kullanılıyor. Ancak temelde kolektif hareket etme, kolektif bilinç oluşturma, zamandan, mekândan ve masraftan etmeyi sağlamak amacıyla insanların bir araya gelerek karşılık beklemeden birlikte hareket etmelerini ifade etmek için kullanılan bir kavramdır. Değişik kültürlerde değişik anlamlarla kullanılmıştır. Afrika’da Ubuntu Felsefesi vardır. Bu felsefeye göre, ‘insan, ancak başka bir insan aracılığıyla insan olabilir’ demektir.

Her yurttaşın bireysel ve toplumsal refahı artırmak başka insanların da refahını düşünmeyi ifade eder. Bu, gönüllülük olarak Afrika kıtasından kullanılan bir örnektir. Herkesin gündeminde ne varsa, problem olarak ne varsa gönüllülükle ilintilidir. Bütün gönüllülük tanımlarının temelinde üç esas var. Bunlardan birincisi hür irade, ikincisi maddi kaygı gütmemek, üçüncüsü de kamu yararının olmasıdır. Gönüllülük bireyin ve ailesinin dışındaki insanlar için kendi gönül rızası ile toplumsal iyilik için inisiyatif almasıdır.”

Seminerin ardından panele geçildi. Panel bölümünde Eğitimcinin Niteliği, Nitelikli Çalışma, Ders Grubu İşleyişleri ve Müfredat Tanıtımı yapıldı. Panelde Adem Er, Cumali Kaplan ve Gülhan Dinç, ilgili alanlarda sunumlarını gerçekleştirdiler.

Öğleden sonraki bölümde ise atölye çalışmaları yapıldı. Atölye çalışmalarında;

İletişim becerileri (öğrencilerle diyalog kurma, motivasyon)

Medya ahlakı (sosyal medya, sanal ortam)

Birlikte çalışma ve ortak hareket edebilme

Okuma alışkanlığı kazandırma (öğrenci, eğitimci)

Projeli çalışma (yaptığımız işlerin takibi, raporlama)

Organizasyon ve yönetimi gibi konular ele alınarak gruplarca müzakere edildi.

Program, atölye çalışmalarında ele alınan konuların sunumunun ardından sona erdi.