Ortaöğretim Kitap Tahlili Gerçekleşti

0
Ortaöğretim Kitap Tahlili Gerçekleşti

Ortaöğretim Komisyonunun düzenlediği kitap tahlilinde Mezar Notları kitabı tahlil edildi.

Ortaöğretim Komisyonunun ortaöğretim öğrencilerine yönelik ayda bir düzenlediği kitap tahlili ve gençlik buluşmasında bu ay Muammer ÖZKAN’ın Mezar Notları kitabı tahlil edildi.

 

Program İmam Hatip Mehmet  Ali AKSÜT’ün kuran tilaveti ve Arif KAMIŞ’In mealini okuduğu Zilzal Suresi  ile başladı.

Yeryüzü kendine has bir sarsıntıya uğratıldığı, içindekileri dışarıya çıkarıp attığı ve insan, “Ona ne oluyor?” dediği zaman,

İşte o gün, yer, kendi haberlerini anlatır.

Çünkü Rabbin ona (öyle) vahyetmiştir.

O gün insanlar amellerinin kendilerine gösterilmesi için bölük bölük kabirlerinden çıkacaklardır.

Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse, onun mükâfatını görecektir.

Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse, onun cezasını görecektir.

Zilzal Suresi

Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Murat ÖZKAYA kısa bir hasbihal için sözü aldı ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirme de bulundu. Özkaya ahlaki olgunluğa, düşünsel derinliğe, entelektüel birikime, duygusal inceliğe sahip, insani bir kişilik, İslami bir duyarlılık, davasına olan iman, haysiyet ve aidiyet şuuruyla değer üreten bir gençliğin yetiştirilmesini amaçladıklarını ve gençliği önemsediklerini gençliğinde kendini önemsemesi gerektiğini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Av. Uğraş DALDA ve Lise 4. Sınıf öğrencilerimizden Hasan ÖZÇİÇEKÇİLER’in beraber sunduğu Mezar Notları kitabı tahliline geçildi.

Sayın Dalda “Mezar bir tarihtir. Mezar bir kitaptır. Mezar bir ibret levhasıdır. Yeter ki insan, gönlünün gözüyle bakabilsin, ruhuyla idrak edebilsin kabirleri. Mezar terbiye ocağı, mezar muhasebe mekanıdır. Mezarlar vahiy ölçüsüyle ve ötenin hesabıyla isabetli kararların alınabileceği, ince duyguların Kuran ve sünnet ile değerlendirileceği berrak yerlerdir. Anlamını ve yaşama gayesini yitiren kentlerin ve insanların yanında, en diri, en canlı, en anlamlı şehirlerdir mezarlar… Mezarlar diri, mezarlar canlıdır… 

Ben üniversitenin ilk yıllarında Müslümanca bir hayat sürmek için arkadaşlarımın bana verdikleri ilk kitaplardan biridir Mezar Notları. Bu kitabın benim hayatımda önemli bir yeri var.

Bu kitap bize ölümü anlatan ölümü hatırlatan bir kitap, bizler nasıl öleceğiz acaba bir çocuk gibi mi, bir şehit gibi mi, bir Ebu Cehil gibi mi, bir Karun gibi mi, Peygamber efendimizin “Ağız tadını bozan ölümü sıkça anın” hadisindeki tavsiyeyi asla terk etmemeliyiz. Günümüz gençlerinden Furkan Doğan şehadeti seçti biz neyi seçeceğiz.

Sözlerinin ardından Hasan ÖZÇİÇEKÇİLER de kitabın on dört öyküden oluştuğunu ve bu on dört öyküyü de aldığı notlarla kısaca anlatarak kitap tahlilini tamamladı.

Kitap tahlilinin ardından ayın kısa filmine geçildi. Namaz kılmamak için bahanen olmasın fikrinin işlendiği Akif ANDAL’ın “Namaz” filmi izlendi.

Filmle ilgili birçok genç yorumlarını paylaştı ve program cemaatle kılınan öğle namazının ardından tamamlandı.

 

Namaz filmi: http://www.youtube.com/watch?v=45UMhaEGQYY