Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Çalıştayı Malatya’da Gerçekleştirildi

Ortaöğretim Çalıştayı Malatya’da Gerçekleştirildi

0
Ortaöğretim Çalıştayı Malatya’da Gerçekleştirildi

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Çalıştayı Gerçekleştiriliyor.

Anadolu Öğrenci Birliği, 3 gün sürecek çalıştayını Malatya Belediye Konferans Salonunda gerçekleştiriyor.

Programa AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu, Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan, MOTAŞ Genel Müdürü Hasan Alıcı, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve değişik onlarca ilden ortaöğretim seviyesinde öğrenciler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın moderatörlüğünü eğitimci Mehmet Batar yaptı.

Yakası tutulmadık bir zalim, başı okşanmadık bir yetim kalmamalı

Programda selamlama konuşması yapan Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan, Müslüman gençliğin çağımızda toplumun yönlendirilmesi, dönüştürülmesi için ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparak, “Niye Müslüman gençlik? Değişen, değiştirilen dünyada sadece başkalaşım ve değişim değil; yağmalanan, talan edilen bir dünya üzerinde duruyoruz. Müslüman gençliğin farkı, vahyin kılavuzluğu, imanın saadet ve huzur ikliminde hak, adalet anlayışına dayalı bir dünya imar etmek için sadece kendi ırkına, kendi bölgesine değil tüm bu değerleri yeryüzüne yayacak, bunu kulluğun, imanın bir gereği olarak tasavvur edecek bir gençlik. İşte Anadolu’nun bağrında bu duyarlılıkla çıkıp gelen gençlerimiz. Bu gençlik, sivil bir gençlik. Bu gençliğin tek davası zalimlere hasım olmaktır. İnşallah yakası tutulmadık bir zalim, başı okşanmadık bir yetim kalmayıncaya kadar çalışmalarına devam edecek bir gençlik. Yolu açık olsun bu gençliğin” şeklinde konuştu.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, gençliğin insan hayatının çok önemli bir zaman dilimi olduğunu hatırlatarak, bir ülkenin en büyük sermayesinin ve enerji kaynağının gençlik olduğunu belirtti. Çakır, “bakmayın günümüzde camilerin yaşlılarla dolu olduğuna. Bununla değerlendirmeyin yüce İslam’ı” diyerek Peygamber Efendimiz döneminde gençlerin mescitlerde çoğunluğu oluşturduğunu, hatta bazı savaşlarda komutanların çocuk yaştaki gençlerden olduğunu, kimi imamların, hatta bazı valilerin gençlerden oluştuğunu örneklerle dile getirdi. Başkan Çakır “Bizler gençlere büyük önem veren bir peygamber’in (s.a.v) ümmeti ve 21 yaşında İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in torunlarıyız. İşte böyle bir tarihi geçmişe sahip olan bizler çağı iyi okuyan, olaylara duyarlı, okuyan, araştıran imanlı bir gençlik hedeflemekteyiz” sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

Geceye katılan AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, bu sıralardan geçmenin herkese nasip olmadığına vurgu yaparak, kendisinin de benzeri yapılanmaların içerisinden geçtiğini belirtti. Şahin, “sizin kadar şanslı olmasak da geçmişte aynı düşünceye sahip, aynı duyguları paylaşacağımız arkadaş guruplarıyla bir birlikteliğimiz oluyordu. Belki o gün bunun adı Milli Türk Talebe Birliği idi veya derneklerimiz ya da çay ocaklarımız vardı. O günlerdeki birlikteliğimiz, şu gün olmuş hala hayatımıza yön veriyor, düşünce yapımıza şekil veriyor” diyerek salonu dolduran gençlere bulundukları yerin ehemmiyetinin altını çizdi.

Gençlerimizi sayısal dünyanın matematiksel hesaplarına kurban vermeyelim

“Doğunun yürek mimarlarından Ahmede Hani’nin torunları hoş geldiniz. Şeyh Said’in başlattığı mücadeleyi sürdüren yiğit gençler, İstanbul’un surlarına Selahattin’in derdini taşıyan ve oradan batıya bu değerleri götüren Fatih’in torunları hoş geldiniz. Siz gençler bu geniş ufkunuzla, bu geniş yüreğinizle bizim davamızın, bizim derdimizin dermanısınız” diye konuşmasına başlayan Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, dün başörtülerini istenildiği şekilde bağlamayan öğrencileri yurtlarına kabul etmeyenler, ailesinde devrimci ruha sahip biri bulunanları semtlerine yaklaştırmayanlar itiraz etmeyen, güdülmeye müsait bir topluluk yarattılar. Ne yazık ki onlar bugün emperyalizmin lejyonerleri olarak bizim topraklarımızda bizim insanımızı bize karşı kullanmaya başladılar. İşte bu nedenle kendi iradesine sahip, Rabbine kul, Peygamberine ümmet olabilmiş bir nesil yetiştirmemiz lazım. Onların ayakta duruyor görünmeleri bizim onlara dönük bir mücadelemizin hala başlamamış olmasındandır. Ama yönümüzü batıya dönüp mücadelemizi oraya taşıyacağımız günler uzak değildir” diyerek gençliğin bir toplumun umut ışığı olduğunu; istismar edildiğinde söneceğini, doğru yönlendirilmeyince de hayatı yaşanmaz hale getireceğine vurgu yaptı.

Aldemir konuşmasının sonunda gençlere önemli hedefler koydu. İşte o hedefler: “Yeniden içimizden çıkacak gençlerimizin Battalgazi’nin mücadelesini anlatması gerekir. Niyazi Mısri’nin şu topraklarda verdiği mücadeleyi yazması, ekranlara taşıması gerekir. İçimizden çıkacak gençlerimizin Ahmede Hani’nin ortaya koyduğu o derinliği, o farklılığı, o farkındalığı bu topraklara taşıması lazım. Onun için gençlerimizi sayısal dünyanın matematiksel hesaplarına kurban vermeyelim”