Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği ‘Ortak Geleceğimiz ve Birlikte Yaşama Tarihimiz’ Kampı Yapıldı

‘Ortak Geleceğimiz ve Birlikte Yaşama Tarihimiz’ Kampı Yapıldı

0
‘Ortak Geleceğimiz ve Birlikte Yaşama Tarihimiz’ Kampı Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi “Ortak Geleceğimiz ve Birlikte Yaşama Tarihimiz” Kampı düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi üniversite kız öğrencileri, 29-30 Nisan, 1 Mayıs tarihleri arasında “Ortak Geleceğimiz ve Birlikte Yaşama Tarihimiz” başlıklı bir Hizmetiçi Eğitim Kampı düzenledi.

Üç gün süren Hizmetiçi Eğitim Kampı’nın birinci gün Kur’an-ı Kerim tilaveti ve meal okunmasıyla başladı. Ardından Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi kız öğrenci sorumlularından Fethiye Yıldız bir açılış konuşması yaptı.

Yıldız, coğrafyanın insanların ve milletlerin kaderi olduğuna vurgu yaparak gençliğin buna yön verebilecek potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Daha sonra üniversite öğrencilerinden Nida Demiray, “Birlikte Yaşama Kültürü ve Tarihi Kökenleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Akabinde akşam namazına geçildi.

Namaz arasının ardından AÖB Adana Şubesi sorumlularından Eğitimci Nihat Aydoğmuş “Algılar ve Gerçekler Arasında Terör” konulu bir sunumu öğrencilerle paylaştı. Aydoğmuş, konuşmasında yeryüzünde yerinden edilenler, kimliğinde vatansız yazan muhacirler, İslam dünyasında yaşanan terörün sosyal hayatta oluşturduğu mağduriyetler, ortak geleceğin inşasında kadının rolü, toplumsal kabul ve yaraların sarılması için STK çalışmaları gibi konulara değindi.

Terör kavramına da değinen Aydoğmuş konuşmasını “cihad, birilerini öldürme fiili değildir, cihad, birilerini diriltme fiilidir” sözleriyle bitirdi. Nihat Aydoğmuş’un sunumunun ardından yatsı namazı kılındı ve daha sonra üniversite öğrencisi Saime Deniz “Yeryüzünde Yerinden Edilenler” konulu bir konuşma yaptı ve makale çalışmasına geçildi. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren makale çalışmasının sonlanmasının ardından kız öğrenciler Teheccüt Namazıyla ilk günü sonlandırdı.

İkinci güne, kahvaltı programıyla başlayan kız öğrenciler, Anadolu Platformu YK Üyesi ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar’ın “Geçmişte ve Gelecekte Biz Gençler” konulu sunumunda bir araya geldi.

“Gençler olarak geçmiş ve gelecek arasında köprü konumundayız ve bugünden yarınları biriktirmeliyiz, bunu bugünün işini yarına bırakmadan yapabiliriz” diyen Gazi Kılıçparlar, zamanın önemine vurgu yaparken, gençliğe; “idealize edeceğin düşünceyi pratize edemezsen matlaşırsın” sözüyle telkinde bulundu.

Gazi Kılıçparlar’ın yaptığı sunumun akabinde üniversite öğrencisi Merve Şahin “Terörün Sosyal Hayatta Oluşturduğu Mağduriyetler” başlıklı bir konuda kamp katılımcılarını bilgilendirdi. Verilen çay arasının ardından Ceylan Töken, “Ortak Geleceği İnşasında Kadını Rolü” konusuna değindi. Namaz ve yemek arasından sonra tekrar makale çalışmasına geçildi.

Makale çalışmasının bitiminde üniversite öğrencisi Fatma Yılan “Toplumsal Kabul ve Yaraların Sarılması İçin STK Çalışmaları” adıyla bir sunum yaptı. Verilen aranın ardından öğrenciler Sena Erbaş, Fatmanur Yaldız ve Beyza Kökçü “Ülkedeki Gelişmeler; Eğitim Sistemi, Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa” konulu bir forum gerçekleştirdiler.

Forumda terörün, sosyal medyanın insanlar üzerinde oluşturduğu algılar, sorunlar, çözümler ve iktidarın yaşanan sorunlar üzerindeki tutumları konuşuldu. “Çağını inşa edemeyen çağrı yok gibidir” sözünü esas alarak ülkemizdeki eğitim sistemi, başkanlık sistemi ve yeni anayasa konuları tartışıldı. Sonuç olarak; çözümün, Ramazan Kayan’ın da dediği gibi “birleşmiş milletler de değil, birleşmiş yüreklerde” olduğu kanaatine varıldı.

Forumun ardından verilen yemek ve namaz arasından sonra tekrar makale çalışmasına geçildi ve film gösterimi yapıldı.

Üçüncü gün ise İyilikder Genç Gönüllüleri ile beraber Adana’nın Aladağ ilçesinde yapılan doğa yürüyüşü ile kamp programı sona erdi.