Ana Sayfa Kuruluşlar Önden Gidenler

Önden Gidenler

0
Önden Gidenler

82 İl 82 Sahabi Programı, Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği’nin ev sahipliğinde düzenlendi.

82 İl 82 Sahabi Projesi’nin 57. Programı, Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği’nin ev sahipliğinde; Siyer Araştırmaları Merkezi’nin desteğiyle Muhammed Emin YILDIRIM Hoca’nın konuşmacı olarak katılımıyla 15 Aralık 2013 Pazar günü Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Programda, “Osman b. Ma’zun’un hayatı” anlatıldı.

 

Sunuculuğunu Hasan BORAN’ın yaptığı program, İlsan-Der Yönetim kurulu üyesi Musa ÇİFTÇİ Hoca’nın Kur’an tilavetiyle başladı. İlsan-Der’in tanıtım filmi ile devam etti.

 

Çok sayıda davetlinin katıldığı konferansın açılış konuşmasını İLSANDER Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman DAĞ yaptı. DAĞ, “Derneğimiz sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyor ve bu amaçla çeşitli faaliyetler düzenliyor. Bugün de; Efendimiz’in gökteki yıldızlara benzettiği sahabelerden birinin –Osman b. Ma’zun-  hayatını M.Emin Hocamızdan dinleyerek; Onların hayatı üzerinden nebevi mirası bu çağa taşıma konusunda, küçük de olsa bir çaba ortaya koymaya niyet ettik. Rabbim niyetimizi halis kılsın, inşallah sizler de istifade edersiniz” dedi.

 

Siyer Araştırmaları Merkezinin hazırladığı “82 İl 82 Sahabi” tanıtım filminden sonra Muhammed Emin YILDIRIM Hoca kürsüye davet edildi. YILDIRIM, “Osmaniye ilimizde, Asr-ı Saadet’in Osmanlarının içerisinde ahirete ilk olarak giden biri olarak Osman b. Ma’zun’u anlatmayı uygun gördük” diyerek; şunları söyledi: “Osman b. Ma’zun, Cumuhoğulları gibi varlıklı bir kabileden gelmesine rağmen, İslamiyeti ilk kabul edenler arasına girmiştir. 14. Müslüman olarak bilinir. O, Lailaheillallah deyince hayatının rengi değişmiştir. Müşriklerin baskısı artınca Habeşistana hicret etmiştir. Tekrar Mekkeye dönerek, Velid b. Mugire’nin himayesine girmiş, ancak bu himayeden rahatsız olarak geri çıkmıştır. Bir çok baskı ve işkencelere maruz kalmıştır. “Allah’a sığınan sahabi” olarak adlandırılıyor. Medineye hicretten sonra Bedir Savaşına katılıyor. Hicretten iki yıl sonra rahatsızlanarak vefat ediyor. Muhacirlerden ilk O, vefat ediyor ve o dönemde çalılıklar temizlenerek oluşturulan Cennetul Baki Mezarlığına defnedilmiştir”.

 

Muhammed Emin YILDIRIM Hoca, “Osman b. Ma’zun’un hayatından şu beş umdeyi ders olarak çıkarabiliriz: hayatın esası ;ibadet, samimiyetin göstergesi; züht, mahrum yüreklere Allah adını taşımak; cihad, mukaddes bir yolculuk; hicret ve imkansızı mümkün kılan; aşk…” diyerek konuşmasını neticelendirdi.

 

Program dua ile sona erdi.