Ölüm ve Şehadet Aynımı?

0
232

Alanya Sebilay Derneğinde her yıl Şubat ayında geleneksel olarak düzenlenen ‘Şehadet Gecesi’ programı bu yıl da gerçekleştirildi.

Programın sunuculuğunu Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Önder Macit Yaptı. Şehadet Programı, Aile Komisyonu Başkanı Bünyamin Özçelik Kardeşimizin Kur’an Tilaveti ile başladı. Şehitleri anlatan sinevizyon ilgi ile izlendi. Alanya’dan Cihada katılarak Şehit olan Kardeşimiz Hamza Gürkan‘ın hayatını anlatan slayt duygulu anlar yaşattı ve Şehadet arzumuzu canlandırdı. Misafirimiz olarak bizlere bir sohbet yapan Feyzullah Birışık; Müslümanlar olarak bu gün neden cihadı arzulamıyoruz dedi. Cihada çıkmakla ömür kısalmaz. Aynı anda ölen iki kişinin şehit olanını Allah değerli görüp ayırıyor ve şehide ölü demeyi yasaklıyor şeklinde konuştu. Konuşmasında sık sık şehitlerin hayatından kesitler anlatarak etkili bir sohbet sunarken Kur’an’dan ayetlerle de örneklendirdi.

“De ki: Sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, muhakkak sizi bulacaktır. Sonra da görüleni ve görülmeyeni bilen Allah’a döndürüleceksiniz de O size bütün yaptıklarınızı haber verecektir.” Cuma. 8

Açıklama: Yeryüzüne damla olarak düşen insanoğlu, kabrine adım adım yaklaşır. Alınan nefes sayısı bellidir. Yeryüzündeki tüm insanlar bir araya gelseler insan ömrünü bir saniye bile uzatamazlar. Cihada çıkan bir mücahidin ömrü de bellidir cihada gitmeyip evinde kalan bir insanın ömrü de bellidir. Ne dağdaki mücahidin ömrü kısalır ne de dağın eteklerinde yaşayanların ömrü uzar. Biz Müslümanlar buna iman ettik. Ama gelin görün ki insanlar ölümü kendisinden hep uzak görmek isterler. Hep başkasının cenazesini görmek isterler. Hiçbir zaman dükkânlarının camında A4 kâğıdına’ cenaze dolayısıyla kapalıyız’ yazısının olmasını hayal dahi etmezler. Özellikle de ölüm ötesi bilgilerden mahrum olan bir insan ister istemez dünyayı sevecek ve asla dünyadan ayrılmak istemeyecektir.

Oysaki kişi vaktinde ölür…

Oyun ve eğlence olsun diye yaratılmayan insan mutlak anlamda ölümün yaşanacağı kocaman bir dünya salonunda imtihan edilir. Hayatlarının her saniyesi imtihan içinde geçen insanlardan imtihanda olduğunu hissedenler ölümle barışık yaşarlar. Ölüm, bunlar için cennetin bekleme salonuna geçiş vizesi gibidir adeta…

Ölümü istemeyenler de vardır. İstememe sebebine baktığımızda sadece dünya sevgisiyle karşılaşmayız. Ahiret hazırlığı yapmamış olanlar için ölümün gelmesi cehennem müjdesi gibidir adeta.

Bu insanlar ibadetleri çok ileri yaşlara erteledikleri için erken yaşta ölümün asla kendilerine uğramalarını istemezler. Ölümden kaçmaya çalışanlar ömürlerini uzattıkları sevinciyle ölüm meleğiyle randevulaşacakları yere emin bir şekilde giderler. Ölüm meleği için açılmayacak çelikten kapılar yoktur. Dünyanın her yeri buluşma adresidir. Ve oracıkta ruhları bedenlerinden çekilerek yaşamları sonlandırılır.

“… Sonra da görüleni ve görülmeyeni bilen Allah’a döndürüleceksiniz de O size bütün yaptıklarınızı haber verecektir.”

Görülen ve görülmeyen… Bizler için görülmeyen Allah için görülendir. Allah için görülmeme diye bir şey asla söz konusu değildir. Allah her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilendir.

Ölümden kaçan insanla kaçmayan insan adlarına takdir edilmiş güne kadar yaşayarak can verip Allah’ın huzuruna çıkarılırlar. Allah’ın huzurunda tercümansız bir şekilde konuşurlar. Yaptıkları hayırlı amellerle şerli amellerin ortasında Allah’a hesap verirler.

En ince ayrıntısına kadar tüm yaptıkları amelleri görürler. Gerek kalbi ameller gerek bedeni ameller.

Bu ayet bizlere sadece ölümden kaçmanın insana fayda sağlamayacağından bahsetmez. Her ne kadar tedbir alsanız bile ömür aynı ömürdür. Bu ayet bizlere daha çok şu dersleri verir;

1- İnsanın ölümüne Allah karar verir.

2- İnsanın ölümüne sebep olacak tüm etkenler Allah’ın izniyle olur.

3- Açık ve gizli tüm amellerimizi Allah görür ve bilir.

4- Sağ ve solumuzdaki meleklere harfiyen yazdırır.

5- Kıyamet muhakkak kopacaktır.

6- Her insan Allah’ın huzuruna çıkacaktır.

7- İnsan, yaptığı tüm hayır ve şer amelleri görecektir.

8- Ceza ve mükâfat haktır.

9- Allah Adildir. Kimseye haksız yere ne ceza ne de mükâfat verir.

10- Allah her an görür, işitir ve bilir.

Rabbim kalan ömrümüzü en güzel şekilde geçirmemizi nasip etsin.

Programa yoğun katılım oldu. Dernek merkezinde yer darlığından sabır ve ilgiyle ayakta da izlenen programın sonunda Nazmi Torun Kardeşimiz bir dua yaptı.