Ölüm İle Ailesi İslam'a Yaklaştı

0
185

Mersin şehir mezarlığında Ortaöğretim Komisyonu gençlerle Kabristan Ziyareti ve Anma Programı düzenledi.

Anma programında yaklaşık 20 yıl önce kaybettiğimiz Kitap Kulübü Kurucularından Raşit Yaşık ve Adil Karak anıldı.

Program Yusuf Yalçınkaya’nın Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Programı sunan Yusuf Ada; “Bu program geçmişimize büyüklerimize olan vefamızı diri tutmak içindir. Burada Mersin’e büyük hizmetleri olmuş, gecelerini gündüzlerini İslam’ı anlamaya ve anlatmaya adamış, iki dostumuz var. Biz onları görmemiş olsak da onların şehrimize bıraktıkları izleri fikirleri hayalleri dipdiri yaşıyor. Tıpkı şuanda dört duvar arasında mahkum edilen Zekeriya Şengöz gibi onlar bizim geçmişimizdir. Siz bizim geleceğimizsiniz, Allah bu davayı muhakkak yükseltecektir. Rabbim bizleri bu davaya üstlenenlerden vefanın en başı elest bezmindeki ahdine vefa gösterenlerden eylesin.” dedi. Programa merhumlarla yoğun günler yaşayan Hayri Tarım, Adnan Gölbaşı, Ahmet Ramazanoğlu ve Fadıl Karak yaşadıkları anılarını anlatarak devam etti.

Adil Karak için Hayri Tarım; “O kelimenin tam manası ile bir Müslümandı. Bir şeyi sorgulamadan delilini bilmeden kabul etmezdi. Espri olarak da Fadıl’a kızmamı çok severdi, isterdi hep kızayım ona.” dedi.

Andan Gölbaşı ise; “O dünyanın metasından, riyasıdan çok uzaktaydı. Dili insanlara karşı çok yumuşaktı. Çok hiddetli olduğunuz anda bile onun sesini duyduğunuzda sakinleşirdiniz. Kardeşliğe çok önem verirdi. Bizi ailesinden üstün tutardı. Aklımdan çıkmayan insanlardandır.” dedi.

Daha sonra Raşit Yaşık’ın mezarı başına gidilerek orada da Kur’an’ı Kerim okundu ve Raşit Yaşık içinde Ahmet Ramazanoğlu; “Raşit hakikaten bir modeldi ona öldü diyemeyiz. Vakıfla ilgili kitap kulübü ile ilgili maddi manevi ne ile ilgili bir sorun olsa Raşit’e gidilir o da Allah’ın izni ile çözerdi.” dedi.

Hayri Tarım; “Raşit gecesini gündüzüne katan tabirine en uyan kimsedir. Adana, Tarsus, Erdemli Silifke her hafta bir şekilde bir yolunu bulur, Müslümanları ziyaret giderdi. Kitap Kulübünün oluşumunda çok ciddi emekleri oldu, Rabbim ecrini ihsan etsin.” dedi.

Fadıl Karak; “Rahmetli çok yoğun bir insandı. Pazar günleri sabah 10’da programımız olurdu bir gün yarım saat geç geldi biz de içimizden kızmıştık geç kaldı diye daha sonra öğrendik ki saat 10’a kadar da başka bir grupla ayrı bir programı daha varmış o her şeyiyle kendini bu yola feda etmişti yüzüne baktığınızda iyilik görürdünüz.” dedi.

Adnan Gölbaşı ise “Raşit Ağabeyle tanıştığımızda ailesinden alnı secdeye giden kimse yoktu ailede bir tek o vardı ve ailesi bize düşman gibiydi. Raşit Ağabeye ailesi (varlıklı bir aile idi) onlar senden sadece faydalanmak istiyor diyorlarmış. Ama Raşit Ağabeyin ölümü onları çok etkiledi önce kardeşleri daha sonra da babaları namaz kılmaya oruç tutmaya başladılar ve ailesi ile olan ilişkimiz çok gelişti. O’nun ölümü bile bir davet oldu.” dedi ve program merhumlara okunan Fatihalarla son buldu.