Ana Sayfa Kategoriler Haberler Olasılık Mahkûmları

Olasılık Mahkûmları

0
Olasılık Mahkûmları

Zekeriya (Zeki) Şengöz ve Fahri Memur’un 28 Şubat sürecinde hukuksuz biçimde yargılanarak hüküm giydiğini Milat belgeledi.

Şengöz ve Memur’un uğradığı haksızlık TBMM darbe komisyonu tutanakları ile netleşirken, Milat ise o dönem Malatyalılar grubuna yapılan operasyon sonrası güvenlik güçleri tarafından imza altına alınan tutanağa ulaştı

Zekeriya (Zeki) Şengöz ve Fahri Memur’un 28 Şubat sürecinde hukuksuz biçimde yargılanarak hüküm giydiği, TBMM darbe komisyonu tutanakları ile netleşirken ve halen cezaevinde tutulmaları tepkilere neden oluyor.

‘Milat’ ise o dönem Malatyalılar grubuna yapılan operasyon sonrası güvenlik güçleri tarafından imza altına alınan tutanağa ulaştı.

İşte skandal tutanak

Tutanakta yer alan “Bu isimler bugün olmasa bile uzun vadede Anayasal düzeni yıkıp yerine Şer-i esaslara dayalı bir devlet yapısı kurmak için illegal faaliyetler içerisinde olabilecekleri değerlendirilmektedir” şeklindeki ifade ise insanların sadece ihtimaller üzerine cezaevinde tutulduklarını belgeledi.

CHP’de hukuksuzluğu gördü

Kamuoyunda Malatyalılar Grubu Davası olarak bilinen davanın iki hükümlüsü hakkında Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da yaptığı açıklamada, “Şengöz ve Memur hukuksuz biçimde yargılanarak hüküm giydi” demişti. Ağbaba, Malatya E Tipi Cezaevi’nde 28 Şubat mağduru Şengöz ve Memur’u da ziyaret etmişti.

Olayların canlı tanığı anlattı

Süreç hakkında darbe komisyonuna geçtiğimiz günlerde çok kritik bilgiler veren Anadolu Platformu’nun Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, ‘Milat’a konuştu.

Haksız tutuklamalar ve yargısız infazlarla zulmedilen insanların halen içeride olmasının bir hukuk katli olduğunu belirtilen ‘Anadolu Platformu’nun Koordinasyon Kurulu Başkan Aldemir, “1999 yılında Türkiye’de 44 ilde 550 kişi ‘Hedef” isimli bir operasyonla, hiçbir sebep gösterilmeden göz altına alındı. Bu operasyonun kime, neye karşı yapıldığı belli değildi. Genç, yaşlı, kadın, çocuk; öğretmen,öğrenci, iş adamı gibi herkesimden birçok insan içeri alınarak, türlü alakasız surular soruldu. Tabiri yerindeyse yargısız infaz yapılarak, türlü işkencelere tabi tutuldular” dedi.

Yargılanma 12 yıldır sürüyor

Yapılan haksızlıkları anlatan ve bu haksızlıkların devam ettiğini ifade eden Aldemir, süreci şu şekilde anlattı: “Bu hukuksuz muameleler yapıldıktan sonra, adliye safhasına geçildi. Mahkemede 400 yakın insanımız salıverildi. Geriye kalan kişilere yargısız infaz yapılmaya devam edildi. Kalan kişilerin yargılanması 12 yıldır devam ediyor. Yapılan bu operasyona isim koymak için Malatyalılar Grubu, Değişim Dergisi Grubu, Haftaya Bakış ve Şafak Grubu gibi onlarca isim uyduruldu. Bu operasyonun ısmarla olduğu buradan da açıkça ortaya çıkıyor. Tutuklu bulunan kişiler hakkında Malatya 2’nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi 2002 yılında beraat kararı verdi. Bu kararla birçok ilde açılan davalar düştü. Ancak Gaziantep ve Bursa’daki davalar devam etti.

“Brifingler alındı”

Malatya’daki beraat kararı Yargıtay 9’uncu daire tarafından bozuldu ve mahkemeye tekrar yollandı. Mahkeme üyelerine, 2’inci Ordu ve İnönü Üniversitesi Rektörü tarafından brifing verilerek, yargılanan kişilere 18 yıllık ceza verildi. Zekeriya (Zeki) Şengöz ve Fahri Memur’un 18 yıllık cezaları kesinleşti. Arkadaşlarımız yedi buçuk yıldır Malatya F Tipi Ceza Evinde hukuksuz yargılamalarla giydirilen hüküm sonucu yatmaktadırlar. 12 yıl süren mahkeme sürecinde Zeki Şengöz’ün ve Fahri Memur’un yargısız infazı devam ediyor. Gaziantep’te benim ve arkadaşlarımın 12 yıl süre içinde almış olduğumuz üç beraat kararına rağmen, Yargıtay’dan bu kararlar geri döndü. Şuanda bir yıldır, bizim dosyalarımız Ceza Genel Kurulu’nda bekletiliyor. Hukuksuz yargılama ve operasyonları yapanlara karşı birkaç çalışmanın dışında hiçbir şey yapılmaması manidar bir durum.”

“Başbakanın bizzat emri ile yapıldı”

Bu operasyonların bizzat dönemin başbakanın emri ile bağımsız, İslami düşünceye sahip insanlara yapıldığını, gerekçe olarak ise başörtüsü eylemlerinin gösterildiğini söyleyen Aldemir, “Bu operasyon açık olarak İslami düşünceye sahip insanları yok etme ve sindirme operasyonuydu. Polis yargısız infaz yaparak, Filistin askısından, elektrik vermeye kadar insanların vücuduna türlü işkenceler yaptı” dedi.

“Hukuksuzluk yapanlar mevki atladı”

28 Şubat sürecinde hukuksuzluğa izin verenlerin bugün yüksek mevkilerde olduğunu belirten Aldemir, “Birçok bakan mevkilerini yükselterek bazı yerlere ulaştılar. Zeki Şenöz’ün bu bakanlarla sıkı ilişkileri olmasına karşın bu hukuksuz duruma kimse ses çıkarmıyor. Bu süreçte şahıslara ait iş yerleri ve vakıflar talan edildi. Operasyonu yapanlar hakkında en ufak bir çalışma olmadı. Daha da üzücü olanı bu imha planını uygulayan kişiler yükseler mevki atladılar” diye konuştu.

“Darbe komisyonu önemli bir gelişme”

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonun kurulmasının ve olayların üzerine araştırılma yapılmasının kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Aldemir, “Biz kişisel bir tazminat peşinde değiliz. Ancak milletimize ve insanlarımıza karşı yapılan bu saldırıyı yapanların tespit edilerek, hak ettikleri cezanın verilmesi için mücadele ediyoruz. Acımasız, hukuksuz bir şekilde masum insanlara işkence yapan, sindirme planı uygulayanların cezalarını verilmesi. Acilen hukuksal çalışmalar başlatılmalı ve hakları ellerinden alınan kişilere iadeyi itibarları verilemeli” dedi.

Mücadelelerinin, özgürlük ve adalet için olduğunun altını çizen Aldemir, “Bu süreçte sıkıntıların yaşanması bizi bu mücadelemizden vazgeçirmiş değil. Bizi amacımızdan alıkoymazlar. Nehir yatağını toplum içerisinde koruyor, debisi yükselerek topluma umut, özgürlük ve tevhid taşımaya devam ediyor. Buna hiçbir karanlık güç engel olamayacak. Özgürlük mücadelemizde bedenlerimizi hapsetseler dahi ruhumuz mücadeleyi bırakmayacak ve sonuna kadar bu olayların üzerine gidecektir” ifadelerini kullandı

KENAN ADEM KIZILAĞIL/ ANKARA- Milat Gazetesi