“Okumak Şahit Olmaktır” Konferansı Akdeniz Derneği’nde Gerçekleştildi

0
332

Akdeniz Derneği’nin “Okumak Özgürlüktür” Projesi kapsamında düzenlediği düzenlediği “Okumak Şahit Olmaktır” konferansı yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Konferansa, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin Memur-Sen Başkanı Abdullah Çelik, Lokantacılar Odası Başkanı Hacı Özkan, Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcıları, Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcı, Mersin İnsan ve Medeniyet Hareketi Derneği Yöneticileri, Tarsus Erdem-Der Yöneticileri, Adana Kent Konseyi Öğrenci Meclis Başkanı, Mersin Avukat Katipleri Derneği Başkanı ve öğrencileriz velileri katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında yapılan konferansa, yağışlı hava koşulları nedeni ile gelemeyen Tarihçi Yazar Hüseyin Özhazar yerine Anadolu Platformu Teşkilatlanma Başkanı Gazi KILIÇPARLAR konuşmacı olarak katıldı.

Konferans Proje Koordinatörü Yusuf ADA’nın selamlama konuşması ile başladı ardından Proje ve Derneğin Ortaöğretim Komisyonu faaliyetleri sunumu izlendi. Gönüllü Eğitimcilerden Behçet Alıcıoğlu’nun öğrencilerle hazırladığı “Yeryüzünde Yaşanan Acılara Karşı Farkındalık ve Şehit Olmuş Şahsiyetler” ile ilgili gösteri ile devam etti.

Irak’tan Doğu Türkistan’a yaşanan acıları çocuk gözü ile ortaokul öğrencileri, fikirleri uğruna şehit olmuş şahsiyetleri de lise grubu öğrencileri seslendirdi. Ardından “Okumak Şahit Olmaktır” konferansını Gazi Kılıçparlar sundu.

Kılıçparlar, gençlerin akıllarını akıllı telefonlara kaptırdığı modern zamanlarda gençlerin gündemine okumayı, kitabı koyan proje için Akdeniz Derneği’ne teşekkür etti.

Kılıçparlar, "“Okumak Allah’ın insana ilk emri, ama nasıl okumalı? Zamanın ruhunu yakalamış bir okuma, bu hayata, gençliğe, geleceğe yön verecektir. Okumalarımız hayata ışık tutacak bilgiyi yaşayarak tecrübe edecek, zamanın sorunlarına ve bu sorunlara çözüm arayışına sevk edecek bir disiplinde sürdürmeliyiz. Hayatın içinde hayata dönük okumalar gerçekleştirerek yaşadığımız zamana şahitlik ederiz. İşte bizim için okumak şahit olmaktır.” dedi.

Kılıçparlar 'ın konuşmasının ardından Akdeniz Derneği Başkanı Yusuf Yalçınkaya, katılımından ötürü Gazi Kılıçparlar'a teşekkür ederek plaket takdiminde bulundu.

Program, proje okuma grupları arasında düzenlenen satranç turnuvasında ilk üçe girmiş öğrencilerden lise grubu şampiyonlarına Gazi Kılıçparlar tarafından, ortaokul grubu şampiyonlarına ise Memur-Sen Başkanı Abdullah Çelik tarafından madalya ve hediyelerin takdim edilmesi ile tamamlandı.