Oğul Esad Baba Esad’dan daha Zalim Çıktı

0
193

Suriye’de 12 yıl Hafız Esad’ın zindanlarında kalan Azize Cellud: “Oğul Esad baba Esad’dan daha zalim çıktı.”

1980’li yıllarda Eşi İhvan-ı Müslim’in üyesi olduğu için tutuklanan ve kendisine muhbirlik teklif edilen, ancak kabul etmediği için 12 yıl cezaevinde kalan Azize Cellut hanımefendiyi bir gurup basın mensubu ile evinde ziyaret ettik.

Kendisine ile neden Türkiye’ye geldiklerini, günümüz Suriye’si ve Hafız Esad zamanını, zindan hatıralarını, Türkiye’de neler yaptığı konusunda uzun uzun konuştuk.

Bu görüşmeden çıkardığımız notları faydanıza sunuyoruz:

“Suriye’de şöyle bir uygulama vardır. Bir muhalif tüm ailesi ile birlikte tutuklanır. Sırf onu sindirmek için. Bizimki de öyle oldu. Eşim İhvan-ı Müslim’in üyesi olduğu için tutuklandı. Tam 13 yıl cezaevinde kaldı. Eşim tutuklandıktan sonra Hafız Esad rejimi bana işbirliği (muhbirlik) teklif etti. Ben kabul etmeyince beni de içeri aldılar. 1980 ile 1991 yılları arasında 12 yıl cezaevinde kaldım. Suriye’de keyfilik diz boyu. Bir sözünüzden dolayı yargılanmadan idam bile edilebilirsiniz. Benim kaldığım Tutman Cezaevinden 2 saat içinde 400 kişiye hüküm verilip idam edildiklerine şahidim.”

Füzelerden korktuğumuz için değil namusumuzdan korktuğumuz için Türkiye’ye geldik

Türkiye’ye neden geldiklerini sorduğumuzda ise Azize hanımın bize verdiği cevap gayet manidardı: “Biz Esad’ın füzelerinden, bombalarından korktuğumuz için gelmedik Türkiye’ye. Biz namusumuzdan korktuğumuz için geldik. Kızlarım ve gelinlerim var. Oğullarım ise hala cephede. Oğul Esad baba Esad’dan daha zalim çıktı. Baba Esad bir mahallede muhalif varsa ailesi ile bile olsa onu götürürdü. Oğul Esad o mahalleyi bombalıyor, içindekilerle birlikte o mahalleyi yok ediyor.

Yaşadıklarımı yazdım yayınlamak istiyorum

O günden bu güne yaşadıklarımı yazdım. Günlük tuttum. Cezaevinde yaşadıklarımı hepsini hikâyeleştirdim. Eğer edebi bir şekilde Türkçeye çevrilebilirse yayınlamak istiyorum. Bu konuda yayınevlerinden destek talep ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.