Öğretmenler Bekbele’de Buluştu

0
198

Körfez Derneği Öğretmen Komisyonu, Denizciler Bekbele İlkokulu’nda öğretmen ve eğitimci gönüllülerle biraraya geldi.

Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Öğretmen Komisyonu Denizciler Bekbele İlkokulu'nda öğretmenlerle piknikte buluştu. Pikniğe Erzin, Dörtyol, Payas ve İskenderun'dan öğretmenler ve eğitimci gönüllüler katıldı.

Sabah saatlerinde serbest zaman geçiren katılımcılar, öğle yemeği ve namazdan sonra Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcısı Gazi Kılıçparlar’ın “Dava ve Sorumluluk” konulu seminerini dinlediler.

Gazi Kılıçparlar seminerde, “hanif” kavramından bahsetti. Hanif kavramının günahlardan kaçınmak anlamına geldiğini, Haniflerin günahlardan kaçındıklarını fakat toplumun kurtuluşu olabilecek bir sözlerinin olmadığını, bu yüzden de Mekkeli müşriklerin bundan hiç rahatsız olmadıklarını vurguladı.

“İslam’dan niçin rahatsız oldular? Çünkü, toplumun kurtuluşu için İslam’ın söyleyecek bir sözü vardı” diyen Kılıçparlar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İslam, onların taptıkları putları eleştiriyor, ‘erkek çocukları sizin de kızlar Allah’ın mı, ne biçim bir paylaşım bu?’ diye soruyordu! Mevude kız çocuklarının toprağa gömülmesi demektir. Tekvir Suresi’nde ‘Ve izel mevudeti süilet. Bieyyi zenbin kutilet’ (kız çocuklarına hangi suçtan dolayı öldürüldüğü sorulduğu vakit) buyruluyor. Toplumun yarasına merhem olacak bir sözü var İslam’ın.

Bizim, bu güne dair bir sözümüz olmalı. Geleceğe dair bir sözümüz olmalı. Hicret esnasında Rasulullah (s.aav) verdiği hutbede ‘kendinizi yarım hurmayla da olsa ateşten koruyun’ buyuruyordu. Yarım hurma tavsiye edilmiyor aslında, hiçbir şeyiniz yoksa, en azından yediğiniz bir hurmayı paylaşın diyordu.

Her halimizden sorguya çekileceğiz. İmkânlarımız ölçüsünde kendimizi ateşten korumalıyız. Zamanımızdan, paramızdan, kapasitemizden, kurumumuzdan hesaba çekileceğiz. Her birimizin geleceğe dair bir sözü olmalı…

İslam hayatı zorlaştırmak için gelmedi. Fıtrata davet etti. Fıtratta var olan güzellikleri ortaya çıkarmak için geldi. İnsan zamanla buna çomak sokuyor. O çomakları bir bir temizliyor İslam. Zamana dair söz ve tavır geliştirmeliyiz.”

Program, katılımcılara tatlı ikramından sonra sona erdi.