Öğretmenler Bekbele’de buluştu

0
Öğretmenler Bekbele’de buluştu

Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Öğretmen Komisyonu Denizciler Bekbele İlkokulu’nda öğretmenlerle piknikte buluştu.

Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Öğretmen Komisyonu tarafından organize edilen ve Denizciler Bekbele İlkokulu'nda gerçekleştirilen pikniğe Erzin, Dörtyol, Payas ve İskenderun'dan öğretmen ve eğitimci gönüllüler katıldı.

Sabah saatlerinde serbest zaman geçiren katılımcılar öğle yemeği ve namazdan sonra Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcısı Gazi Kılıçparlar’ın “Dava ve Sorumluluk” konulu seminerini dinlediler.

Gazi Kılıçparlar seminerde, “hanif” kavramından bahsetti. Hanif kavramının günahlardan kaçınmak anlamına geldiğini, haniflerin günahlardan kaçındıklarını fakat toplumun kurtuluşu olabilecek sözlerinin olmadığını, bu yüzden de Mekkeli müşriklerin bundan hiç rahatsız olmadıklarını vurguladı.

Kılıçparlar, konuşmasında özetle şu konulara değindi; “Müşrikler İslam’dan niçin rahatsız oldular, çünkü İslam’ın söyleyecek bir sözü vardı toplumun kurtuluşu için. Onların taptıkları putları eleştiriyor, “erkek çocuklar sizin de kızlar Allah’ın mı, ne biçim bir paylaşım bu?” diye soruyordu. Yine Tekvir Suresi’nde “ve izel mevudeti suilet, bieyyi zenbin kutilet” (kız çocuklarına hangi suçtan öldürüldüğü sorulduğu vakit) diye buyruluyor. Toplumun yarasına merhem olacak bir sözü var İslam’ın.

Bugün on yıl önceki devletten farklı bir dönemi yaşıyoruz. Bugüne dair bir sözümüz olmalı. Geleceğe dair bir sözümüz olmalı. Hicret esnasında Rasulullah (sav) verdiği hutbede “kendinizi yarım hurmayla da olsa ateşten koruyun” buyuruyordu. Yarım hurma tavsiye edilmiyor aslında, hiçbir şeyiniz yoksa en azından yediğiniz bir hurmayı paylaşın diyordu.

Her halimizden sorguya çekileceğiz. İmkânlarımız ölçüsünde kendimizi ateşten korumalıyız. Zamanımızdan, paramızdan, kapasitemizden, kurumumuzdan hesaba çekileceğiz. Her birimizin geleceğe dair bir sözü olmalı…

İslam, hayatı zorlaştırmak için gelmedi. Fıtrata davet etti. Fıtratta var olan güzellikleri ortaya çıkarmak için geldi. İnsan zamanla buna çomak sokuyor. O çomakları bir bir temizliyor İslam. Zamana dair söz ve tavır geliştirmeliyiz.”

Tatlı ikramından sonra program sona erdi.