Öğretmen Komisyonu İftarı Yapıldı

0
194

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu, Perşembe günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda iftar programı düzenledi.

İftara; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Öğretmen Komisyonu Başkanı Hıdır Akaslan, komisyon üyeleri ile 500 civarında öğretmen katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan iftar programı daha sonra Bülbülzade Vakfı’nın tanıtım filminin izlenmesi ile devam etti. Ardından Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Hıdır Akaslan kürsüye gelerek bir selamla konuşması yaptı.

Akalsan konuşmasında Ramazan ayının Kur’an ve oruç ayı olduğunu vurgulayarak şunları dile getirdi; “Oruç kişilik ve şahsiyetimizi olgunlaştıran önemli ibadetlerden biridir. Oruç bizleri beşer olmaktan insan olma mertebesine çıkaran bir ulvi ibadettir. Oruç bizlere takvayı öğrettiği kadar takvalı olmamızı da sağlar. Oruç sayesinde sorumluluk bilinci kazanırız. Kendimizi tutabilmek, benliğimizi keşfetmek ve varlığımıza bir anlam yüklemek bizi takvaya ulaştıracaktır.

Ramazan ayı Kur’an aydır. Varlığın ve mülkün sahibi olan rabbimizin insanlığa tenezzül edip muhatap aldığı aydır. Bu ayda Kur’an ile olan münasebetlerimizin, ilişkilerimizin yeniden muhasebe edilmesi gerekiyor. Bu toplumun, ümmetin, insanlığın içerinde düştüğü buhran ve krizlerin ilacının Kur’an hakikatleri olduğu gerçeğini yeniden talim etmemiz gereken aydır Ramazan ayı.

Eğitim sistemimiz hızla sivilleşmelidir

Milletlerin geleceğini şekillendiren en önemli tecrübe eğitimdir. Bugün ne halde olduğumuzun değerlendirilmesi yapılırken mutlaka dün bu millete hangi eğitim modelinde nasıl bir müfredat uygulandığının değerlendirilmesi yapılmalıdır.

Yüz yıl önce yüzünü Batı uygarlığına çeviren, toplumsal gelişim ve ilerlemeyi bu medeniyetin temel esaslarını kendi topraklarımıza ithal etmek olarak gören kadrolar göreve geldiler. Bu kadrolar muasır medeniyet idealine ancak batılılaşarak ulaşabileceğimize inandıkları için eğitim alanında Batı toplumlarında uygulanan pozitivist eğitim anlayışını benimsediler. Bunun yanı sıra eğitim sistemimiz 1. ve 2. Dünya savaşlarının oluşturduğu totaliler, baskıcı ortamdan etkilenip mühendislik yaparak, toplumları yukarıdan aşağıya biçimlendirdi.

Yeni Türkiye’nin ülke içerisinde yaşadığı değişime ve ülke dışında bölgesel ve dünya çapında yüklendiği yeni misyona göre eğitim sistemimiz yeniden müfredatıyla beraber biçimlendirilmelidir. Eğitim müfredatı güncellenmeli, özgürlükçü dini, manevi, ahlaki değerlere uygun bir çehreye bürünmelidir.

Yeni Türkiye’nin paradigmalarının döşendiği bir zaman diliminden geçiyoruz. Bu süreçte 80 yıllık tecrübemiz göstermiştir ki, ulus devlet hâkimiyetinde tek bir merkezden yürütülen eğitim, kalite olarak sınıfta kalmıştır. Toplumun farklı kesimlerinden hiç birini memnun edememiştir. Tek tip insanlar yetişmiş ve bireylerin farklı kabiliyetlerini törpülemiştir.

Böylesi bir tecrübeden yola çıkarak eğitim sistemimiz hızla sivilleşmelidir. Devlet bu alanın müfredatından organizasyonuna, okulundan öğretmenine kadar tasarrufunu halkıyla paylaşmalıdır. Eğitim sivilleştirilmelidir. Bu yarının Türkiye’sine daha umutla bakmamızı sağlayacaktır. Zira eğitim bir milletin geleceğidir.”

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Üyesi Hanife Demir ise; “Vakfımız her türlü erdemli insanı bünyesine davet ederek onlarla gönül birlikteliği içerisinde yarınları inşa etmek için gayret sarf etmektedir. Ramazan ayının manevi atmosferinin hepimizi sardığı bu dönemde vakfımız her gün 100 aileye giyim yardımı yapmaktadır. Aynı zamanda ihtiyaç sahibi ailelerimizle iftar yemekleri tertip etmekteyiz. Bu faaliyetlere siz değerli öğretmenlerimizin de iştirak etmesini bekliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından iftar programı Celal Er tarafından yapılan dua ile sona erdi.