Öğretmen Komisyonu İftarı Yapıldı

0
207

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu, 7 Haziran Çarşamba günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda iftar programı düzenledi.

İftara; Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Şube Müdürleri, Öğretmen Komisyonu Başkanı Hıdır Akaslan, eğitim yöneticileri, komisyon üyeleri ile 500 civarında davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan iftar programında daha sonra Bülbülzade Vakfı’nın tanıtım filmi izlendi. Ardından Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Hıdır Akaslan kürsüye gelerek bir selamla konuşması yaptı.

Akaslan konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Rahmet ve bereket ayı olan ramazanın gönüllerimizde yeşerttiği huzur ve sükûn, mutmainliği en fazla idrak ettiğimiz vakitteyiz, yani iftar vaktindeyiz. 15 Temmuz’da yiğitçe bir duruşla şehadete koşan 251 şehidimizi rahmetle anıyorum. Küresel katilleri, İslam dünyasına kasteden emperyalistleri ve yerli işbirlikçilerini lanetliyorum. Bu aziz milletin tüm dünyaya hürriyet sevdalısı duruşu çağlar boyu örnek olacaktır. Türkü, Kürdü, Arabı, Çerkezi içinde bulunduğu bütün etnik topluluklarıyla bu millete mensup olmaktan onur duyuyorum.

Ramazan muhasebe ayıdır

Ramazan, oruç ve arınma ayıdır. Bu ay maddi ve manevi kirlerden arınmak için muazzam fırsatlar sunuyor bizlere. Gündüzünü oruç, gecelerini ibadet ve taatle geçirmeye çalıştığımız bu ayda ibadetlerimizin bizleri arındırmasını ümit ediyorum. Ramazan ayı kendimizi muhasebeye çektiğimiz, kendi kendimizle hesaplaştığımız önemli vakitlerdir. Geçen ramazandan bu ramazanda bireysel ve kurumsal anlamda ne yaptık, nasıl yaptık, neleri yapmalıydıkın muhasebesini yaparız. Bu muhasebelerimize maddi olandan başlarız. Zekâtımızı ve fıtır sadakamızı bu ayda verme gayretinde oluruz.

İnsanlığın adalet ve özgürlük arayışına İslam’ın esastan sözü olduğu gibi insanlığın ahlak arayışına da çok gülü bir haykırışı olmuştur. Zira gönderiliş gayesini güzel ahlakı tamamlamak olarak tanımlayan bir kutlu nebinin izinde ilerliyoruz. Ahlaki değer ve olgunluğa sahip olmayanların insanlığa söyleyecek sözü yoktur. Bu kutlu günlerin, bu mübarek vakitlerin ahlaki olgunluğa ulaşmada bizlere ne kadar önemli imkânlar sunduğunu hatırımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

Onurlu insanlar yetiştirmeliyiz

Milletlerin dününde, bugününde, yarınında hep var olan en önemli değer eğitim ve öğretmenler olmuştur. Bu hakikat bizlere aslında seçtiğimiz hayat yolunun ne kadar önemli olduğunu öğretmenler olarak sorumluluklarımızın ne kadar ağır olduğunu hissettiriyor. Üzerinde konuşulması en zor ve dikkat gerektiren alanın eğitim olduğu kanaatindeyim. Zira eğitimin nesnesi de öznesi de insandır. Hatalarımızın telafisi söz konusu değildir. Eğitim ananında yaptığımız tercilerin mahkûmu biz değil tüm toplum olacaktır. Din, ahlak, maneviyat ve tarih bilincinden yoksun eğitimin faturasını anlamsız kutuplaşmalarla bu toplum çok ağır bir şekilde ödedi.

15 Temmuz darbe girişiminde bulunan içimizdeki hainlerin eğitim sistemi üzerinden çocuklarımızı batılı emperyalistlere mankurt yaptığını ağır bir fatura ödeyerek gördük ve tecrübe ettik. Bu anlamda 15 Temmuz mücadelesinde gördük ki, sağlam kişilikli, onurlu insanlar yetiştirmeliyiz. Eğitimdeki başarıyı yalnızca akademik verilerle okumaya çalışmanın insanı ve onun şahsiyetini nasıl heder ettiğini hep beraber yaşadık. Eğitim sistemimizin bu toplumun değerlerine uzak, tarihine, dinine yabancılaştıkça benzer birçok afetlerle karışılacağımızı tahmin edebiliriz. Eğitimin amacı insanı yüceltmektir.”

Konuşmaların ardından iftar programı Mehmet Dal tarafından yapılan dua ile sona erdi.