Öğretmen Çalıştayı Sona Erdi

0
177

Anadolu Platformu Akdeniz Bölgesi Öğretmen Komisyonu tarafından “Eğitimin Geleceği” üst başlığıyla düzenlenen “Akdeniz Bölgesi Öğretmen Çalıştayı” gerçekleşti.

Anadolu Platformu Akdeniz Bölgesi Öğretmen Komisyonu tarafından “Eğitimin Geleceği” üst başlığıyla 21-22 Nisan 2012 tarihinde Hatay- Belen Güzelyayla Öğretmenevi’nde “Akdeniz Bölgesi Öğretmen Çalıştayı” gerçekleşti.

Çalıştaya; Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Alanya, İskenderun, Dörtyol, Reyhanlı, Feke ve Tarsus Öğretmen Komisyonlarından öğretmenler katıldı.

Çalıştay, Kur’an-ı Kerim okunması ve Osman ÖZ’ün duasıyla başladı. Açılış konuşmasını Anadolu Platformu Yüksek İstişare Üyesi Süleyman DAĞ yaptı. DAĞ, “ Öğretmenlik Mesleği en önemli ve kutsal bir meslektir. Neslimizin ıslah edilmesi için sizlere çok büyük görevler düşüyor. Bizler, daha çok çalışmalı ve daha sistemli hareket etmeliyiz. Donanımlı bir şekilde eğitim faaliyetlerimizi sürdürmeliyiz. Biz, bu ümmetin umudu olmalıyız. Bizim ufkumuzu umutsuzlukla karartamazlar” dedi.

Daha sonra, Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Üyesi Gazi KILIÇPARLAR, “Eğitim Ufkumuz” konusunda bilgilendirme yaptı. “Uyanıkken gördüğümüz rüyalar bizi buralara getirdi” diyen KILIÇPARLAR, şunları ifade etti. “Öğretmenlerimiz, hayalini kurduğu sahnelerin, derdini tasasını çekmeli ve bulunduğu yerlerdeki arkadaşlarından başlayarak işe koyulmalıdırlar. Bizler yaptığımız çalışmaları somut projelere dönüştürmeliyiz. Modellenebilir uygulamalarımızı gereği gibi aktarmasını yapabilmeliyiz. Bizler gelecek tasavvuru olan kişileriz. Çalışmalarımızın ahenginin netleşmesi ve bir armoni ortaya çıkması gereklidir. Bu ortamlarda hiçbir seferde olmadığı kadar bineklerimiz var, bunları Allah rızası için infak etmesini bilmeliyiz. Bizlerin realiteye denk gelecek somut önerilerimiz olmalıdır”

Swot Analizi hakkında bilgilendirme sunumunu Osmaniye Öğretmen Komisyonundan    Yunus EREN gerçekleştirdi. Aşağıdaki konularda, öğretmenler tarafından SWOT Analizleri yapıldı:

1-    Geleceğin inşasında öğretmenin yeri ve sendikal çalışmalar

2-     İlk ve Ortaöğretim Öğrencilerinin Kazanılması, ideal ve model oluşturması açısından Yol gösteren Öğretmen Modeli 

3-    Sosyal ve Kültürel Faaliyetlerde Öğretmenin Rolü ve Nesillere Kültür Aktarımı.

4-    Akdeniz Bölgesindeki öğretmen komisyonunun mevcut durumunu tespit etmek; Öğretmen komisyonunun yeniden yapılanma çalışmalarına ve bölgenin/derneklerin yakın ve uzun dönemdeki yapması gereken planlamalara ışık tutmak

 

Şu konularda da Atölye Çalışmarı yapıldı.

1-    100 Temel Eser

2-    İnternet Sitesi

3-    MEB Mevzuat

4-    Yönetim

 

22 Nisan Pazar günü ise SWOT Analizi ve Atölye Çalışmaların sunumu yapıldı. Toplu fotoğraf çektirme ve yapılan dua ile Çalıştay sona erdi.