Ana Sayfa Komisyon Haberleri Öğretmen Buluşması Gaziantep’te Yapıldı

Öğretmen Buluşması Gaziantep’te Yapıldı

0
Öğretmen Buluşması Gaziantep’te Yapıldı

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu 1-2 Ekimde hizmetiçi eğitim kapsamında “Öğretmen Buluşmaları’” programı düzenledi.

Şehit Karayılan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde düzenlenen programa Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Hıdır Akaslan, komisyon üyeleri, Diyarbakır, Kilis, Adıyaman, Nizip ve Gaziantep merkezden çok sayıda öğretmen katıldı.

Buluşmanın açılış konuşmasını Öğretmen Komisyonu Başkanı Hıdır Akaslan yaptı. Akaslan, konuşmasında 2016-2017 eğitim-öğretim yılının hayırlara vesile olmasını dileyerek şunları dile getirdi:

“241 şehit verdiğimiz 15 Temmuzda, yaşadığımız o karanlık gece sonrası kendimiz için ve bizden sonra gelecek çocuklarımız için özgür vatan bırakmanın ne demek olduğuna hep beraber şahit olduk. Dünü ve bugünü doğru okuyabildiğimiz takdirde geleceğe ait kurgular yapabiliriz. Bu birlikteliklerimiz zamanın ruhunu okuduğumuz, hayatı okuduğumuz doğru birlikteliklerdir.

Çok dinamik bir coğrafyada yaşıyoruz. Dün konuştuklarımız bugün güncelliğini kaybediyor. Dünkü tanımlamalarımızın bugün zeminlerinin kaydığını görüyoruz. Bugünde var olmak istiyorsak dinamik bir zihne sahip olmamız gerekiyor. Tarihi sorumluluk taşıdığımızın farkında olmalıyız. Geleceğin Türkiye’sinin bugünden şekillendiğinin bilincinde olmalıyız. İleri bir zihin seviyesine ve ileri bir pratiğe sahip olmalıyız. Küresel saldırılara karşı örgütlü direniş bizi muvaffak edecektir. 15 Temmuz bunu bize açıkça gösterdi.”

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir ise “15 Temmuz Bir Milletin Yeniden Doğuşunda Eğitim ve Öğretmenin Rolü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Aldemir, sunumunda kısaca şu noktalara değindi:

“Batılılar tarafından İslam dünyasına dayatılan modern devlet kuramı darbeleri var ediyor. Bu darbeleri kendileri yaptıkları için darbecileri batı başkentlerinde kahramanlar gibi ağırlıyorlar. Filistin’deki seçimde tüm istatistiklerde Mahmut Abbas görünmesine rağmen millet Hamas’ı seçti. Orada neler yaşadıklarını biliyorsunuz? O milletvekillerini, parlamento binasını bombaladılar. 37 vekil şehit oldu. Hiç kimse bunun hesabını dahi soramadı. Şu anda Filistin’de görev süresi dolmuş, seçilmemiş devlet başkanı görevine devam ediyor. Bundan o demokratlar hiçbir şekilde rahatsız olmuyorlar.

Mısır’da uzun bir süreden sonra bir halk başkaldırısı oldu, seçimler yapıldı, Mursi cumhurbaşkanı oldu. Mursi alaşağı edildi, şu anda hapiste. Halk katledildi ve katledilmeye devam ediliyor. Bu, Suriye’de yaşandı, Irak’ta da yaşandı. Hülasa batı demokrasisi dediğimiz şey çok uluslu şirketlerin truva atıdır. Dünyada 190 küsur devlet yoktur. 10 tane seçkin aile vardır. Bu ailelerin büyük kısmı Amerika’dadır, 4 tanesi İngiltere’dedir. Dünyada ne varsa hepsine bunlar ortaktır. Hepsinin de fiilen ortağı kraliçedir. Bu sistemi doğru tanımlayamazsak bu devletçikler içerisinde evcilik oyunları oynarız.

Bizler bir üst aşamaya geçerek, yeni bir zihniyet sıçraması yaşamalıyız. Bizler insanlığın yeniden bu değerlerle buluşması için çok önemli bir noktada duruyoruz. İstikamet üzere kalabilmek için eğitimin temel noktaları ile bugünün ihtiyaçlarını, bugünün insanını sorumluluklarıyla buluşturmak zorundayız. Uzunca bir süredir İslam toplumunda hayata dair ışık çıkaramadık. Örneklerimiz hep üç-beş yüz yıl sonrasından. Terbiye meselesinin, ahlak meselesinin her açıdan konuşulması gerekir.

Allah’ın bu meseleleri nasıl ele aldığını, insanın nasıl bir erdemle ve değerle dönüştüğünü tarihten de görüyoruz. Bunu Hz. İbrahim’in okulunda, Hz. Musa’nın çevresinde, ashabı Uhdut’ta görüyoruz. Milletinin uyanması, rabbinin değerlerinin hakim olması için kendi ölümünün raylarını döşeyen erdemli bir genç var. Hz. Peygamberin okulunda nasıl bir mürebbilik var ki cahiliyenin çirkefliklerinden o insanları uzaklaşıyor? Bu anlayışı el birliği ile çağımıza getirmemiz lazım.”

Konuşmaların ardından foruma geçildi. Bu kısımda karşılıklı soru-cevapla konu detaylı olarak irdelendi.

İlk günün akşamında “Hayatın İçinden Bir model Olarak Öğretmen”  başlıklı panel yapıldı. Panelin moderatörlüğünü Mehmet Aydın, sunumları ise;

“Öğretmenin Misyonu” başlığı ile İbrahim Özmantar,

“Kurumunda Farkındalık Oluşturan Öğretmen” başlığı ile İsmail Akgedik gerçekleştirdi.

Sunumların ardından forum bölümünde dinleyicilerden gelen sorular yanıtlandı.

Hizmetiçi eğitim programı ikinci gün yapılan tek oturumla devam edildi. “Kurumsal Kimlik ve Sorumluluk” başlıklı panelin moderatörlüğünü Savaş Ahmet Aksu yaparken,

“Kurum Kültürü” başlığı ile Rabia Aldemir,

“Vakıf Gönüllülüğü ve Aidiyet” başlığı ile Mehmet Ali Eminoğlu sunumlarını gerçekleştirdi.

Hizmetiçi eğitim programı toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.