Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı “Öğrencilerimize Ev Sıcaklığında Hizmet Veriyoruz”

“Öğrencilerimize Ev Sıcaklığında Hizmet Veriyoruz”

0
“Öğrencilerimize Ev Sıcaklığında Hizmet Veriyoruz”

Gaziantep’te ev rahatlığı ve samimiyetinde bir yurt anlayışı sunan Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdu müdiresi Gülfer Hüzün Çoban yurt faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

"Öğrencilerimizin; dünyayı yeniden şekillendirecek hayallerine, heyecanlarına, hedeflerine ve ufuklarına ev sahipliği yapıyoruz" diyen Gülfer Hüzün Çoban, konaklamaktan ibaret sayılan yurt anlayışını, kültür-sanat, medya, toplumsal duyarlılık alanlarıyla yeni bir konsepte dönüştürdüklerinin de altını çizdi. 

 

Öncelikle Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdu ne zaman açıldı?

 

Gaziantepli hayırsever işadamı Mustafa Eruslu tarafından yaptırılan Bülbülzade Vakfı Eruslu Kız Öğrenci Yurdu Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu hanımefendinin katılımıyla 10 Kasım 2014 tarihinde açıldı.

 

Yurdunuzun fiziki durumundan bahseder misiniz? Öğrencilere ne tür imkânlar sunuyorsunuz?

 

Yurdumuzda 4 kişilik 40 odamız, ders çalışma salonlarımız, mescit, kafe, dinlenme ve sohbet alanlarımız mevcuttur. Her katta lavabo-wc ve duşların yanı sıra; çamaşır makineleri, kurutma makineleri, su sebili ve ütü masası bulunmaktadır.

 

Sorunuzun ikinci kısmına gelirsek; yurdumuz Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezinde yer almaktadır. Öğrencilerimiz Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM), Katre Sanat Merkezi, İstikrar Spor Kulübü ve Ortadoğu Medya İletişim Akademisi faaliyet ve imkânlarından da faydalanıyorlar.

 

Saydığınız alanlarda öğrenciler hangi faaliyet ve imkânlardan faydalana biliyorlar? Bu imkânlardan dolayı ücret ödüyorlar mı?

 

Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdu öğrencisi; İstikrar Spor Kulübünün, havuz, fitness ve spor salonlarından ve lisanslı sportif faaliyetlerinden; Katre Sanat Merkezinin kültür-sanat faaliyetleri ve ney, bağlama, gitar, ebru, mozaik vb. kurslarından; Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM)’ın dini ilimler, sosyal bilimler, dil, tarih ve iletişim eğitim ve kurslarından; Ortadoğu Medya Merkezinin 3 dilde yayın yapan radyo-tv hizmetlerinden faydalanabilir, faaliyetlerine katılabilirler. Faaliyet ve hizmetlerin geneli ücretsizdir. Spor akademisi (İstikrar Spor Kulübü) hizmetleri ve BEKAM’ın başta dil olmak üzere bazı eğitim alanlarında cüzi bir ücret alınıyor. Öğrencilerimiz ise bu hizmetlerden %50 indirimli faydalanıyor.

 

Hangi öğrenci profili ve hangi üniversite öğrencileri sizi tercih ediyor?

 

Yurdumuza, farklı ülkelerden, Türkiye’nin farklı bölge ve illerinden öğrenciler gelmektedir. Vakıf yurdu olduğumuz için çocuklarını “emanet” edebilecek “emin” bir yurt arayan aileler ve bu anlayışın farkında olan öğrenciler tarafından tercih ediliyoruz. Yurdumuz eğitim için ailesinden ayrılarak şehrimize gelen her kız öğrencimiz için ikinci bir aile olma gayreti içinde hizmet vermektedir. Zira buraya gelen “her öğrencimiz aslında bizim kendi öz evladımızdır” anlayışı prensibimizdir. Şehrimizde bulunan 4 üniversitenin öğrencilerini de barındırıyoruz. Ancak Gaziantep üniversitesine yürüme mesafesinde bulunmamız nedeniyle buradaki öğrenciler tarafından daha çok tercih ediliyoruz.

 

Aile ortamı biraz iddialı bir söylem değil mi?

 

Bizim ilkemiz: “Kendimiz için istediğim şeyi herkes için istemek, bize yapılmasını hoş karşılamadığımız şeyi hiç kimseye yapmamaktır.” Öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla kendimizi bir aile, yurdumuzu da evimiz olarak görüyoruz. Dolayısıyla bir şey iddia etmiyoruz; yaptığımız şeyi söylüyoruz. Her bir öğrencimizi; çocuğumuz, kardeşimiz sayıyoruz ve bu anlayıştan hareketle hayat bize farklı roller biçse de yaşantımız bir aileden farklı değildir.

 

Yer durumunuz nedir, öğrenciler ne zamana kadar kayıt yaptırabilir?

 

Şu anda yerimiz var. İleriye yönelik tarih veremiyoruz; çünkü yerimiz dolduğunda kaydımız biter. Okulların açılması bayram sonrasına ertelendi, tabii kesin olmamakla birlikte yerimizin bayramdan önce dolmasını bekliyoruz. Onun için referanslı öğrencilerimizin de bu süreçte kayıtlarını bitirmelerini arzuluyoruz; aksi halde geçen yıl olduğu gibi kendilerine yardımcı olma imkânımız kalmayabilir.

 

Son söz olarak ne söylemek istersiniz?

 

İlginiz için teşekkür ediyorum. Öğrenci kardeşlerim ve ailelerinin web sitemizi incelemelerini arzuluyorum. Yurdumuzla ilgili sitemizde merak ettikleri her şeyi bulacaklardır. Cevapsız kalan her soru için bize mail ve telefon ile de ulaşabilirler. Gaziantep’e gelen öğrencileri, yurdumuzda kalmasalar da diğer hizmetlerimizden faydalanmaya ve bir çayımızı içmeye beklerim.

 

Detaylı bilgi için;

 

Telefon: 0342 360 50 50 /116 – 0342 360 93 33

 

E-Posta: bilgi@bulbulzadeyurdu.com

 

Web Site: www.bulbulzadeyurdu.com/eruslu/