Öğrenciler, “Gündem Oturumları”nda Gündemi Değerlendiriyor

0
144

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yüksek Öğretim Komisyonu öğrencilerinin düzenlediği “Gündem Oturumları”nda ülkemizdeki ve dünyadaki güncel olaylar öğrencilerin gözüyle mütalaa ediliyor.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Yüksek Öğretim Komisyonu öğrencilerinin 2 yıldır düzenlediği “Gündem Oturumları”nda güncel olaylar mütalaa ediliyor. Haftada bir Cuma günü yapılan gündem oturumlarında farklı görüşlerden gençlerin de katılımıyla gündemdeki olaylar öğrenciler tarafından değerlendirilerek müzakere ediliyor.

Bu yıl “Gündem Oturumları”nda işlenen konular şöyle; ABD krizi ve Kuzey Irak referandumu, Somali’de yaşanan patlamaların sebepleri ve ülkeye etkileri, El Fetih ve Hamas’ın birleşerek oluşturduğu Filistin’deki birlik hükümetinin avantajları dezavantajları, Kars- Tiflis- Bakü demiryolu hattının bölgeye ve avantajları, AK Partide yaşanan belediye başkanları istifaları, Burkina Fasolu öğrenci Muhammed Dabo ile birlikte “Batı Afrika Ülkeri”nin irdelenmesi. Bu ülkelerin ekonomisi, siyasi yapısı, sosyal durumu ve dini yaşayışları konuşularak durum değerlendirmesi yapıldı.

Araştırmacı Yazar Hüseyin Özhazar ile yakın tarih ve ılımlı İslam söylemleri üzerine bir sohbet gerçekleştirildi. Mısır’da gerçekleşen bombalı saldırının arka planı, Black Friday ve Reza Sarraf davasının değerlendirilmesi. Kudüs’ün tarihi, diğer dinler açısından önemi ve Siyonizm’in ortaya çıkış süreci gibi konular masaya yatırıldı. Ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı’nın aldığı kararların bölgeye yansıması ve Kudüs’ün Müslümanlar açısından öneminin değerlendirilmesi yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz