Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Öğrenciler “5 Şehir” İçin Kamera Arkasında

Öğrenciler “5 Şehir” İçin Kamera Arkasında

0
Öğrenciler “5 Şehir” İçin Kamera Arkasında

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen 5 Şehir 5 Film Projesine katılan İstanbul’un farklı semtlerinden 20 lise öğrencisi, 9 aydır devam eden kısa film eğitimlerini bitirerek film çekimleri için sahaya indiler.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘5 Şehir’ isimli eserinin ilham verdiği 5 Şehir 5 Film Projesi’nde İstanbul, Ankara, Bursa, Konya ve Erzurum şehirleri, öğrencilerin kendi yazdıkları senaryolar ekseninde kısa film olarak beyaz perdeye aktarılacak.

 

Ahmet Hamdi Tanpınar, ‘5 Şehir’ kitabında İstanbul, Ankara, Bursa, Konya ve Erzurum şehirlerini şiirsel bir dille anlatarak bu şehirlerin farklı dönemlerini kendi gözlemleriyle yazıya aktarmış.

 

5 Şehir 5 Film Projesi, eğitimci Mehmet Gültekin’in koordinatörlüğünde üç farklı üniversiteden 3 sinema öğrencisi Zehra Aldemir, Abdullah İlhan ve Asude Boztaş’ın asistanlığında yürütülüyor.

 

Yaklaşık 9 aydır 20 öğrenciyle devam eden projede, öğrenciler, Tanpınar’ın ‘5 Şehir’ kitabını okuduktan sonra 5 şehrin tarihi, coğrayası ve sosyolojisi hakkında seminerlere katıldı. Yazarlarla 5 şehir hakkında söyleşiler yapıldı. Öğrenciler bu temel bilgilerden sonra senaryo yazımı, foroğraf,kamera, ışık ve ses eğitimleri aldılar. Genel teorik bilgilerini tamamlayan 5 şehir 5 film projesi öğrencileri İstanbul’un tarihi ve kültürel değerleri için önemli mekanlardan Eminönü ve Galata Köprüsü üzerinde ilk çekimlerini gerçekleştirdiler.

 

Konuyla ilgili öğrenciler projeyi şöyle değerlendirdi; 

 

Berfin Özhazar -Küçükçekmece Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi: ''Birlik olmayı, insanlara değer vermeyi öğrendim. Yeni insanlar tanıdım. Yeni yazarlar öğrendim. Senaryo yazımı ile yazma yeteneğim gelişti. Kamera ve fotoğraf çekim bilgisiyle sinematografi bilgim gelişti. Film seyredip tahlil yapmayı öğrendim. Çevrem artık daha geniş. Sosyal açıdan insanlarla daha rahat iletişim kurup konuşabiliyorum. Ailem katıldığım pojeyi önemsiyor. Hem eğlenceli hem öğretici… Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bize böyle güzel bir fırsat tanıdığı için teşekkür ederim.''

 

Ali Gültekin (Beşiktaş Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi): Projeye katılırken acaba senaryo yazmayı ve kamera kullanmayı öğrenebilecek miyim diyordum. Projeye derse gelen hocalarımız bize bundan fazlasını verdiler. Şehir kavramından başlayarak, şehir tarihini öğrendik. Tanpınar'ın 5 Şehir kitabını okuduk. Senaryo yazım teknikleririni öğrendik. Kamera kullanmasını öğrendik.Sosyal açıdan bana çok katkısı oldu. Sınıfta daha önce hiç tanımadığım bir çok farklı kültür ve etnik kökenden arkadaşla tanıştım. Projeyi arkadaşlarımla paylaştığımda birçok arkadaşım gelmek istedi. Proje katılım kontejanından dolayı Proje Koordinatörü Mehmet Gültekin Hocamızla konuşarak bir arkadaşımın katılmasına vesile oldum.Senaryo açısından da derslerimiz çok zevkli geçti. Derslerde yaptığımız beyin fırtınalarıyla düşünme ve hayal etme gücümüzün geliştiğine inanıyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bize böyle güzel bir fırsat tanıdığı için teşekkür ederim.''

 

Zeynep Doğan (Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi): 5 Şehir 5 Film projesine katılırken beklentilerim projenin isminden de yola çıkarak sinema alanında özellikle senaryo dalında yeterli bir eğitim almak ve Tanpınar'ın eserinden yola çıkarak bir kısa film çekmekti.İlk derslerde genel olarak Beş Şehir'in şehirlerini okuduk, dinledik, yazdık, araştırdık. "Şehir" kavramını öğrenerek kısa filmlerimiz için seçeceğimiz şehirler ve senaryoda kullanacağımız noktaları belirledik. Daha sonra da senaryo ve kamera eğitimi eğitimi başladı ve önce genel hatlarıyla daha sonra da uygulamalı olarak yapılan derslerle bu türde eksikliklerimiz tamamlandı.

Projeyi yürüten Anadolu Öğrenci Birliği olduğu için bizimle ilgilenen hocalarımız çeşitliydi. Projeye katılan öğrenciler de öyle… Böylece farklı insanlarla çalışma şansım oldu. Ders süreleri dışında da proje asistanları Zehra Aldemir ve Abdullah Harun İlhan hocalarımızın verdikleri ödevleri ve araştırmaları yapmak da, sinema alanında genel kültür kazanmama neden oldu. Okulumuzun bir sineam geçmişi var ve halihazırda bir sinema kukübümüz de var. Dolayısıyla arkadaşlarım projenin değerinin farkında. Bize bu desteği sağlayan herkese teşekkür ederim.