Ödüllendirilen Davranış Tekrarlanır

0
Ödüllendirilen Davranış Tekrarlanır

“İnsanlardaki en önemli duygulardan biri, önemli olma arzusudur. “John Dewey

 

Takdir edilme, kadru kıymetinin bilinmesi insandaki en temel duygulardan birisidir. Allâh’ın verdiği bütün duygular gibi bunlar da tatmin ister. Manevi olarak doyum sağlayan en güzel şeylerden biri de yapılanların karşılığında teşekkür etmektir. Çünkü teşekkür etmek iyilik yapanın ruhuna hitap edebileceğiniz en güzel hediyedir.

Belirli bir eylemi veya davranışı övdüğümüzde, o davranışın veya eylemin tekrarlanmasını garantiye almış oluruz. Övgümüz, bazı insanların yaptığı gibi genel olursa, alıcı üzerindeki etkisi az olur.

Herhangi bir işte çalışanların daha başarılı olması, aldıkları teşekkür ve verilen emeğe karşı övgüye bağlıdır. Belli bir olgunluğa erişmiş insanlar aldıkları maddi hediyelerin çoğunu unutur. Çünkü göze hitap edenler gönülde yer bulduktan sonra akıl defterinden silinmeye mahkumdur. Yaptıkları iyilikler karşısında maddi karşılık arayanlar asla mutluluğu yakalayamazlar.

2013-2014 Eğitim dönemi boyunca eğitim çalışmalarına katılan öğrencilerimizi motive etmek, çalışmalarda gayretlerini artırmak ve erdemli davranışlara sevketmek amacıyla eğitim bütünlüğü içerisinde -kitap okuma, derslere hazırlık ve katılım, faaliyetlerde aktiflik ve örnek öğrenci gibi-  farklı alanlarda belirlenen “Yılın Birincisi” teşvik ödülleri yılsonunda sahipleriyle buluştu.

Eğitim yılı boyunca gösterdikleri gayretten dolayı, Ortaöğretim Komisyonu olarak gençlerimizin gönüllerine hitap edecek, gönlümüzün derinliklerinden gelen bir teşekkürle, kendilerine belgelerini takdim ettik. Öğrencilerimizin yürekten alkışları arasında, her çeşit ikramın içinde olduğu “Çay günü”nde verilen belgeler ve tatilde olmanın mutluluğuyla çok güzel bir gün yaşandı. Birkaç alanda birden ödül alan öğrencilerimizin mutluluğuna ise diyecek söz yoktu.

 

Lise biriminde ödül alan öğrencilerimiz

Devam 1. Nesibe Gültekin

Devam 2. Sümeyra Güner, Zümra Başyiğit, Kevser Aysundu, Sueda Ergün, Sümeyye Yaylacı, Beyza Şahin,

Devam 3. Zeynep Durman

 

Gençlik Platformunda aktif katılım sağladıkları için;  Hatice Nur Barman, Esra Topal, Sümeyra Güner, Zümra Başyiğit, Kevser Aysundu, Sueda Ergün, Nesibe Gültekin, Rabianur Kocatürk, Erva Akyol, Zülal Kurtulmuş, Rumeysa Akbaş, Firdevs Türkeş

 

Kitap Okuma Kampanyasında; 1. Sena Yeşil

Yetim sponsorluğunda düzenli aidat ödemeleriyle:  Esra Topal, Kevser Aysundu, Sueda Ergün, Nesibe Gültekin, Rabianur Kocatürk, Fatma Betül Çerdik, Merve Altuntaş, Sevdenur Çalhan, Kardelen Söylemez

Derslerde aktif katılım; 1. Beyza Şahin

Öğrencilerimizi tebrik ediyor, güzel işlerde başarılarının devamını diliyoruz.

Yüreği cömert ve yardımsever kişiler her zaman sonsuz bir teşekkür alarak altın bir kalple zenginleşecektir. Her daim teşekkür alabilecek zengin bir yüreğe sahip olmanız duasıyla.

Hanımeli Eğitim Kültür Ve Yardımlaşma Derneği – Gençlik Komisyonu