Ana Sayfa Kuruluşlar ODTÜ Olaylarına Adana’dan Kınama

ODTÜ Olaylarına Adana’dan Kınama

0
ODTÜ Olaylarına Adana’dan Kınama

ODTÜ kütüphane mescidinde namaz kılan öğrencilere yapılan saldırılara tepkiler artarak devam ederken, bir kınama da Adana’dan geldi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kütüphane mescidinde namaz kılan öğrencilere yönelik sopalı ve benzeri cisimlerle yapılan saldırıya tepkiler artarak devam ederken bir kınama da Adana'dan geldi.

Aralarında Ülfet Derneği, Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi ve Radyo Barış'ın da bulunduğu Adanalı STK'lar Genç Memur-Sen Adana İl Temsilciliği tarafından düzenlenen basın açıklamasında bulundu. Mescit basan saldırganlar kınanırken bu olaylara göz yumduğu iddia edilen ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar'ın bir an önce istifa etmesi gerektiği vurgulandı.

Memur Sen İl Binası'nda gerçekleşen basın açıklamasında ilk söz alan Memur Sen İl Başkanı Mehmet Sezer, ODTÜ'de sürekli dindar öğrencilerin hedef alındığına, çirkin saldırılar gerçekleştiğine dikkat çekti. Bu tür saldırıların inanç ve fikir özgürlüğüne yönelik olduğunu ifade eden Sezer, üniversite yönetiminin ise buna göz yumarak suç ortağı olduğunu söyledi. Mescitte namaz kılan öğrencilere yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu dile getiren Sezer, bu saldırıya karışanlar ile buna göz yuman yönetim hakkında hukukun gereklerinin yapılmasını istediklerini kaydetti.

Daha sonra basın açıklamasını okuyan Genç Memur Sen Adana İl Temsilcisi Gökhan Yıldırım, elinde kalem yerine çivili sopa olanların öğrenci olamayacağını belirtti. ODTÜ'de daha önce de stant açan öğrencilere yönelik benzer olayların yaşandığını hatırlatan Yıldırım,  son saldırının ise direkt inanç ve ibadet özgürlüğünü hedef alan bir linç girişimi olduğunu ifade etti. Saldırganları ‘vandallar' olarak niteleyen Yıldırım, bu kişilerinin asıl mekânının bilim ortamı değil, orman olduğunu söyledi.

Yaşanan son olayla birlikte halen Üniversite Rektörü'nün istifa etmemiş olmasını eleştiren Yıldırım, “Rektör ve yönetimi istifa etme yetisini kullanmazsa YÖK devreye girmelidir. YÖK, uluslararası sözleşmelerin, yasaların ve YÖK Mevzuatı'nın ilgili hükümlerin doğrultusunda öğrencilerimizin, gençlerimizin ve milletimizin beklediği görevden alma, soruşturma açma, disiplin ve ceza hukukunun gereğini yapmalıdır” diye konuştu.