Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Nizip'teki Suriyeli Sığınmacıları Ziyaret

Nizip'teki Suriyeli Sığınmacıları Ziyaret

0
Nizip'teki Suriyeli Sığınmacıları Ziyaret

Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu İcra Direktörü ve Genel Sekreter Yardımcısı Babatunde Osotimehin, beraberindeki heyetle birlikte Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde çadır ve konteynır kentte kalan Suriyelileri ziyaret etti.

Yetkililerden bilgi alan ve sığınmacılarla konuşan Osotimehin, sığınmacılara yönelik katkılarından dolayı Türkiye’yi kutladı.

UNFPA İcra Direktörü ve Genel Sekreter Yardımcısı Babatunde Osotimehin beraberinde UNFPA Bölge Direktörü Werner Haug ve UNFPA Türkiye Temsilcisi Zahidul Huque ile birlikte çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e geldi. Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir’in Sivil Toplum Kuruluşlarını temsilen katıldığı geziye, AK Parti Milletvekilleri Öznur, Çalık, Derya Bakbak, Mehmet Sarı ve Ali Şahin, Gaziantep Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu ve Nizip Kaymakamı Yaşar Karadeniz’in de eşlik ettiği BM heyeti öğle saatlerinde Nizip’te bulunan çadır ve konteynır kenti ziyaret etti. Her iki kente ilişkin bilgi verilen Osotimehin ve beraberindekiler, konteynır kentteki cami ve diğer sosyal tesisleri dolaştı. Osotimehin ziyaret ettiği camide Kuran okuyan Suriyeliler ile sohbet etti. Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir’in Platformunun Suriyeli sığınmacılara yönelik yaptığı yardım çalışmaları ile ilgili heyeti bilgi verdikten sonra kuruluş felsefesinde küresel vicdanı temsil etmesi gereken BM’nin İslam coğrafyasında yaşanan dramlara müdahale etmede ağır kaldığını, Tunus’ta, Mısırda, Libya’da ve son olarak Suriye’de Birleşmiş Milletlerin çözüme yönelik girişimlerde bulunmamasının veya çok hantal davranmasının dünyada yeni paktlar doğuracağı konusunda uyarısında bulunmasına karşılık Osotimehin; “Birleşmiş Milletler olarak bölgedeki sorunlara müdahale için çeşitli girişimlerde bulunuyoruz ancak Güvenlik Konseyini geçemiyoruz.” diye açıklama yaptı. Suriyeli ailelerin çadırlarını da inceleyen ve çocuklarla ilgilenen Osotimehin, “Suriyeli sığınmacıların koşulları oldukça iyi. Türkiye’nin yaptıkları memnuniyet verici. Türkiye’nin; kamp kurma ve finansal destek ile sınırlı kalmayarak Suriyeliler için çok önemli hizmetler yaptığını görmek bizi mutlu etti” dedi.