Ana Sayfa Yazarlar `Neyi anladım` manifestosu… – (Yiğit Bulut)

`Neyi anladım` manifestosu… – (Yiğit Bulut)

0
`Neyi anladım` manifestosu… – (Yiğit Bulut)

Türkiye`de “hiçbir bireyin” DEVLET isterse, devlet mekanizmasından büyük OLAMAYACAĞINI anladım!

KENDİ kendime en çok sorduğum soru; son yıllarda gözümün önünden geçen yüzlerce olayın VE DEVİNEN DÜNYANIN bende yarattığı “değişim” ve en önemlisi “akıl-tecrübe” döngüsünde en çok neleri öğüttüm, neyi anladım? Sevgili dostlar, “neyi anladım” sorusuna maddeler halinde cevap vermek istiyorum:
1- Türkiye`de “hiçbir bireyin” DEVLET isterse, devlet mekanizmasından büyük OLAMAYACAĞINI anladım!
2- Son 30 yılda kendini “adam” sanıp “ortalığa sahip” olanların, devletin “bırak yapsınlar” zihniyeti sonucu palazlandığını anladım!
3- Türkiye`de “askeri vesayetin” askerler tarafından değil “onları kendi amaçlarına” alet etmek isteyen SİVİLLER tarafından desteklendiğini anladım!
4- Bu ülkede “halkın seçtiğine” saygı duyulmamasının yerleşik bazı odaklar tarafından ülkeyi istedikleri gibi “manipüle etmek” için pompalanan bir “salgın hastalık” olduğunu ve maalesef Türk halkının da bu hastalığa “kurban gittiğini” anladım!
5- Türk ekonomisinin doğru yönetildiğinde çok “güçlü” olduğunu-olabileceğini ama “siyasi manipülasyonu” kolaylaştırmak ve halkın iradesini “felç etmek” uğruna, içeriden-dışarı-dan bilerek bozulduğunu anladım!
6- Bu topraklar üstünde yaşayan her Türk vatandaşının ve hatta buraya gelip “bizle olmayı” seçen herkesi kucaklayacak düzenlemeler yapmamız ve “etnik ayrıştırmayı” körüklemekten çok “insana” değer vermemiz gereğini anladım!
7- Geçmişimizde insana verilen değerin bu ülkede kasten düşük tutulduğunu ve kendini değersiz hisseden bireyin “çatışma içine” nasıl çekildiğini anladım!
8- Kendi dinimizden, kendi kültürel mirasımızdan ve etnik çeşitliliğimizden “bilinçli bir şekilde” soğutulduğumuzu ve en önemlisi bazı odaklar tarafından “bizim olanlardan”, BİZE düşman biçildiğini anladım!
9- Yerleşik düzen ve uzantılarının “seçilmiş güçsüz hükümetler-güçlü askeri VESAYET” denklemini kurduklarını ve yıllarca “BİZE KARŞI” kullandıklarını anladım!
10- VE EN ÖNEMLİSİ demokrasinin özünün “HALKIN İRADESİNE” sonuna kadar saygı göstermek olduğunu, HALKIN KOLEKTİF seçme özgürlüğünün üstünde hiçbir güç ve değer OLMADIĞINI, asla olamayacağını ANLADIM!
Sevgili dostlar, “ne anladın” sorusuna verebileceğim “en kesin” cevapları sizlere de aktardım… Demokrasiyi özümseme “manifestosu da” olarak adlandırabileceğim maddelere sizlerin de ekleyecekleriniz varsa, paylaşmaya hazırım… Hiçbir amaç, hiçbir sistemin varlığı, milletin iradesinden daha yüce olamaz ve hiçbir yapı kendi halkına rağmen “var olma” anlayışını devam ettiremez!

***

Futbolda yaşananlara sadece `şike değil` kayıtsız `katlanan` el değiştiren `varlıklar` ve transferi olarak bakalım
SEVGİLİ dostlar, aksi mahkeme kararıyla “tespit edilene” kadar her birey suçsuzdur! Ve devam eden soruşturmalara muhatap olan herkes için her yazılacak “harf” dahi özenle seçilmelidir! Bunun bilincinde olan ve ilk dakikadan itibaren bu “kriterlerle” yayınları yöneten bir medya yöneticisi olarak, konuyu bireylerden alıp genele taşımak ve Türkiye`ye şu mesajı vermek istiyorum: Türkiye`de futbol, kayıtsız milyar dolarların sermaye piyasalarında genleştiği, el değiştirdiği, futbolun önüne geçtiği bir yere doğru gidiyordu, DEVLET buna “DUR” dedi! Binlerce örneği var, en küçük bir detayı aktarayım: Ev kiralamaya gidiyorsunuz, emlak uzmanı diyor ki; 5.000 TL idi ama bir futbolcu geldi 10.000 TL`den yıllık elden verdi, verdik gitti! Bu sadece “ucunun ucu”! O paranın vergisi nerede, nereden geldi, kimden
alındı, kaynağı ne! Bu örneği şimdi “satın alınan maçlara”, kasalara girip çıkan milyonlara, bavulda gezen “oynama abi” paralarına ve sermaye piyasalarında 2`ye, hatta 5`e, 10`a katlanan paralara uyarlayın!
Sonuç: Türk devleti “gidişe” DUR dedi ve düğmeye basıldı! Gerisi YARGI`nın işi, bize
fazlası düşmez!

Habertürk

———————————-
Yiğit Bulut
 
DİĞER KÖŞE YAZILARI