Ana Sayfa Kuruluşlar Hanımeli Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Nebevi Sünneti Diriltme Kampanyası Hadis Yarışması Sınavı

Nebevi Sünneti Diriltme Kampanyası Hadis Yarışması Sınavı

0
Nebevi Sünneti Diriltme Kampanyası Hadis Yarışması Sınavı

Hadis Yarışmasının Sınavı Bitti, Heyecan Dindi!

 

İki ay önce belirlenen Hadis Uygulaması Yarışmasının Sınavı 26 Nisan 2014Cumartesi günü Fırat İlkokulunda yapıldı. Sınav; ortaokul, lise ve üniversite kategorisinde gerçekleşti.

“…Resûl size ne verirse artık onu alın, sizi neden sakındırırsa artık ondan sakının ve Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, cezası (ikâbı) pek şiddetli olandır.” Haşr-7

“Kim benim sünnetimi yaşatırsa beni yaşatmış olur. Kimde beni yaşatırsa cennette benimle beraber olur.” (Tirmizi)

Kuran’ın buyruğunu düstur edinip, Peygamber (a.s)’ın kutlu müjdesine de nail olabilmek için nebevi yaşayışın yolunu adım adım takip edecek bir çalışma planladık.

Bu çalışma vesilesiyle; Hz peygamberin hadislerini diriltmek, sünnetin adabına uygun davranış incelikleri kazanmak, sağlam bir şahsiyet oluşması ve nebevi yaşamın güzelliklerine bezenmek için; istikamet üzere bir yaşamı hedefleyerek 3 yıldır “Nebevi Sünneti Diriltme Kampanyası” yürütmekteyiz.

Amacımız bu kampanya vesilesiyle her birimizin sünnetin taşıyıcısı olma liyakatine erişmesi, aynı zamanda bu kutsal görevle yücelebilmemizdir. Bu çalışmadaki gayret bize ancak şeref kazandırır. İslam’ın ve nesillerin geleceği için kaygı taşıyan herkesin bu kutlu kervanda yerini almasını temenni ediyoruz. Çünkü müminler ancak önderleri ve en güzel örnekleri olan Peygamberin (s.a.v) ayak izlerini takip ederek sıratı mustakim üzere yol alabilirler.

Gündeme getirdiğimiz hadislerin konularıyla müfredat oluşturarak, her yaş grubuna, her hafta bir hadisi “Hadis Uygulaması” dersi olarak işleyerek buna yön vermekteyiz. Nebevi Sünneti Diriltme Kampanyasını, “PEYGAMBERİMİZDEN HAYAT ÖLÇÜLERİ” başlığı altında yürütürken farklı bir çalışma stiliyle hadisle birlikte ayetleri de kampanyamıza taşımaktayız. Haftanın hadis uygulaması konusunun ilgili hadisi ile birlikte, yine o konuyla ilgili ayeti referans alarak, Müslüman şahsiyetin oluşumunda, Kuran ve Sünnet ölçeğinde bir yaşamın bütüncül bakışıyla, bir bilinç oluşturma çalışmasını istikrarlı ve istikamet üzere sürdürmeyi hedef edindik.

Ancak bu çalışmaya biraz daha heyecan katmak ve hadis uygulamalarıyla ilgili konuların ayet ve hadislerini daha iyi ezberleyerek ve de içselleştirerek ayet ve hadis dağarcıklarını genişletmek amacıyla, bir yarışma başlattık. Bugüne kadar işlemiş olduğumuz hadis uygulaması kampanyasındaki ayet ve hadislerden oluşan dosyayı öğrencilerimize sunarak çalışmalarını sağladık. Sadece dernek çalışmalarına katılan öğrencilerimizden oluşan yarışmada, hadisi yaygınlaştırmaya gönül vermiş öğrencilerimizin rakipleri az, fakat zorlu kimselerdi. Marifet iltifata tabiidir sözünden hareketle, bu güzel çabayı ödüllendirmek için;

Her Birim için ayrı ayrı olmak üzere, Ortaokul, Lise ve Üniversite kategorisinde:

Birinciye Netbook, İkinciye Tablet Bilgisayar ve Üçüncüye Çeyrek Altın olarak ödüller belirledik. Dereceye girenleri 1 Mayısta Belediye Konferans Salonunda yapacağımız NAMAZA ÇAĞRI 2 programında açıklayarak hak ettikleri ödüllerini kendilerine sunacağız.

Öğrencilerimize vereceğimiz ödüllerin yanında, gerek sınava hazırlık sürecinde, gerekse sınav sonrasında karşılaştığımız ifadeler bizim onları ödüllendirmemizden ziyade, onların bizleri ödüllendirdikleri şu v.b ifadelerdi:

“Hadislerin bizleri inşa eden yönünü ve önemini ilk defa bu boyutta fark edebildik, meğer ne kadar önemli ve hep gündemde tutmamız gereken konularmış. Biz bu yarışma vesilesiyle bir konu üzerinden ayet ve hadisleri gündemimize aldık, bizlerde farkındalık oluşturdu. En büyük kazancımız bunları ezberlememiz oldu, Allah razı olsun. İnşaallah yaşayarak ve yayarak bizlerde sünnetin taşıyıcılarından oluruz…”

Galiba bu yarışmanın kaybedeni hiç yok, istisnasız herkesin kazandığı bir yarışmaydı. Hamdolsun Allah’a ki, çalışma amacına ulaşmış oldu.