Namazla Diriliş Toplantısı – 9

0
92

Anadolu Öğrenci Birliği 14 Mayıs 2012 Pazartesi günü, 20.00 – 21.30 saatleri arasında, Namazla Diriliş toplantılarının bu dönem sonuncusunu gerçekleştirdi. Programın konuşmacısı Ramazan Kayan’dı.

Ramazan Kayan konuşmasına; “Muhakkak ki münafıklar, Allah’a hile yaparlar. Oysa O (Allah), onlara hile yapandır. Ve onlar, namaza kalktıkları zaman, üşenerek kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar. Ve Allah’ı pek az zikrederler.”(Nisa-142) ayetiyle başlayarak günümüzde ki Müslümanların namazı terk etme noktasında ki zaaflarına değindi. Hac ve zekât ibadetlerini durumu iyi olanların, oruç ibadetini ise sağlığı iyi olanların yerine getirdiğini; fakat namaz ibadetinin böyle olmadığını, kulun kulluk iddiasının namaz ile ortaya çıktığını anlatarak açıkladı.

Hayatımızda Namazın Önemi

Bir iktidarın meşruiyetinin, namazı kılma ve kıldırma hassasiyeti ile anlaşılacağını; Ticaret’in ve ekonominin merkezinde namaz olduğunu, Savunmanın, ordunun ve güvenlik sistemlerinin merkezinde namaz olduğunu ve savaş ortamında ve barış ortamında namazın önemini; Ailenin ve evliliğin meşruiyetinin namaza bağlı olduğunu ve aileyi secde ile tahkim etmenin önemini; Sağlıklı toplumun oluşabilmesinin namaza bağlı olduğunu; Kardeşliğin gerek ve yeter şartının namaz olduğunu ve namazsız lığın, kardeşsiz ligi beraberinde getireceğini; örnek verdiği ayetlerle açıklayarak bu konularda namaz kılmanın ne derece önem teşkil ettiğini anlattı.

Ramazan Kayan konuşmasına şu şekilde devam etti: “Kendi kimliğimizi ve şahsiyetimizi inşa ederken Allah namazın önemini vurguluyor. Bu açıkladığımız konularda namazın müthiş bir etkisi vardır. Modern zamanlar, kıble savaşının kızıştığı zamanlardır. Marifet tek kıbleli kalabilmektir. Namaz tek kıbleli kalmaktır. Tek kıble üzerinden yürüyeceğiz. Ruhumuzun ve yüzümüzün kıblesi aynı olmalıdır. Bir kıble savaşı içindeyiz. Sanal, politik, akademik kıbleler. Kıble seçici olmalıyız. Kıble kaymasından namaz bizi korur. Namazda ki yozlaşma hayatımıza mal oluyor.”

Namazı Huşu İçerisinde Kılmanın Şartları

Her kıldığınız namazı son namazınızmış gibi kılmak (Veda namazı),

-Namazı peygamberimizden gördüğümüz gibi kılalım,

-Namazda okuduğumuz surelerin anlamlarını öğrenelim,

-Namazı mümkünse cemaat ile kılalım,

-Zihnen dağınık iken namaza durmayalım,

-Haramla, günahla berabersek namazda huşu bulamayız. Günahlardan arınarak namaza             duralım.

Bu bilgilendirmenin ardından konuşmacı Ramazan Kayan; Filistin direnişini 3 kelime ile özetledi: Namaz, Kur’an ve Şehadet. Dünyanın en iyi namaz kılan insanlarının Filistinliler olduğunu ve her yere mescitler yaparak; Eğitim, Kültür ve Spor faaliyetlerinin bu mescitlerde yapıldığını; Dünyanın en güzel Kur’an okuyan insanlarının yine Filistinliler olduğunu; Kur’an öğrenmeyi ve okumayı ne derece önemli tuttuklarını açıkladı. Hz. Ömer’in namaz hassasiyetini ve ölümünden önce kıldığı son namazı da anlattı.

Namaz ve Kardeşlik

Son olarak namaz ve kardeşlik başlığında gençlere genel olarak şu tavsiyelerde bulundu: “Hiçbir mazeret sizi namazdan alıkoyamaz. Elimizde bir namazımız var. Her koşulda ve her ortamda namaz için vakit ayırabiliriz. En sıkıntılı vakitlerde Hacet namazını, en kararsız vakitlerde İstihare namazını ve Şükür secdesini unutmayalım. Farz namazlarımızı kılmaya zaten mecburuz. Namaz koruyucu bir kalkandır. Bizi ayakta tutacak; kala kala namaz kaldı. Biz namazı korur isek, namazda bizi korur.” Bu şekilde konuşmasını sona erdirdi.