Namaz Platformu'ndan 5 Yıllık Değerlendirme Toplantısı

0
200

Anadolu Platformu’nun da üyesi olduğu Namaz Gönüllüleri Platformu 5 yıllık bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Namaz Gönüllüleri Platformu’nun organize ettiği Anadolu Platformu’nun da üyesi olduğu, Türkiye’de 250’ye yakın sivil toplum kuruluşunun destek verdiği Namaz Gönüllüleri Platformu 5 yıllık değerlendirme toplantısını Kızılcahamam’da gerçekleştirdi. Dr. Senai DEMİRCİ’nin sunduğu etkinlikte, platformun kuruluşundan bu yana yaptığı etkinlikler anlatılıp, gelecek 5 yılda uygulanacak yol haritası belirlendi.

“5 YILDA BİNE YAKIN PANEL YAPTIK”

Açılış konuşmasını yapan Namaz Gönüllüleri Platformu sözcüsü Abdullah YILDIZ, platform hakkında bilgi vererek, “19 Ağustos 2006’da start vermiştik, 19 Ağustos 2011’de 5. yılımızı bitirdik. Geçirmiş olduğumuz bu 5 yıllık süreçte neler yaptık ve önümüzdeki 5 yılda neler yapabiliriz onun için toplandık. 5 yıldır Namaz Gönüllüleri Platformu 100’e yakın hocamızla 5 yıl içinde sadece namaz ve Kur’an konulu 1000 kadar panel yaptı. Geçen aylarda 2012 yılını ‘Gençlik ve Namaz Yılı’ ilan etmiştik. İkinci 5 yılda en çok ağırlık vereceğimiz konu namaz üzerinden sosyal hayatın bütün alanlarının şekillendirilmesi. Namazın sosyal hayatın tamamına yön vermesidir” dedi.

“NAMAZ KURTARICIDIR”

Namaz Gönüllüleri Platformu öncülerinden Ramazan KAYAN ise konuşmasında; Peygamber Efendimiz’in “Ümmetimin son çözülecek halkası namazdır. Eğer namaz da gitmişse artık ümmetin kıyameti tamamdır” hadisini hatırlatarak, “Bu ülkede bir gençlik sorunu var, bu ülkede bir ahlaki yozlaşma sorunu var. Namaz zemininde bir ahlak projesini hayata geçirmediğimiz zaman toplumda kötülüğün ve yozlaşmanın önüne geçemeyiz. Modern zamanların kıble kaymalarına karşı insanlarımızın kıble tutarlılığına ve kararlılığına nasıl katkı sağlayabiliriz onun sorumluluğunda olduğumuzu düşünüyoruz. İşte bu bağlamda şunu söyleyebiliriz; namaz kardeşleştiricidir, namaz kurtarıcıdır, namaz kuşatıcıdır, namaz kucaklayıcıdır” dedi.

“İKTİDARIN MEŞRUİYETİ NAMAZDIR”

Namazın iktidarın ve siyasetin belirleyicisi olduğunu belirten Kayan, “İktidarın meşruiyeti ancak namazla mümkündür. Eğer bir iktidar namaz üzerine şekillenmiyorsa o iktidar süreç içerisinde barbarlaşır. Zulmün parçası haline gelir. Ordunuzun ordu olması, savaşınızın meşru bir savaş olması namazla mümkündür. Eğer savunma mekanizmanızda, organizasyonunuzda, örgütlenmenizde namaz yoksa o ordu işgalci ordudur, o ordu sömürgeci ordudur, o ordu talancı ve zulüm işleyen bir orduya dönüşür. Peygamber ocağı olmaktan da çıkıverir. Belirleyici olan, netleştirici olan namazdır” şeklinde konuştu.

HER ŞEYDE REFERANS NAMAZDIR

KAYAN, toplum sorunlarının çözümünü şu maddelerle özetledi:

v      Aileyi kurtarmak istiyorsanız referans namazdır.

v      İktidarı, siyaseti kurtarmak ve sürdürmek istiyorsanız namaz çıkışlı bir siyaset izleyin.

v      Ordunuzun ve savunmanızın haklı ve meşru olmasını istiyorsanız namaza muhtaçsınız.

v      Ticaretinizin, ekonominizin helal olmasını istiyorsanız namaz üzerinden sürdüreceksiniz.

v      Sadık bir toplum arzu ediyorsanız namazsız bu asla mümkün değildir.

Daha sonra Toplantıda söz alan Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay ALDEMİR; “Namazla öncelikle kendi dirilişimizi sonra da toplumsal uyanışımızı gerçekleştirebilmemiz için bu işin organizasyonunda ve illerde koordinasyonunda yer alan bizlerin hayatın içerisinde, yaşama temas eden, plan, projelerin içinde olmamız lazım. Maun Suresinde Allah’u Teâlâ’nın “O din gününü yalanlayanı gördün mü? Onlar yetime, fukaraya karşı öncü olmazlar. Onlar kıldıkları namazdan da gafildirler” diye buyurur.

Namazımızın bizi miraca taşıması için içinde yaşadığımız toplumun açlığı ile açıklığı ile maddi ve manevi sorunları ile ilgilenmemiz gerekir.

İçinde yaşadığı toplumun sorunlarıyla ilgilenilmeden kılınan namaz bizim değişimimize ve dönüşümüze, bizi izleyen insanların da dünyasında etki oluşturmaz. Hülasa derdi, davası ve çabası olan insanların birlikte kıldığı namaz toplumsal ataleti harekete geçirip uyanışı sağlayacaktır.”

Gelecek dönem için önerilerini de söyleyen ALDEMİR konuşmasına şöyle devam etti; “Yeni döneme dair önerilerimiz, namaz programlarının toplumun her kesimi ile kucaklaşacak şekilde organize edilmesidir. Örneğin tüm Kredi Yurtlarda, Cezaevlerine, Fabrikalarda, Atölyelerde, Yetiştirme Yurtlarında, Sinemalarda, Açık Hava Toplantılarında, AVM’lerde, Parklarda, Gençlik Kamplarında, Kafelerde hülasa hiçbir insanı ötelemeden insanın olduğu her yerde namaz ortak paydada olmak üzere buluşmalar gerçekleştirmeliyiz.

Namazla ilgili kısa film, çizgi film, resim, karikatür, çok izlenen bazı filmlerde özel sahneler, romanlar, hikâyeler tasarlanmalıdır. 

Yeni eğitim döneminde eğitim müfredatının içeriğine dönük namaza ve temel sahih dini bilgilere dair müfredatlar olmalıdır.

Tüm bu saydıklarımın gerçekleşmesi için bu işe inandığını söyleyen bizlerin hayatın içerisinde projelerimizle, çabalarımızla, var olursak bu varoluşun içerisinde kıldığımız namaz bizim miracımız olacak, toplumun da değişimine dönüşümüne katkı sağlayacaktır.”