Ana Sayfa Kuruluşlar Hanımeli Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Namaz Allah’a Aşkla Varmak, Huşu İle Yönelmektir

Namaz Allah’a Aşkla Varmak, Huşu İle Yönelmektir

0
Namaz Allah’a Aşkla Varmak, Huşu İle Yönelmektir

Hanımeli Derneği’nin düzenlediği; ‘NAMAZA ÇAĞRI ‘ programı gerçekleştirildi

 

‘Namaz dinin direği, gerçek inancın koruyucusu, kişiyi Allah’a yaklaştıran ibadetlerin başı, taatlerin simgesidir.'(İmam Gazali)

Madde ve madde ötesi varlıkları, kainattaki denge ve düzenin gereği birbirlerinin yararı için yaratan Yüce Allah, insanı kendisi için, kendisine bilinçli ibadet etmesi için yaratmıştır.

İbadetlerin başı olan namaza dair; bilinçli ikame, huşuyu yakalama ve imanın alameti olan namaz hakkında kamuoyu oluşturmak amacıyla ikincisini organize ettiğimiz ‘NAMAZA ÇAĞRI ‘ programını 1 Mayıs 2014 Perşembe günü, namaz davetimize icabet eden büyük bir kitlenin teveccühüyle, Belediye Konferans Salonunda gerçekleştirdik.

Gençlik Platformlarımızdan Namaz Merkezli Yaşam Platformunun organize ettiği program, 7’den 70’e herkesi içine alan “Namaz Seferberliği” olarak başlatılan ve geleneksel hale getirilecek çalışmalardan birisidir. Toplumda namaza karşı duyarlılığı ve aşkı artırmak, namazı emreden dinimizin namazsız mensuplarının sayısını sıfırlamak, görevlerimiz arasındadır.

Namaz, Allah (c.c) ile kul arasındaki bağı oluşturan ibadetler arasında, ilk emredilenidir. Hiçbir özrün namaz kılmamaya mazeret sunulamayacağı, kulun Rabbi ile arasında korunması gereken sürekli bir ibadettir. Bu nedenle Namaz Platformu olarak ilk çalışmamızı, çocuklara namazı sevdirmek ve belleklerinde güzel izler bırakması ve namaza devamlı olmaları için, aynı zamanda eğlenebilecekleri kır ortamında “Namaz Şenliği” tertip ettik.

İkinci programımız olan Namaza Çağrı ile genç, yaşlı demeden, namaz kılan, kılmayan bütün herkesi içine alan bir çağrıyla çağrıda bulunduk. Bu çağrıyla; namazsız yetişen nesillerimizin namazsızlığına ve namaz kıldığımız halde gündelik işlerimizin arasına sıkıştırarak eda ettiğimiz namazlara karşılık, Müslümanım diyen kişiler olarak, namazı tüm dünyevi işlerin önünde ve üstünde tutup, Allah-kul ilişkisinde namaz merkezli bir yaşamı hedefledik.

Programımızı geniş çerçevede – namaz ile ilgili fotoğraf sergisi, şiir dinletisi, imza günü, hadis yarışması ödül töreni ve söyleşi şeklinde- planladık.

Adıyaman Üniversitesi Dekan Yardımcısı, Yrd. Doç.Dr. Esma Sayın’ın katılımıyla gerçekleşen programın sunucusu, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Hazırlık öğrencisi Hilal Çakın idi. Sinevizyon gösterimi ile başlayan program, dernek başkanımız Gülnihal Gülaçar’ın selamlama konuşması ile devam etti.

Kısa biyografik tanıtımının ardından kürsüye çıkan Sayın, konferansını “Namaz Allah’a Aşkla Varmak, Huşu İle Yönelmektir” başlığı altında sundu.

Sayın, konuşmasını ‘Namazın görünen ve görünmeyen manaları ve namazda huşuyu nasıl yakalarız ‘ çerçevesinde götüreceğini belirtti ve oldukça enerjik, yüksek bir performansta sunumunu sürdürdü.

Sayın, İlk olarak namaza başlamadan önce yapılanları sıraladıktan sonra, namaza başlarken yapılan hareketlerin ve okunacak duaların görünen ve görünmeyen manalarını açıkladı.

“Namaza ‘ALLAHUEKBER(Allah en büyüktür) diye girilir ve Allah’tan başka her şey önemini yitirir. Hakkın batıla karşı üstünlüğünü kanıtlamak için sağ el, sol elin üzerine konulur.

Sonra ‘ BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM’ diye Allah’ın huzurunda olduğumuz bilinci ve Allah’ın bizleri gördüğü ve dinlediği inancı ile yavaş yavaş içimize sindire sindire namaz sürelerini okumalıyız. Rüku’ a giderken yine ‘ALLAHUEKBER’ tekbir aldıktan sonra en az üç defa ‘Sübhane Rabbiyel azim'(Büyük ve azamet sahibi olan Rabbim! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim)dedikten sonra ‘Semi’allahu limen hamideh'(Allah, kendisine hamd edenlerin hamdini kabul eder. Rükudan doğrulduktan sonra ayakta ve dimdik bir vaziyette ‘Rabbena lekel hamd'(EY Rabbimiz! Hamd, övgü, şükür sana mahsustur.)der ve sonra ‘ALLAHUEKBER’ diye secdeye kapanırız. Unutmayalım ki Yüce Allah ‘Secde et, yakın ol.'(Alak 19) buyuruyor.

Secde; ibadetlerin özü ve kulun Allaha en yakın olduğu, ruhsal ve manevi halidir.

Secde; topraktan yaratılan insanın tekrar toprağa dönüşü bir devranın, bir rekatın tamamlanışı demektir.

Secde; alın ve toprağın, onur ve tevazünün birleşmesidir. Bedeni zevklerin en aşağı indiği, ruhi zevklerin en yüksekte olduğu andır.

SÜBHANE RABBİYELAL ALA(Yüceler yücesi Rabbimi noksan sıfatlardan tenzih ederim.)

Secde; Miraç açısından sıçrama noktasıdır” dedi.

Sonra sevgili peygamberimizin Miraç’ta okuduğu Tahiyyat duasının namazdaki önemine dikkat çekerek “Tahiyyat; söz ile övgü, şükür, beden ile ve mal ile yapılan ibadetlerinin hepsinin yalnızca Yüce Allah’a olduğunun tasdikidir ‘diyerek Tahiyyatın anlamını açıkladı.

Tahiyattan sonra ALLAHUMME SALLİ ALA ve ALLAHUMME BARİK ALA diye başlayan Salavat-ı Şerifelere ve RABBENAĞFİRLİ’ye kısaca değindikten sonra Fatiha Süresinin mealini okuyarak konuşmasını bitirdi.

Katılımın ve ilginin yoğun olduğu programda dinleyiciler Esma Sayının sunumundan oldukça etkilendi.

Konuşmasından sonra Esma Sayın hanımefendiye Dernek Başkanımız Gülnihal Gülaçar, Malatya sembolü olan kayısıyı takdim etti.

Sunumun ardından, Esma Elçi’nin güzel yorumuyla “Kıl Beni Ey Namaz” ve “Öyle Çok Pazarlık Ettim ki Seninle Ey Rabbim” şiiri ve Rümeysa Baytaş’ın ezgiyle eşlik eden düeti, etkileyici konferansın ardından, programda dinleyicileri nefis muhasebesine sevk eden ve ilgi toplayan başka bir bölümdü.

“Kim benim sünnetimi yaşatırsa beni yaşatmış olur. Kimde beni yaşatırsa cennette benimle beraber olur.”

Nebevi buyruğu esas alarak başlattığımız ‘Nebevi Sünneti Diriltme Kampanyası’ çalışmasının, sadece dernek öğrencilerini kapsadığı yarışmada, dereceye girenlere ödül töreni gerçekleştirildi. 3 kategoride gerçekleşen yarışmada birincilere laptop, İkincilere tablet bilgisayar ve üçüncülere de çeyrek altın ödülleri ve iki kişiye mansiyon ödülü verildi.

Ortaokul, Lise ve Üniversite kategorisinde yapılan yarışmada:

Üniversite kategorisinde;1.Özlem Kuş, 2.Yasemin Böcek 3.Hacer Çam

Hayli çekişmeli geçen bu kategoride kitap ödülü alanlar; Merve Erkuş ve Kader İçeri

Lise kategorisinde:

1.Firdevs Türkeş 2. Kevser Aysundu 3. Senanur Topal

Ortaokul kategorisinde iki ikincilikle;

2. Nefise Arıkan, 2. Simanur Artiş, 3.Esmanur Çiçekli, ödül kazandılar.

Öğrencilerimiz ödüllerini konuğumuz Esma Sayın ve dernek başkanımızın elinden aldılar.

Ödül dağıtımının ardından Esma Sayın okurlarına kitaplarını imzaladı, onlarla söyleşi gerçekleştirdi.

Bir programın daha hayırlara vesile olması temennisinin ardından, aldığımız duyumlar ve geri dönütler; (bu program vesilesiyle namaza başlayanlar, programdan sonra namazlarına daha bir titizlik gösterenler) Allah’ın razı olacağı işlerin içerisinde olduğumuz müddetçe, zerre miskal hayırların zayi olmayacağı ve ahirette ümit ettiğimiz karşılıktan önce dünyada verilmiş karşılığın bir göstergesidir kim bilir!

Hamd ve övgülerin en yücesi alemlerin Rabbi olan Allah’adır.