Müze Ziyareti

0
Müze Ziyareti

Anadolu Öğrenci Birliği Orta Öğretim komisyonu tarafından Aralık ayının ilk Pazar gününde İstanbul arkeoloji müzesine gezi düzenlendi.

Orta öğretim öğrencilerine yönelik yapılan bu gezinin amacı; çocukların gezerek, görerek ve eğlenerek öğrenmesini sağlamak ve katıldıkları faaliyetler de sadece sınıflara kapanıp ders işlemek dışında, gezmeleri, gezerken de öğrenmeleri amaçlanmıştı. Bu faaliyet için uygun bir yer olarak da İstanbul Arkeoloji Müze’sini uygun gören öğrenciler bir araya geldiler. AKDAV’da yenilen yemeğin ardından öğrenciler gözetmen hocalarının eşliğinde Gülhane Parkına giderek ve yine hocalarının anlatımıyla müzeyi gezdiler. Tarihi güzelliklere bizzat şahit oldular. Geçmişten günümüze gelen kültürel miraslara şahit olan öğrenciler, derslerde dinledikleri ama hiç görmedikleri; İskender Lahit’i, mumyalar, çeşitli tarihi belgeler, kil tabletler, ok ve mızrak uçları gibi eserleri yakından incelediler. İnsanda tarihi ve kültürü öğrenme arzusu yaratan ve anlatılanları somut bir şekilde görerek zihinde kalmasına yardımcı olan materyalleri bizzat gören öğrenciler resimler çekmeyi de ihmal etmediler. Anadolu, Mezopotamya, Mısır, Yunan, Roma kültürlerine ait birçok kalıntıyı yakından görerek bu kültürlerden kalan eserler hakkında bilgi almayı da unutmadılar.

Müze gezisinden memnun kalan öğrenciler İstanbul’un çok önemli bir tarihi bölgesi ve bilgi kaynağıyla ilgili de birçok bilgi öğrendiler. Müzenin 18 yaş altı kişilere ücretsiz olması çocukları sevindiren bir başka nokta oldu.