Ana Sayfa Kategoriler Haberler Müslüman’ın Hayatında Din ve Dünya

Müslüman’ın Hayatında Din ve Dünya

0
Müslüman’ın Hayatında Din ve Dünya

HAKAD (Hür Akademisyenler Derneği ile Şehir Medeniyet Derneğinin işbirliğiyle icra edilen “Şehir Medeniyet Akademisi” devam ediyor. 12 Aralık Cumartesi günü yapılan oturumda Prof. Dr. Ali Bardakoğlu “Müslüman’ın Hayatında Din ve Dünya” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Programa Anadolu Platformu İstişare Kurulu Üyesi Altan Özkanlı, HAKAD Başkanı Doç. Dr. Davut Akduman’ın yanı sıra birçok isim online katılım sağladı.

Prof. Dr. Ali Bardakoğlu sunumunda şu konulara değindi;

“Dini hayatımıza nasıl yansıtmalıyız çabası içindeyiz. Müslümanca yaşamak, bu dünyayı nasıl kavrayacağız, 14 asırlık geleneği bilmek hem de bu çağda bir Müslüman’ın nasıl bir dünya görüşüne sahip olması gerektiği üzerinde durmak istiyoruz.

Gerçekten İslam dininde din ve dünya diye bir ayrım var mı? Dini ve dünyayı ayırmak ne kadar mümkün?

Yaşadığımız dünyadaki gerçeklikler üzerinden din davetini yaptı ve mesajını verdi. O yüzden olaylar değişse de din hiç değişmedi. Sahabe bunu gayet iyi anladı ve Allah’ın iradesiyle hayatlarını birleştirerek yaşadılar. Dünyayı terk edip inzivaya çekilerek yaşamadılar. Bu hayatı yaşayacaksınız ama Allah’ın bir nimeti olarak görerek Allah’la iletişim içerisinde yaşayacaksınız.

İhsan Müslüman’ın bu dünya hayatını her an Allah’ın kendisini gördüğü şuuruyla yaşamasıdır.

İslam dini komşuluk ilişkilerinden aile hayatına, ticaretten iş hayatına kadar her alanda bize rehberlik, hidayet ediyor. Ama zorlamıyor yalnızca rehberlik ediyor.

Din güneş gibidir ve değişik alanlara tecelli eder. Her alanda çok güzel meyveler ve ürünler verdirir. Bunları da bilen insanlara biz güneş bilgini demeyiz zoolog astrolog fizikçi deriz. Bunu şunun için söyledim; bizim gelenekte fıkıh kelam ilmi vardır ve bunlara kimse İslami ilim adını vermemiştir. Bunlar hayatın içinden ilimlerdir. Müslümanların hayatıyla doğrudan alakalıdır.

Mesela ticarete dair dinin söylediklerini anlamak zor değildir belirli olaylar üzerinden anlatılmıştır. Dinin özünde Allah’ı tanımak Marifetullah vardır. Bir de Allah’a karşı minnet ve şükür ifade etmek vardır.

Beni yüce rabbim yarattı tüm imkânları bana o verdi ondan geldim ve ona döneceğim. Dünya hayatımızı bir defa yaşayacağız ve bu hayat içerisinde nasıl davranırsak Allah’ın hoşnutluğunu kazanırız. Marifet ilmi budur.

Dinin anlamı ve amacı; varlığın ve varoluşun anlamını açıklamaktır. Yani din hayatı anlamlandırır.

Dinin getirdiği ve verdiği mesaj çok açıktır. Dünya hayatında kimsenin, dünyanın, çevrenin, bedenin hakkını gözeterek insanca yaşamaktır. O yüzden din hayatın akışı kadar kolaydır.

Siz Allah’a yardım ederseniz yani Allah’ın dinine sahip çıkar dediklerini yaparsanız Allah da size yardım eder. Ayaklarınız yere sağlam bastırır ve sizin arkanızda olur.

Allah’ı görüyormuşçasına davranma kalitesinin tüm davranışlara yansıması dinin özüdür.

Kendimize dönüp de biz geldik gidiyoruz acaba neyi yanlış yapıyoruz sorusunu bir türlü sormuyoruz.

Ömrümüz insanların dindarlıklarını yargılamakla ve ahiretleri hakkında karar vermekle geçti. Hâlbuki Allah’ın soracağı bu soruyu biz soramayız Allah’ın vereceği kararda bizim dâhilimiz olamaz.

Zerre karar iyilik yapan karşılığını görecektir keza kötülük yapan da. Burada ne yaşarsak ahirette de onun karşılığını göreceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.